Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BAŞÖRTÜSÜ AZALIYOR MU ? (1 Kullanıcı)

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı
Başörtüsü azalıyor mu?

TESEV�in Kasim ayinda aciklayacagi son arastirmasi bazilarini oldukca mesut etmis gozukuyor. Arastirma, turbanli sayisinda son yillarda gozlenen dususe dikkat cekiyormus. 1999 yilinda ulkemizde basini orten kadinlarin orani % 73�ken simdi bu oran % 63�e dusmus. Zaman icerisinde bu oranin sifirlanmasini umit edenler var. Heveslerini kursaklarinda birakmak istemeyiz ama gercekleri konusmak durumundayiz: Allah�in kitabi degismedikce, Mesaj muhafaza edildikce arzulari bir heves olmanin otesine gecemeyecek. Kitap�in korunmasi da bizzat Yaratan�in soz verisiyle sabit olduguna gore beklenilene de kavusulamayacak. Yani basini orten kadin, istesek de istemesek de ilelebet var olacak. Ayaklar bas oldu diye dusunsek de, icin icin onlara acisak da, su halleriyle bizi nasil disarida temsil ediyorlar diye yakinsak da, onlari bir Oryantalist titizligi ve yilmazligiyla incelesek de onlar-basortululer- hep var olacaklar.
Evet sayilari azalabilir, artabilir; renkleri, sekilleri zaman zaman degisebilir; ama ortulerine vefalari hic degismeyecek. Anketin sonucuna sasirmak anlamsiz. Bunca �harekat�a hedef olmus bir kitlenin sayisinda bir oynama beklenemez mi? Bir degil, birkac cepheden �ates hatti�na oturtulmus kadinlarin bir kismi mucadele edecek gucu kendilerinde artik bulamaz olamazlar mi? Bunun sevinilecek durumu neresindedir? Iste biz adami boyle biktirir, canindan bezdirir, kendi istedigimiz sekle sokariz�da midir? Cevabi bende degil. Bilmiyorum. Bildigim bir sey varsa o da basini ortenin ortusu uzun suredir bir baskasinin basinin derdi oldugudur. Basortulu kadinin bir turlu bir yerlere sigdirilamayisi, hazmedilemeyisidir.
%10�luk bu dusmeyi nasil okumaliyiz oyleyse? Bu dusus, veya daha buyuk bir dusus bize, donemin siyasi ve sosyal konjunkturuyle ilgili bir seyler soyleyebilir belki. Ama kadinlarin baslarini ortme haklarinin mesruiyetini tanimlayici olamaz. Velevki bu oran %63 degil, %0.1 olsa. Koselerinde bugunku 10 puanlik dususu kutlayip bundan medet umanlara sormak lazim: Baska konularda ezici cogunlugun haklari karsisinda azinligin haklarini savunmaya soyunduklarina gore basortululerin sayisi dramatik bir sekilde azalsa azinlik olarak onlarin haklarini da ayni sevkle savunurlar mi? Bugun basi ortulu cogunlugun, basi acik azinlik uzerinde olusturduklari �baski�dan dem vururken yarin tam tersi bir dengede azinliktaki basortululere ne kadar sahip cikarlar? Cevabi vermeme gerek yok sanirim. Simdi azinligin egemenligini, cogunluga tahakkumunu normallestirebilenler, kendileri hangi �kamp�ta iseler onu hakimiyette tutmayi iclerine sindirebilirler. Soz konusu olan karsilarina aldiklarinin Allah�in Kelami olmasidir. Hic onunla mucadele edilebilir mi?

ALINTIDIR

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BAŞÖRTÜSÜ AZALIYOR MU ?

ÖZÜR DİLERİM YORUMUM BİRAZ GEÇ OLDU AMA BAŞLIGI GÖRÜNCE YAZICAKTIM.YOGUNLUKTAN DOLAYI GEÇ KALDIM HAKKINIZI HELAL EDİN.YAZIYI OKUMADAN BAŞLIKLA İLGİLİ YORUM YAPICAM İNŞ.ASLINDA BAŞ ÖRTÜSÜ AZALMIYOR ÇOGALIYOR.AMA HAKKIYLA TAKILIYORMU O TARTIŞILIR.BEN HEP ŞUNU SÖYLÜYORUM,SAÇIN RENGİNİ HERGÜN DEGİŞTİREMEZSİN AMA BAŞ ÖRTÜSÜ RENGA RENK HER KIYAFETE DE UYUNCA ARTIK BAŞ ÖRTÜSÜ SÜS,TAKI,MODA OLDU.RABBİM ONU HAKKIYLA TAŞIMAYI NASİP ETSİN.AYRICA KONU İÇİNDE TEŞEKKÜR EDERİM YAZIYIDA OKUYUP YORUMLARIM İNŞ.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

B) B) B) B) B) B) B) B) B) B) B)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

B) B) B) B) B) B) B) B) B) B) B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

s a değerli kardeşim böyle bir şey olabilirmi düşünemiyorum ama eğer varsada ben kendimce şöyle bir fikir yürüttüm artık insanımız imamhatipe çocuğunu göndermiyor sebebi malum katsayı farkı böylr olunca çoğu dindar ailelerin kız çocukları düz liseye gidiyor saçlarını örtmüyorlar böyle böyle sayıda bir azalma olabilir yoksa durup dururken neden azalma olsun kapalı bayanlar açılacak değiller böyle birşeyi tasavvur bile edemiyorum bana göre en büyük etken yazdığım gibi bilmem sizlerde katılırımısınız selam ve dua ile

gecem

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
ÖZÜR DİLERİM YORUMUM BİRAZ GEÇ OLDU AMA BAŞLIGI GÖRÜNCE YAZICAKTIM.YOGUNLUKTAN DOLAYI GEÇ KALDIM HAKKINIZI HELAL EDİN.YAZIYI OKUMADAN BAŞLIKLA İLGİLİ YORUM YAPICAM İNŞ.ASLINDA BAŞ ÖRTÜSÜ AZALMIYOR ÇOGALIYOR.AMA HAKKIYLA TAKILIYORMU O TARTIŞILIR.BEN HEP ŞUNU SÖYLÜYORUM,SAÇIN RENGİNİ HERGÜN DEGİŞTİREMEZSİN AMA BAŞ ÖRTÜSÜ RENGA RENK HER KIYAFETE DE UYUNCA ARTIK BAŞ ÖRTÜSÜ SÜS,TAKI,MODA OLDU.RABBİM ONU HAKKIYLA TAŞIMAYI NASİP ETSİN.AYRICA KONU İÇİNDE TEŞEKKÜR EDERİM YAZIYIDA OKUYUP YORUMLARIM İNŞ.
EWT BAŞÖRTÜSÜ ARTIK BİR İNAŞ İÇİN DEGİL,SÜS AMAÇLI TAKILIYO, RABBİM BÖYLE KULLANAN KULLARININ KALBİNE BAŞÖRTÜ SEVGİSİ KOYSUN VE ONLARDA BAŞÖRTÜSÜNÜ HAKKIYLA TAKANLARDAN OLSUN

akasya_504

Kayıtlı Kullanıcı

bence sadece kışta çoğalıyor çünkü bazı insanlar vardır yaz tatilinde türbanlarını atıyorlar

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:

evet fatma kardeşime katılıyorum oysa bana göre azalmıyo daha da bi çoğalıyo
RABBİM daha da artırsın.böyle bir yorum için de RABBİM sizden razı olsun

nurazra

Kayıtlı Kullanıcı
başörtüsü takan sayısı azalıyormu yoksa artıyormu tartışılır.şu bir gerçekki günah kat sayısı artıyor.am kişisel fikrim azaldığından yana neden?çünkü okullarda yasak geldi,üniversitede yasak geldi,çalışma ortamında zaten yasak var,gençler açık bayanları tercih ediyor...sıralanabilir .bunlar Türkiyenin utanılacak gerçekleri malesef.daha ne diyeyim kapalı bayanlara her kapı kapalı yani bir kişida çıkıp noluyor demiyor.EYVAH EYVAHHH...

merdiven

Kayıtlı Kullanıcı
Boş verin kardeşler bunlar bu anketleri etilerde ataköyde falan yapmışlardır .Bizdende selam söylesinler ,bırakında biraz mutlu olsunlar sevinsinler garibanlar.

aşk-ı vefa

Kayıtlı Kullanıcı
Aslında güzel bir konuya değinmişin tşkr ederim bence;çoğalmadı ki azalsın zaten takan sayısı az bir miktar oluşturuyordu bu takanlarda çıkarınca iyice azaldı denebilir.Nur arkadaşımızın dediği gibi erkekler açık bayanlar seçiyorlar bu da önemli bir faktör olabilir aslında dahada çeşitli sebepler var ama buunlar başlıcaları.. selam ve dua ile

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
S.A KARDEŞLERİM GÜZEL BİR KONU AŞKI VEFA KARDEŞİMİZN DEDİĞİ GİBİ ÇOĞALMADI Kİ AZALSIN 10 TANE KADINDAN SADECE 1 İ KAPALI UTANÇ VERİCİ BİR SONUÇ DEĞİLMİ SİZDE BİR BAKIN HANİ KAÇ KADINDAN KAÇI KAPALI.BAKARKEN ŞUNU UNUTMAYIN.HER TESSETTİÜRLÜ OLAN BAŞ ÖRTÜLÜDÜR.AMA HER BAŞÖRTÜSÜ OLAN TESSETTÜRLÜ DEĞİLDİİR

garibano

Kayıtlı Kullanıcı
üzülmeyin

üzülmeyin

Ya arkadaslar neden üzülüyrsunuz.
Başörtülülerin azalması hiç önemli bi olay değil.Başörtüsü her kadına nasip olmaz ki.
Kendi eşim dahil kapandı ama tekrar açılacağını söylüyor.Demekki onu taşımak he babayiğidin harcı değil.
Siz neden korkuyorsunuz. Size rabbiniz demiyormu Ben Nurumu tamamlayacam diye.
Bundan şüphesi olan varmı.Sanırım yok.Siz tebliğe devam edin. Allahın izniyle hersey olması gerektiği gibi olacak.
Müslüman olarak bizim işimiz acaba islamlasma azaldımı derdine düşmek değilki
derdimiz acaba bi insanın daha kurtuluşuna vesile olabilecekmiyiz.
Allah istese herkesi Müslüman edemezmi.
Demek ki bunu irdelemenin bi anlamı yok.
Ve bence asıl tehlike sayılarının azalması değil mevcutların bile tesettürü sadece başörtüsü olarak algılaması kalan kısımlarının en tacizkar sekilde acılmaya başlaması.
Dirayetli olalım arkadaslar Allah Nurunu tamamlayacaktır.
Hem hep deriz ya kıyamet alametleri cıktı.E yine alameti değilmidir kıyametin.
Kalbinde Allah diyen tek kişi kalmayacak diye.
Hele durun bakalım o günleri görecek olursak Eyvahki eyvah demekki bizde o gruptan olmuş olacaz....

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
S.A

S.A

Bence çoğaldi Arkadaşlar.Ege üniversitesinin önünden Dolmuşa Binip Eve Gidiyorum.önceden Başi Kapali öğrenci Görmezdim Pek.şimdi Görüyorum.ayrica Ibadete Yönelende çoğaldi Bence.Allah Herkese Nasip Etsin

miraç20

Kayıtlı Kullanıcı
Başörtüsü çoğalıyor ama tuhaf bir şekilde örtü örtülükten çıktı.

tevhide

Kayıtlı Kullanıcı
s.a örtünme farz.. örtünmeden maksat kadınların zinetlerini saklaması.. tabikii bunu hakkıyla yapanlar var.. ama bazı kadınlarımız bunu abartılı yapıyorlar... kadınların bu tür zayıf noktalarını bilen firmalarda atağa geçiyor..söylermisiniz suçlu kimmm

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt