Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BEHLÜL-İ DÂNÂ HAZRETLERİ VE MENKIBELERİ (1 Kullanıcı)

politrade

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün halka doğru yolu göstermek için söylediği sözlerden rahatsız olanlar, Hârûn Reşîd'e gidip; "Sultanım, bizim yaptıklarımızın ona ne zararı var? Bizi kendi hâlimize bıraksın. Sonra her koyun kendi bacağından asılır." gibi sözlerle şikâyet ettiler. Bunun üzerine Hârûn Reşîd, Behlül Dânâ'yı çağırtıp, halkın isteğini bildirdi. Behlül Dânâ hiç sesini çıkarmadan sarayı terk etti. Birkaç koyun alıp kesti, bacaklarından mahallenin köşe başlarına astı. Bunu gören halk gülerek; "Deliden başka ne beklenir, yaptığı işler hep böyle zâten." diyorlardı. Aradan günler geçtikçe, asılan hayvanlar kokuyor, bundan da bütün mahalle zarar görüyordu. Kokudan durulmaz hâle gelince, aynı kişiler Hârûn Reşîd'e gidip, durumu anlattılar. Behlül Dânâ'yı çağırtıp, sorduğunda: "Bir kötünün herkese zararı olduğunu herhalde anladılar. Ben bir şey yapmadım, her koyunun kendi bacağından asıldığını onlara gösterdim." diye cevap verdi.

HER KOYUN KENDİ BACAĞINDAN

Behlül Dânâ şehirde, dolaşıp ara sıra,
Nasîhat ediyordu, bir kısım insanlara.

Ve eğer görür ise, bâzı yanlış işleri,
Derhal îkâz ederdi, gidip o kişileri.

Bu durumdan rahatsız olan bâzı kişi de,
Şikâyet eylediler, onu Hârûn Reşîd'e.

Dediler ki: "Behlül'e, söyleyin de ey sultan,
Yaptığımız işlere, karışmasın her zaman.

Bizim günahımızla, ne derdi var ki onun,
Hem kendi bacağından, asılmaz mı her koyun?"

Çağırdı Hârûn Reşîd, Behlül'ü sarayına,
Halkın şikâyetini, söyledi aynen ona.

O, terk etti sarayı, hiç bir cevap vermeden,
Ve bir kaç koyun alıp, onları kesti hemen.

Her sokağın başına, o kesik koyunları,
Kendi bacaklarından, asıverdi onları.

İnsanlar bunu görüp, dediler: "Ne olacak,
Delinin yapacağı, nihâyet budur ancak."

Lâkin günler geçtikçe, o etler kokuyordu,
Bundan bütün mahalle, rahatsız oluyordu.

Artık durulmaz oldu, bu kokudan nihâyet,
Halk gidip halîfeye, eylediler şikâyet.

Dediler: "Ey halîfe, Behlül'e söyleyiniz,
Astığı koyunlardan, bîzar olduk hepimiz."

Hârûn Reşîd, Behlül'ü çağırıp sordu hemen,
O ise şöyle dedi, halîfeye cevâben:

"Kendi bacaklarından, astım ben her koyunu,
Ne için şikâyete, geldiler size bunu?

Demek ki bu şekilde, asılsa da her koyun,
Kokunca, her insana, zararı varmış onun.

Anlatmak istedim ki, onlara ben bu halle,
"Bir kötünün şerrini, çeker bütün mahalle."

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BEHLÜL-İ DÂNÂ HAZRETLERİ VE MENKIBELERİ

SELAM, DERS ALINMASI GEREKEN Bİ KONU ALLAH SENDEN RAZI OLSUN, PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN GERÇEKTEN SAĞOLUN.. RABBİM HER DAİM YANINIZDA OLSUN.. SELAMETLE İNŞAALLAH..

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Allahü teala razı olsun politrade kardeşim burda çok önemli bi nokta var arkadaşlar bakınız bugün etrafa masonların yaydığı herkesin günahı kendine namaz kılmıyosam hesabını ben vericem söylemi.Burdaki amaç her müslümana farz olan emr-i marufu(iyiliği emretmek) terk ettirmeye çalışarak insanları nefsiyle bi başına bırakıp dinden uzaklaştırmak.burda işte Hz.Ömer(radıyallahu anh)efendimizin sözü geliyor aklıma:
''Bizde bir yanlış görüpte söylemezseniz sizde söyledikten sonra kendimizi düzeltmezsek bizde iş yoktur.''
Bu nedenle bize birisi emr-i bil maruf yaparken sanane sözünü terk etmeye bakalım.Vesselam vel ikram.

inneileyhiracuun

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL KARDEŞİM,BEHLÜL DANE HZ'LERİ MÜBAREK BİR İNSAN,HARUN REŞİT İSE BEHLÜL DANE GİBİ ÇOK İNANÇLI VE ALLAHIN EMİRLERİNİ YERİNE GETİREN BİRİ DEGİL,HARUN REŞİTE SORUYOR BU MALIN MÜLKÜNÜN SERVETİNİN HESABINI ALLAHA NASIL VERECEKSİN DİYOR,HARUN REŞİTTE SEN NASIL VERECEKSİN DİYOR,BİR ATEŞ YAKIYORLAR,BEHLÜL DANE HZ'LERİ BİR SARIK ,BİR CÜBBE ATAEŞİN ÜZERİNE BASMASIYLA İNMESİ BİR OLUYOR.BENİMKİNİN ALLAHA KARŞI HESABI BU,YA SENİN Kİ NASIL HADİ VER BAKALIM HESABI SIRA SENDE DİYOR.O ZAMAN HARUN REŞİT UTANIYOR VE BEHLÜL DANANİN NASIL BİR MÜBAREK İNSAN OLDUĞUNU GÖRÜYOR.:p ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM-HÜSEYİN KAYSERİ

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt