Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bayramlaşmanın da bir ADABI var.. (1 Kullanıcı)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle her Müslüman kendisine dinen nikah bakımından kimlerin helal kimlerin haram olduğunu öğrenmesi lazım. Çünkü: Müslüman için İslam, hayatı bu helaller ve haramlar çerçevesinde tanzim etmiştir. Müslüman erkekler ve kadınlar bunları bilirlerse, ziyaretlerde dini bakımdan sıkıntılar çıkmaz. Kuranı kerimde kadınlara ve erkeklere nikah bakımından ebediyen haram olanlar ve geçici olarak haram kılınanlar isim isim tarif edilmişlerdir. Bu konuda Rabbimiz şöyle buyuruyor: Babalarınızın nikahladığı kadınları nikahlamayın.....anneleriniz, nineleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, onların kızları, teyzeleriniz, halalarınız,süt kardeşleriniz, eşlerinizin anneleri, evlenmiş olduğunuz kadınların kızları, öz oğullarınızın hanımları size ebediyen haram kılınmıştır. Nisa /2223
Her Müslüman kadın olsun erkek olsun Allah'ın emir ve yasaklarını bilir onlara uyarsa sorun kendiliğinden hallolmuş olur.
Müslümanlar bayram ziyaretlerini yaparken; Allah'ın rızasını kazanmayı gaye edinmiş olmalıdırlar. Bu ziyaretlerde Allah ve Rasûlü tarafından konulmuş olan kurallara dikkat etmezlerse günaha gire bileceklerinin de bilincinde olmalılar.
Sevap almak için yapılan ziyarette bir birlerine nikahı düşen kadın ve erkekler el tutarak veya boyuna sarılarak vücutları temas halinde bir birlerini tebrik eder oldular. Halaya, teyzeye, sarılınırken hala kızına, teyze kızına, yeğenler bir birlerine sarılarak tebriklerde bulunuyorlar.
Bunu yapanlara bu yaptığınız doğru değildir diye nasihat edecek olursanız yobazlıkla suçlanıyorsunuz, veya ne var ki, biz kardeş sayılırız diyerek işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.
Son zamanlarda bu tür bayramlaşmalara komşularda iştirak etmeye başladılar, onlarda bir birlerinin bayramlarını el tutarak veya sarılarak tebrik eder oldular.
Nikah bakımından bir birlerine ebediyen haram olanlar arasında fazla bir sıkıntı yok, asıl sıkıntı nikahları bir birlerine geçici olarak veya sürekli haram olanlar arasında.
Bunları isimlendirecek olursak; baldız ve kayın biraderler öne çıkar, bunlara enişteleri de katmamız lazım.
Yakın akrabalar arasında bayramlarda ve özel günlerde İslami hudutların zorlandığına şahit olmaktayız. Yakın akrabalar ve komşular arkadaşlar bir birlerine samimi gözükmek için İslam'ın koymuş olduğu kuralları neredeyse tanımayacaklarını ilan edecek hale geldiler. Bu ziyaretlerden Allah'ın rızasını değil de akrabasının ve arkadaşının rızasını daha çok önemser olduk.
Müslümanlar olarak bayramlaşma vazifelerimizi yaparken İslamın koymuş olduğu kurallara bizler riayet etmeyecek isek her halde bunu gayrı Müslimler yapmazlar, bu bereketli günleri bize ikram eden Rabbimizin gazabını kazanmaktan uzak duralım.
alıntıdır

EFECE

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.efece.tr.cx
Allah razı olsun eger bu dediginizi yaparsak tam yobaz oluruz kesin dalga geçerler laf ederler ben bu yazıdan sonra yapmak istemiyorum ama onlar gelecek geri mi çevircem nasıl olacak off off

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun eger bu dediginizi yaparsak tam yobaz oluruz kesin dalga geçerler laf ederler ben bu yazıdan sonra yapmak istemiyorum ama onlar gelecek geri mi çevircem nasıl olacak off off
selamun aleyküm kardeşim onların kalbini yaratanımızın emir ve yasaklarını göz ardı ederek kazanmamızın ne anlamı olabilir kii
belki sizin geri çevirmeniz karşındakini bu eylemi size veya başka birisine yapmaktan alıkoyar hayrına bile sebep olabilirsiniz...
Rabbimize emnaet olun inşaallah..

EFECE

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.efece.tr.cx
Inşaallah inşaallah ama ben bile çok sinir olurdum halam bir keresinde bana elini vermedi çok zoruma gitti,

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Yakın akrabalar arasında bayramlarda ve özel günlerde İslami hudutların zorlandığına şahit olmaktayız. Yakın akrabalar ve komşular arkadaşlar bir birlerine samimi gözükmek için İslam'ın koymuş olduğu kuralları neredeyse tanımayacaklarını ilan edecek hale geldiler. Bu ziyaretlerden Allah'ın rızasını değil de akrabasının ve arkadaşının rızasını daha çok önemser olduk.
Müslümanlar olarak bayramlaşma vazifelerimizi yaparken İslamın koymuş olduğu kurallara bizler riayet etmeyecek isek her halde bunu gayrı Müslimler yapmazlar, bu bereketli günleri bize ikram eden Rabbimizin gazabını kazanmaktan uzak duralım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt