Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BEN var ya, BEN..! (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
"Allah beni yaratırken bana niye sormadı? Belki de ben insan olmaya itiraz edecektim. Bu sınavda bulunmak istemeyecektim. Şimdi de intihar edip oyundan çıkmama izin vermiyor?"

Bu soruyu çok duydum. Duymadan önce de sorduğumu hatırlıyorum. İnsanı bir anda bıçak sırtında bırakıyor o soru. Yokluğun kıyılarına savrulduğunu görüyorsun birden. Hiçliğin soğuk nefesini ense kökünde hissediyorsun. İtirazın en keskini bu. Çoklarının varlığın sıcacık koynunda uyuttuğu kaygıları dürtüyor, şüpheleri uyandırıyor.

Bir defa, "ben" diyorsan, orada dur... Çünkü sen "ben" demeye sana sorulmayan o var edilme kararından sonra başladın. Var edilmeden önce "ben" dediğin sen yoktu ki sana (yani "ben" dediğin kişiye) bir şey sorulsun. "Ben" deme ayrıcalığı sana verildi. Hiç hak etmediğin halde hediye edildi. Sen "ben" diye var olmadan önce, sana soracağı bir "ben"in olsaydı, yine sana sorulmadan var edilmiş "ben"in olmuş olacaktı. İtiraz ettiğin anda, zaten itiraz ettiğin şeyi, yani "ben"i elinde bulacaktın. Ne garip! Sana sorulsaydı olmamış olmasını isteyeceğini söylediğin şeyin isteyip istemeyeceğinin sana sorulması için olmuş olmasını istiyorsun. "Ben" olmaya itiraz etme fırsatını yakalamak için bile "ben olsaydım!" diyorsun. Söylediğini tekrarlayalım birlikte: "Ben olsaydım, ben olmak istemezdim!"

Üstelik anladığım kadarıyla, "ben" demekten de hayli memnun gibisin. "Ben" diyebilmene hiç itirazın yok. Tam tersi, yeterince "ben" diyemediğin için kızgınsın. "Niye bana sormadı?" derken, "ben"inin daha önceden, hatta var edilmeden önce ciddiye alınması gerektiğini söylüyorsun. Daha açıkçası, "ben"in henüz var bile değilken görülsün, hesaba katılsın, kale alınsın istiyorsun. Demek ki sen "ben" demeye öteden beri heveslisin. Var edilirken fikrin sorulmadı diye alındığın o "ben"den memnun olmalısın ki, "bana sorulsaydı!" diyorsun. "Ona/şuna/buna/sana sorulsaydı!" demiyorsun. Başkasının hakkında karar vermesine razı olmayacağın kadar dokunulmaz biliyorsun "ben"ini. Zaten itirazın da, sözüm ona sana değil başkasına sorulmuş olması. Fikrin alındığında, önemsendiğin için mutlu olacağını açıkça söylediğin o "ben"ini şimdi niye beğenmiyorsun?

İyi ki de "Niye beni yaratırken bana sormadı!" diye sorabiliyorsun. İyi ki. Ya tersi olsaydı? Takdirine itiraz ettiğin, kararını eleştirdiğin o Allah, seni "ben" diyebilecek halde yaratmasaydı eğer, "Allah beni niye böyle yoklukta bıraktı?" "Allah beni yaratmama kararını niye bana sormadı?" diye sorabilecek miydin?

İyisi mi, sen sen ol, "ben" diyebildiğine, "ben" diye bilindiğine şükret. Ömrünü ikiye ayıralım mesela: BÖ ("Ben"den öncesi) ve BS ("Ben"den sonrası). "Ben" diyebildiğin andan sonra sana verilmediğini düşündüğün, senden eksildiğini, senden esirgendiğini sandığın şeyleri bir kenara koy. (Ki "Bana sorsaydı, ben belki var olmak istemezdim" itirazının sebebi bu sorunlar olmalı.) Bir de, "Ben" diyebilmeden, diye bilinmeden önce, sana verilmeyeni bir kenara koy. Hangisi daha büyük bir eksiklik? "Ben"den önce yoksun. Yokluğunun sen bile farkında değilsin. Eksikliğini kimse dert edinmiyor. Aranıp sorulmuyorsun bile. Hiçbir yerde ciddiye alınmıyorsun. Yoksun ve yok sayılıyorsun. Küçümseniyorsun. Hakaretler görüyorsun. Hesaba katılmıyorsun. Olsan da bir olmasan da bir başkaları için. "Ben" diyemediğin için, "Benim" diyebileceğim hiçbir şeyin yok. Olamaz da! Tekrar hesapla: "Ben" dediğin ana kadar sana verilen, ben dedikten sonra sana verilmediğini düşündüklerinden o kadar fazla ki. İtiraza hiç hakkın yok. Ben verilmeseydi sana, sana verilmeyene bile itiraz edemediğin, itiraz edemediğin gibi verilmediğini bile fark etmediğin dipsiz bir boşluk olacaktı yerin... Varlık bardağının "ben" diyebilmenle doldurulan tarafı o kadar büyük ki, boş dediğin tarafı ancak o dolu tarafın, yani "ben"in sayesinde görebiliyorsun. Yoksa, ne boşluğu bilirdin, ne de eksik olduğunu fark ederdin. Hesaplarda hiç yeri olmayan, sıfır kadar bile ciddiye alınmayan bir lüzumsuzluk olurdun. Eksik olurdun. Eksikliğin bile hissedilmezdi. "Ben" diyemediğine bile itiraz edemezdin. İtiraz etmen gereken "ben"sizlik halini bana anlatamazdın. O soruyu seslendirecek dudakları bile bulamazdın. O cümleyi söze dökecek nefesin bile olmazdı.

Hem sonra, "ben" olarak sen hiçlikten çıkarıldın. Ananın bile yüzüne bakmayacağı, çöpe atılsa kimsenin fark etmeyeceği bir pıhtıdan şimdi toz konduramadığın "ben" diye bil(in)diğin hale geldin. Sen sana verildin. Ben bana verildim. Hiç hak etmediğimiz halde... Hiç hakkını veremeyeceğimiz halde... Şimdi, sen, sana verilenle sana verene isyan etmeyi onurlu bir davranış sayar mısın? Sana hiç yoktan verdi diye "ben"i, o "ben"inle seni "ben" eyleyen O'na kafa tutmayı kendine yakıştırır mısın?

Alıntı: Senai Demirci

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum mavci
emeğıne sağlık
cok guzel ıfade edılmış
bana sorulmadı kı
sozu
sorulacak olsa bıle
yoksun kı
var olmadan önce
bu yonunu cok ıyı bılmelı
sorgulamaya gelınce
en yaygın cumle
nıye kı ben sözü kaanatımce
benım başıma nıye geldı sözü
bu da cok genış kapsamlı
demek kıo sabrın olculuyor ve sonunda mukafat cok buyuk
zaten ınancımız sabredemezdık
yaradana guvenemezsek ımtıhanlara katlanabılır mıydık ?oyle değıl mı

ben sorusuna gelınce de
allah senı yaratmışsa ıtırraz etme gıbı bır lükslüğün var mı sanıyorsun ?:)
allaha emanet ol

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum mavci
emeğıne sağlık
cok guzel ıfade edılmış
bana sorulmadı kı
sozu
sorulacak olsa bıle
yokrun kı
var olmadan önce
bu yonunu cok ıyı bılmelı
sorgulamaya gelınce
en yaygın cumle
nıye kı ben sözü kaanatımce
benım başıma nıye geldı sözü
bu da cok genış kapsamlı
demek kıo sabrın olculuyor ve sonunda mukafat cok buyuk
zaten ınancımız sabredemezdık
yaradana guvenemezsek ımtıhanlara katlanabılır mıydık ?oyle değıl mı

ben sorusuna gelınce de
allah senı yaratmışsa ıtırraz etme gıbı bır lükslüğün var mı sanıyorsun ?:)
allaha emanet ol

BEN...ortada yokken...
Allah CC. bize -belkide hiç haketmediğimiz halde- İNSAN lık onuru ve şerefi verdi...
MÜSLÜMANLIK onuru ve şerefi verdi...
AKIL verdi...
Dağ, taş, ot yapmadı...
Hayvan yapmadı...
...
Biz neci oluyoruz ki...
BEN...BEN...BEN....diyebiliyoruz...
:a17:

Hocam güzel yorumlarınız için Allah CC. razı olsun...
Senai Demirci güzel bir şekilde açıklamış...
Allaha emanet olun...

nrydmrl

Kayıtlı Kullanıcı
yaratılmak en büyük ayrıcalık değilmidir...eğer hiç olmamış olsaydık cenneti Allah ı ve nimetlerini tatmamak tanımamak ne kötü talihsizlik olurdu öyle değilmii... paylaşım çok güzel Allah razı olsun

mavci

Yönetici
...

...

yaratılmak en büyük ayrıcalık değilmidir...eğer hiç olmamış olsaydık cenneti Allah ı ve nimetlerini tatmamak tanımamak ne kötü talihsizlik olurdu öyle değilmii... paylaşım çok güzel Allah razı olsun

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim...
Allah CC. bizi yarattığı için ne kadar ibadet yapsak, ne kadar şükretsek AZZZZ....
Allah CC. bize merhamet etsin, bize fazlıyla muamele etsin inşallah...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamun aleyküm mavci abi çok değişik bi yazıydı ilgiyle okudum eline sağlık
selametle......

Allah CC. razı olsun Neslihan kardeşim...
Gözlerine sağlık...
Senai Demirci'nin yine güzel bir yazısıydı...
Siz değerli kardeşlerimle paylaşmak istedim...
Allaha emanet olunuz...

mavci

Yönetici
...

...

"Allah beni yaratırken bana niye sormadı? Belki de ben insan olmaya itiraz edecektim. Bu sınavda bulunmak istemeyecektim. Şimdi de intihar edip oyundan çıkmama izin vermiyor?"
:a11:

su_sıla

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum emeğıne sağlık mavci cok guzel bir yazı olmuş .
emegine saglık .Bize sormadılar dogmak istermisin diye.
Ama allahıma bitmez tukenmez şükürler olsun .
Bizleri musluman ailelere kısmet etti .
Rabbime bitmez tukenmez şükür .
Allahım bizleri sana asi olmaktan koru...AMİN

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum emeğıne sağlık mavci cok guzel bir yazı olmuş .
emegine saglık .Bize sormadılar dogmak istermisin diye.
Ama allahıma bitmez tukenmez şükürler olsun .
Bizleri musluman ailelere kısmet etti .
Rabbime bitmez tukenmez şükür .
Allahım bizleri sana asi olmaktan koru...AMİN

Amin kardeşim...
Dualarınıza gönülden amin...
Hamdolsun...
Herşey için teşekkürler Rabbimize...

mavci

Yönetici
transaksiyonel-analiz.jpg

mavci

Yönetici

mavci

Yönetici
BEN...ortada yokken...

Allah CC. bize -belkide hiç haketmediğimiz halde- İNSAN lık onuru ve şerefi verdi...

MÜSLÜMANLIK onuru ve şerefi verdi...

AKIL verdi...

Dağ, taş, ot yapmadı...

Hayvan yapmadı...

...

Biz neci oluyoruz ki...

BEN...BEN...BEN....diyebiliyoruz...?

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt