Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

benim kalbim mi mühürlü? (1 Kullanıcı)

babasının oğlu

Kayıtlı Kullanıcı
bakar mısınız, ben ibadet etmeye çalışıyorum yapamıyorum.
mesela bu saate kadar ayaktayım dün gece de böyleydi sabah namazına doğru uyudum.
bazen internetten dini sohbetler izliyorum etkileniyorum ama ibadete geçiremiyorum.
nasıl gönlümü ibadetlere ısındırabilirim.
içimde büyük huzursuzluk var ibadet etmem gerektiğini biliyorum, haramlardan kaçmak gerek biliyorum ama yapamıyorum.
etrafımda dertleşecek birini hissedemiyorum.
namaz kılan arkadaşlarım var ama açamıyorum ya da açmıyorum kendimi onlara.
bir yolu var mı acaba, ya da yolu kapanmışmıdır?

_YUSUF_

Yönetici
Problemlerinizi biliyorsun bu güzel bir durum.
Önce nasuh bir tövbe etmeli insan.
Çözümüde nefsinizi yererek ibadetlerinizi yapmak.
Bir zaman sonra bu ibadetlere karşı şevkiniz artmaya başlayacaktır.İnşaAllah

babasının oğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Problemlerinizi biliyorsun bu güzel bir durum.
Önce nasuh bir tövbe etmeli insan.
Çözümüde nefsinizi yererek ibadetlerinizi yapmak.
Bir zaman sonra bu ibadetlere karşı şevkiniz artmaya başlayacaktır.İnşaAllah

nasuh tövbe etmek ne demek?
bir de dün bir video izledim, bir adam yunus peygamberin başına gelen balığın yutmasını anlatıyordu. orda bir dua vardı lailaheilla entesübhaneke külliminezzalimin. anlamını da söylüyor. öğrendim. bütün gün tekrar ettim. sabah namazına kalkamadım ama öğle akşam kıldım ikindiye zor yetiştim.ama bu dua çok hoşuma gitti. sürekli tekrarlamak istiyorum.

babasının oğlu

Kayıtlı Kullanıcı
baktım nasuh tövbeyi. galiba tövbe etmekten bıkmamak gerekiyor.

Dejavu0107

Kayıtlı Kullanıcı
Cehennemin nasıl bir yer olduğunu sürekli araştırın bu nefsiniz mutlaka korkutacaktır sizide ibadete yönlendirebilir...

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Aynı durum bende de var ben sürekli nettden dini araştırıyorum kitaplara bakıyorum Allahı peygamberimizi yapmamızı istediği şeylere bakıyorum ve gerçekten çok iyi geliyor araştırdıkça araştırasım geliyorum hep Allaha ibadet etmek istiyorum

İnternetten kitaplardan sürekli din konusunda bilgi edinmeye çalış yavaş yavaş Allahı sevip daha güzel bir şekilde ibadetlerinizi yerine getireceksinizdir.İnşallah

imidik

Yasaklı Kullanıcı
Web Sitesi
blog.mynet.com
Hidayete Ermek ?

Hidayete Ermek ?

Değerli Kardeşimiz ;

Yardımcı olmak adına bir şeyler yazmaya çalışalım.Önce şu ayeti verelim

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının, O’na yaklaşmaya vesile arayın ve O’nun yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz.Maide-5

125. Allah kimi hidayete erdirmek isterse, onun gönlünü İslâm'a açar. Kimi de saptırmak isterse, sanki göğe yükseliyormuş gibi, göğsünü dar ve sıkıntılı yapar. Allah, inanmayanları işte böyle pislik içinde bırakır.Enam Suresi

sizin meseleniz hidayate ermekle ilgili bir durum.Hidayete ermek ise Yüce Allah'ın ona kendisinin bizler için seçip beğendiği islamı kuluna sevdirmesidir.Maide-5 ayetinde görüldüğü gibi Allah'a yaklaşmak için vesileler aramak gerekir.

Bu vesileleri şöyle sayabiliriz.Yeni başlayanların salih insanları bulup onların ilminden ve güzel ahlakından istifade etmesi eğer bulamıyorsa ehli-sünnet alimlerinin kitaplarından istifade edebilirler.İnternet alemi kaynak açısından iyidir fakat insanı felakete de sürükleyebilir.Özellikle yeni başlayanlar usul ve kavram gibi unsurları tam bilmediklerinden bir konuda kimin doğruyu söylediğine kanaat getiremez ve daha yolun başındayken yoldan çıkabilir.Bu yüzden yeni başlayacakların çok dikkat etmesi gerekir.

Yeni başlayanların aslında hepimizin her halimizde Yüce Allah'a sığınmamız gerekir.Çünkü yarın ne olacağımız belli değil.Yusuf kardeşimizin de belirttiği gibi tövbe etmemiz gerekir burada tövbe etmek ise kulun günahkar olduğunu kabullenip bir daha yapmamak üzere en azından bir daha yapmamaya gayret göstermek için Yüce Allah'dan afv dilemektir.Tabi ki tövbede samimi olmak ve bu günahlardan pişman olmak gerekir hatta mümkünse gözyaşları ile tövbe en efdal olanıdır ki buna nasuh tövbesi denir.

Vesilelerden bahsettik ve bu vesileler çoğaltılabilinir.Ayrıca ihtiyacı olanlara mümkün olduğu kadarıyla yardımda bulunmak gerekir çünkü Yüce Allah bir kulun başka birinin ihtiyacını gidermesi hak katında gerçekten çok hayırlıdır ve Yüce Allah'da onun ihtiyaçlarını giderir.Örnek verecek olursak maddi durumu iyi olan bir öğrenci cebindeki parasıyla gidip kafelerde lüx yerlerde hatırı sayılır para harcarken diğer taraftan aynı sınıfında bulunan arkadaşı fotokopi için para bulamıyor.Halbuki parası olan öğrenci daha mütevazi bir yerde karnını doyurup paranın geri kalanı ile fakir arkadaşına kimse görmeden yardım etse bu daha hayırlı olur.Aslında hepimiz bunu düşünmeliyiz değil mi kardeşlerim ;

Gidip sıfır arabaya byük para koyan birisi halbuki o parayla daha mütevazi bir araba alıp diğer parayla arabaya ihtiyacı olan bir kaç eve araba alabilir.Peki neden yapamıyoruz bunları ?

Lafı çok uzatmayalım ve şöyle diyelim.Yüce Allah çok cömerttir ve cömertleri sever.Bir kuluna hidayet nasip etmesi onun için dünyadan daha hayırlıdır.

Kısaca maddeler halinde ne yapmalıyız yazalım;

1.Yüce Allah'a çokça dua etmeliyiz
2.Her halimizde tövbe üzerine olmalıyız
3.Bu dünyaya niçin geldiğimizi unutmamalıyız
4.Salih insanlarla sık sık görüşmeliyiz
5.İlim bir ışıktır bunun için doğru kaynaktan dinimizi öğrenmeliyiz
6.Din üzerine her yazılanı ve her konuşulanı doğru kabul etmemeliyiz zira yanlış ilim yoldan çıkarır
7.Bu yol sabır işidir sabırlı olmalıyız
8.Her zaman mütevazi kişiliğimi korumalıyız duruşumuz ve davranışımız öyle olmalı ki insanlar size baktıklarında hakkı hatırlasınlar
9.Kıldığınız her namazı son bilin
10.Ölümü çokça zikredin

Tabi bunlar çoğaltılabilinir.

Slm ve Dua ile..

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
ALLAH (CC) KALPLERİ MÜHÜRLER Mİ ?
Tevbe : 87 :" ...Kalplerine mühür vuruldu. Bundan dolayı onlar anlayışsızdırlar "
En'am :46 :" eğer Allah kulaklarınızı ve gözlerinizi alır da kalplerinize mühür vurursa..."
A'raf :101 " İşte kâfirlerin kalplerini Allah böyle mühürler. "
Nahl :108 " İşte onlar Allah'ın, kalplerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlediği kimselerdir. "
Bu ve benzeri ayetler hep aynı soruyu gündeme getirmektedir, allah 'u Teala insanların iradesine müdahale edip onları - Haşa - sapıklık içinde mi bırakmaktadır ...?
ASLA ! Kur'an'ın ayetlerini bir bütün içinde değerlendirdiğimiz zaman , aynı konudaki ayetleri yan yana getirdiğimiz zaman sorun kendiliğinden hallolmaktadır...
Aşağıdaki ayetleri okuyunca görülecektir ki " insanların kendi davranışlarının sonucunda " Allah'u Teala böyle yapmaktadır...
Nisa :155 " Sözlerini bozmalarından,Allah'ın ayetlerini inkar etmelerinden ,haksız yere peygamberleri öldürmelerinden ve " kalplerimiz mühürlü " demelerinden ötürü onları lanetledik, tam aksine inkarlarından ötürü Allah onların kalplerini mühürlemiştir."
Bakara: 88 " Kalplerimiz perdelidir" dediler. Hayır ; küfür ve isyanları sebebiyle Allah onlara lânet etmiştir. O yüzden çok az inanırlar. "
Bakara :93 " Onlar: İşittik ve isyan ettik, dediler. İnkârları sebebiyle kalplerine buzağı sevgisi dolduruldu "
Yunus :74 . " Onlar daha önce yalanladıkları şeye inanacak değillerdi. İşte haddi aşanların kalplerini biz böyle mühürleriz. "
Nahl : 104 " Allah'ın âyetlerine inanmayanlar yok mu, kuşkusuz Allah onları doğru yola iletmez "
Sâf :5 " Onlar yoldan sapınca, Allah da kalplerini saptırmıştı "
Mutaffifin . 14 " Onların işlemekte oldukları (kötülükler) kalplerini kirletmiştir "
..................
Kısacası Allah'u Teala insanların kendi davranışlarının sonucu olarak , kendi iradeleri ile yaptıklarının sonucu ,kendi isteklerinin sonucunda onların kalplerini mühürlemektedir...çünkü kendileri bunu istemektedir!
Yoksa Allah daima bizler için iyilik ister, hatta kötülüklerinden dolayı cezayı hak edip ceza verdiklerine bile Allah acır ve doğru yolu bulmalarını ister ama insanın da bizzat bunu istemesi şeytana uymaması gerekmektedir :
En'am : 42-43 " ... (İnkârlarından dönüp bize) yalvarsınlar diye onları darlık ve sıkıntı ile yakalayıp cezâlandırmıştık.Hiç olmazsa, onlara bu şekilde azabımız geldiği zaman boyun eğselerdi! Fakat kalpleri iyice katılaştı ve şeytan da onlara yaptıklarını câzip gösterdi. "
Münafikun : 4 " Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar. Düşman onlardır. Onlardan sakın. Allah onların canlarını alsın. Nasıl bu hale geliyorlar? "

_YUSUF_

Yönetici
nasuh tövbe etmek ne demek?
bir de dün bir video izledim, bir adam yunus peygamberin başına gelen balığın yutmasını anlatıyordu. orda bir dua vardı lailaheilla entesübhaneke külliminezzalimin. anlamını da söylüyor. öğrendim. bütün gün tekrar ettim. sabah namazına kalkamadım ama öğle akşam kıldım ikindiye zor yetiştim.ama bu dua çok hoşuma gitti. sürekli tekrarlamak istiyorum.
Yaptığınız günahı pişman olarak bir daha işlememek tevbelerin en efdalidir.
Yunus Aleyhisselamın duasını yanlış yazmışsınız.Doğrusu şu olacak
Laaİlaheİllaa EnteSubhaneke İnniii Küntü Minezzaaalimiiin
Selam ve dua ile

babasının oğlu

Kayıtlı Kullanıcı
sağolun. ben bu yolda devam edeceğim artık. gerçi arkadaşlarım biraz gırgır yapıyor ama olsun.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Can kardeş , kalbi mühürlü olan İmanı , islamı kafaya takmaz. Yanlış yol diye hiç kulağına, kalbine birşey işlemez.
Elhamdülillah yola çağırılan ve bu çağrıyı duyansın.
Yapacağın şey Hak yolunda gidenlere yaklaş ve Rabbine yakın olmanın yollarını ara, ara , ara ki bulasın...
Rabbim yardımcın olsun.
Kalbini yumuşatacak, sıcaklık yayacak Allah dostlarının hayatlarını oku, inşallah fayda ihsan eder Rabbim.

esraisra

Kayıtlı Kullanıcı
ltfen bana da dua edin bu ara çok hırcınm namaz kılamıyorum dua edmyrum sürkli kavga edyrum ne yapmam lazım...

_semra_

Kayıtlı Kullanıcı
sağolun. ben bu yolda devam edeceğim artık. gerçi arkadaşlarım biraz gırgır yapıyor ama olsun.

Arkadaslarınız bı dure gır gır yapıcaktır ama bu zaten hep olan bısey hep ınsanı bısy engelıyo arkadasım sunu dıyo bazen aıle bıseyler soyluyo ama ıslam dını cok daha zor sureclerden gecerek ayakta kaldı sende bu surecı atlatrsın ve arkadaslarını da belkı kendıne cekersın:)
Gencın ıbadetı genc olurmus Rabbım yardmcnz olsun

esraisra

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun can kardeslerim....

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
ltfen bana da dua edin bu ara çok hırcınm namaz kılamıyorum dua edmyrum sürkli kavga edyrum ne yapmam lazım...

Kendine telkin söylemen gerekir. Namaza ihtiyacım var, Rabbime ihtiyacım var, aç ellerini yalvar:
Rabbim yoluna al, yolundan ayırma
İnsan Hakka muhtac, hani elektiriksiz bir alet nasıl çalışmazsa bizde hayat bulamayız.
Namaz ve dua bizi bu bağlantıya yaklaştırır ve huzur buluruz ama nefsimiz bunu istemez sana bunları yaptırmayan nefsindir ,sen harika oldugunun farkına varmayasın diye...niye? ondan sonra hoşlanırsın namazdan huşu bulursun diye korkar.
Rabbim yardımcın olsun, umud aşıla kalbine bu yolun yolcususun, cehennemi değil cenneti hakkediyorsun
Gülsün yüzün, kış olmadan bahar gelmiyor, inşallah daha iyilere gideceksin
Kolay değildir ,bilirim yola koyulmak genclik var elde elalem dünyalıklar içinde ama bilirmisin ? Hak yola girince dünya ahiret iki elinde , al iki dünyayı sevinç içinde
Rabbim seni yoluna alsın, ahiret huzuru versin.

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
selamu aleykum ve rahmetullah. naçizane ben de Rabbimizin isimlerini, özellikle Vedud, Kuddus, Mumin ve Allah isimlerini zikretmenizi tavsiye edeceğim. Çünkü Rabbın zikriyledir ki kalpler yumuşar, kapılar açılır.. özellikle Allah isimi azamın zikrinden sonra şu duayı okursanız inşallah pek faydasını görürsünüz:Ey Allah'ım. Bir ve Samed olan, doğurmayan ve doğurulmayan Allah'ım. eşi ve benzeri olmayan Allah isminin hakkı için sana yalvarıyorum, beni bağışla, imanımı artır. Sen Gafursun, Sen Rahimsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt