Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bayramlar niçin sevinç günleridir? (1 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Bayramlar niçin sevinç günleridir?

.. İmâm-ı Gazâlî hazretleri, bunu şöyle açıklamaktadır:
1- Mü’minler, Ramazan Bayramında, Allahü teâlânın farz kıldığı Ramazan orucunu tutabildikleri için çok sevinirler, bunu bayram kabûl ederler.

2- Bayramlar her sene tekrar geliyor. Bu sevinçli gün tekrarlandığı için bayram denilmiştir.

3- Bayramda Allahın ihsânı bol oluyor. Bol bol ihsâna kavuşulduğu için bayram denilmiştir.

4- Bayram günü gelince sevinç ve neşe de geliyor. Üzüntüler unutuluyor. Bunun için bayram denilmiştir.
Bayramlar aynı zamanda az zahmetle bol kazanç günleridir.

Ebû Hüreyre hazretlerinin bildirdiği bir hadîs-i şerîfte Peygamber efendimiz, “Kim, Bayram günü, üçyüz defa “Sübhânallahi ve bi-hamdihi” der ve bunu müslümanların mevtâlarına hediye ederse, her kabre bin nûr girer. O kişi öldüğü zaman Allahü teâlâ o kişinin bin nûrunu da kabrine getirir.”

Başka bir hadîs-i şerîfte de Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Bayramlarınızı Tekbîr ile zinetlendiriniz, süsleyiniz.” buyurdu. Peygamber efendimiz yine buyurdu ki: “Kim, bayram gecesini, o günün şuuruna ererek ihyâ ederse, kalblerin öldüğü gün onun kalbi ölmez.”

Allahü teâlâ, Cenneti Ramazan Bayramı günü yarattı. Tûbâ ağacı o gün dikildi. Cebrâil aleyhisselâmı o gün vahiy elçiliğine seçti.

Bayram günü sabah vakti olduğu zaman, Allahü teâlâ meleklere emreder. Onlar yeryüzüne inerler. Sokak başlarını tutarlar. İnsanlar ve cinlerden başka bütün mahlûkatın duyacağı bir sesle nidâ ederler. Derler:
- Ey ümmet-i Muhammed, kalkın! Cenab-ı Hak, büyük ihsânlarda bulunuyor, çok günâhları affediyor.
Mü’minler bayram namazı kılmak üzere câmilere ve mescidlere toplandıkları zaman Allahü teâlâ meleklere hitap eder:
- İşçi çalışınca karşılığı nedir?
Melekler derler:
- Ücretinin ödenmesidir!
Şânı yüce olan Allah buyurur:
- Sizi şahit tutuyorum. Ben onlara sevâb olarak rızâmı ve magfiretimi verdim.

Tasavvuf büyükleri de, bir Müslümanın Allahü teâlânın emirlerine uyup, yasaklarından sakınarak, günâh işlemeden, harâm lokma yemeden geçirdiği günleri de bayram kabûl etmişlerdir.

Hazret-i Ali bir kalabalığı eğlence içinde görüp, böyle eğlenip neşelenmelerinin sebebini sorduğunda onlar, “Bugün bayramımızdır” dediler. Bunun üzerine hazret-i Ali de; “Günâh işlemediğimiz günler de bizim bayramımızdır” buyurdu.

Yine Müslüman rûhunu teslim (vefât) edeceği zaman rahmet meleklerini, Cennetteki ni’metleri görünce, onları görmenin zevkiyle can verme vakti de Müslümanın bayramı olduğu bildirilmiştir.​

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hüreyre hazretlerinin bildirdiği bir hadîs-i şerîfte Peygamber efendimiz, “Kim, Bayram günü, üçyüz defa “Sübhânallahi ve bi-hamdihi” der ve bunu müslümanların mevtâlarına hediye ederse, her kabre bin nûr girer. O kişi öldüğü zaman Allahü teâlâ o kişinin bin nûrunu da kabrine getirir.”

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis-i şerifte buyuruldu ki,

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan düâ, tevbe, red olmaz. Fıtr [Ramezân] bayramının ve Kurban bayramının birinci geceleri, Şa'bânın onbeşinci [Berât] gecesi ve Arefe gecesi).

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamberimiz bayram günlerinde şu duayı çok okuyanın kalbinin ölmeyeceğini haber vermiştir.

“Yâ Hayyû, yâ kayyûm, yâ bedia’s-semavati ve’l-ardı, yâ ze’l-celâli ve’l-ikram.”

“Ey Hayy ve Kayyûm olan Rabbimiz, ey semâvat ve arzın bedi’i, ey Celâl ve Kerem sahibi. Beni sen koru, sen istikamette daim eyle. Kötülük ve günahlardan muhafaza et, sırat-ı müstakimde dâim ve sabit eyle.”

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
EsSelamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh değerli Tuba ablam.
Kurban Bayramınız mübarek olsun, hayır ve mutluluklar getirsin inşaAllah..
Mevlaya emanetsiniz ablacım. Dualarınızdan nasiblenmek ümidiyle..
Selamet ve hayırla kalın inşaAllah..B)B)

kurban-bayrami-2008.jpg

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
EsSelamü Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berakatüh değerli Tuba ablam.

Kurban Bayramınız mübarek olsun, hayır ve mutluluklar getirsin inşaAllah..
Mevlaya emanetsiniz ablacım. Dualarınızdan nasiblenmek ümidiyle..
Selamet ve hayırla kalın inşaAllah..B)B)

kurban-bayrami-2008.jpg

Ve aleyna aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuh

Uzunca bir aradan sonra seni gördüğüme çok memnun oldum canım kardeşim :)

Dualarına canı gönülden amin,teşekkür ederim. Allahü teala razı olsun.

Seninde bayramını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ben dua ediyorum, kıymetli dualarınıza da bekliyorum. Afiyet ve selametle kal kardeşim inşaallahü teala. Allahü tealaya emanet ol..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyna aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatuh

Uzunca bir aradan sonra seni gördüğüme çok memnun oldum canım kardeşim :)

Dualarına canı gönülden amin,teşekkür ederim. Allahü teala razı olsun.

Seninde bayramını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ben dua ediyorum, kıymetli dualarınıza da bekliyorum. Afiyet ve selametle kal kardeşim inşaallahü teala. Allahü tealaya emanet ol..

Allahü Teala razı olsun canım ablamB) Siz de uzun bir müddet yoktunuz, sizi de tekrar aramızda görmek çok güzel ablam :)
duamızdasınız acizane. Mevla Teala icabet buyursun dualarımıza, tüm güzellikler sizinle olsun inşaAllah..Muhabbetle kalın..

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı

Mevla razı olsun, paylaşımınız çok güzel...

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü Teala razı olsun canım ablam Siz de uzun bir müddet yoktunuz, sizi de tekrar aramızda görmek çok güzel ablam

duamızdasınız acizane. Mevla Teala icabet buyursun dualarımıza, tüm güzellikler sizinle olsun inşaAllah..Muhabbetle kalın..

Çok teşekkür ederim :) Allahü teala razı olsun, bayram günü mutlu ettin beni, seni de mutlu edenlerin olsun inşaallahü teala..Ben de yeniden aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum. B)

Amin canım Cenab-ı hak cümlemizin dualarını kabul buyursun, Rabbim her daim hayırlarla karşılaştırsın, hayırlara vesile olmayı nasib etsin.

Gönlündekini hakkında hayırlı eylesin. Hakkınında hayırlı olanı gönlüne sevdirsin. Dahada iyisini istersen kalbinde kendi sevgisinden gayrı sevgi bırakmasın inşaallahü teala. :a12:

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Mevla razı olsun, paylaşımınız çok güzel...

Amin, Allahü teala cümlemizden razı olsun :)

Allahü teâlâ Ehl-i sünnet vel-cemâ’at âlimlerinin
“rahmetullahi teâlâ aleyhim ecma’în çalışmalarına çok mükâfât versin.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Çok teşekkür ederim :) Allahü teala razı olsun, bayram günü mutlu ettin beni, seni de mutlu edenlerin olsun inşaallahü teala..Ben de yeniden aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum. B)

Amin canım Cenab-ı hak cümlemizin dualarını kabul buyursun, Rabbim her daim hayırlarla karşılaştırsın, hayırlara vesile olmayı nasib etsin.

Gönlündekini hakkında hayırlı eylesin. Hakkınında hayırlı olanı gönlüne sevdirsin. Dahada iyisini istersen kalbinde kendi sevgisinden gayrı sevgi bırakmasın inşaallahü teala. :a12:

Allah c.c razı olsun canım ablam. Siz de öyle, beni çok mutlu ettiniz. dualarınız için Rabbül alemin razı olsun. canı gönülden aminler olsun ablam, çok ihtiyacım var kıymetli dualarınıza :a12: Baki dua ve sevgilerimle...Hayırlı, feyizli bayramlar dilerim tekrardan ablacım..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt