Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Baş örtüsü (1 Kullanıcı)

nuuur

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar ben nuuur epeydir siteye giriş yapamıyordum .

sizlerle mutlulugumu paylaşmak istiyorum ilk site ye üye oldugumda sohmetlerde belirtmiştim kapanmak istediğimi baş örtüsü takmak istediğimi ama nefsime yenik düşerim diye çok korktuğum için cesaret edemediğimi belirtmiştim.. çok şükür rabbime 1 ay oluyor kapandım baş örtümü takıyorum öyle bir mutluluk la öyle bir gururla örtünüyorum ki anlatamam size bu sevinç sizlere çünkü tarifi yok .. birazda islami gen sitesinin katkısı oldu bilmediklerimi burda ögrendim okudum ve çok şükür rabbime dogru yolu buldum...
tabiki olumsuz tepkıler aldım ama hiç biri beni üzmedi sadece neden kapandın ne gerek vardı diyenler için yani onlar için üzüldüm .. rabbim onlarada dogru yolu gösterir inşallah .....

her daim rabbim sizlerle olsun ...
allaha emanet olun

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

TEBRİKLER Kardeşim...:a15:
Allah Celle Celalühunun emirlerini yapmak ne güzel...:a12:
Daim olur inşallah...
Hayırlı ve güzel paylaşımlarda bulunmak duasıyla...
Allaha emanet olun...

derinelif

Kayıtlı Kullanıcı
nur hanım merhaba ben biraz önce siteye üye oldum çok iyi kullanmasını bilmiyorum aslında ben açık bir kızım nasıl islamı seçtiniz nasıl kapandınız o duygu nasıl geldi

tevbe_2010

Kayıtlı Kullanıcı
Bir doğruyu bulmak kolaydır .Önemli olan eski yanlışı tekrarlamamaktır.Allah tekrar eski yanlışına döndürmesin.Sizin adınıza çok sevindim.Allah(c.c) yardımcınız olsun

tevbe_2010

Kayıtlı Kullanıcı
nur hanım merhaba ben biraz önce siteye üye oldum çok iyi kullanmasını bilmiyorum aslında ben açık bir kızım nasıl islamı seçtiniz nasıl kapandınız o duygu nasıl geldi

islamı seçmekle kapanmanın bir alakası yok.Ama şöyle söyleyeyim.Nefsinize yenik düşmeyin eminim kolaylıkla örtünebilirsininiz...

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Esselamûaleykum...

Esselamûaleykum...

Öncelikle üyeliğiniz hayırlı ve daim olur inşallah kardeşim...
Bu konu ile ilgili aşağıdaki linki tıklayıp her türlü bilgiye sahip olabilirisniz...
Allaha emanet olun...

http://forum.islamiyet.gen.tr/islamda-kadinin-yeri-ve-onemi/69941-kapanmak-isteyipte-kapanamayan-arkadaslar-haydi-buyrun.html

derinelif

Kayıtlı Kullanıcı
şöyle belirtiyim islamı hiç tanımayan biriyim diyebilirim ben göçmenim ve ailem bana islam adına çok fazla bişeylwer öğreten kişiler olmadılar taki hayatıma 1 yıl önce bir erkek arkadaşım girdi o benim bu halimi beğenmiyor bana sunduğu örnekler le gerçekten huzurun islamda olduğunu görebiliyorum çünkü çevreme baktığımda buzamana kadar insanlık adına yaşayış adına bana bişeyler katan dostlarım yakınlarım olmadı. Önümde 2 seçeneğim var ya gerçekten islamı yaşayıp müslümanlığı tamamiyle yaşayacak bir genç olup bir ömür hayatımın insanıyla mutlu olucam yada onunla olan bu hayatımı bırakıp ailemin çevremin doğrultusnda tekrar ilerleyeceğim.. bu çok zor inanı ve ileriyi görememek yanlış bir insan olmayı sağlar. bu durumda ailemin yanımda olmadan nasıl biri olabilirim.çok zor durumdayım gerçekten napıcamı bilmiyorum ben neyi başarabilirim onu da bilmiyoru ..öneriniz nedir ve nasıl kişilersiniz öğrenmek istediğim için bu siteye girdim ...

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
şöyle belirtiyim islamı hiç tanımayan biriyim diyebilirim ben göçmenim ve ailem bana islam adına çok fazla bişeylwer öğreten kişiler olmadılar taki hayatıma 1 yıl önce bir erkek arkadaşım girdi o benim bu halimi beğenmiyor bana sunduğu örnekler le gerçekten huzurun islamda olduğunu görebiliyorum çünkü çevreme baktığımda buzamana kadar insanlık adına yaşayış adına bana bişeyler katan dostlarım yakınlarım olmadı. Önümde 2 seçeneğim var ya gerçekten islamı yaşayıp müslümanlığı tamamiyle yaşayacak bir genç olup bir ömür hayatımın insanıyla mutlu olucam yada onunla olan bu hayatımı bırakıp ailemin çevremin doğrultusnda tekrar ilerleyeceğim.. bu çok zor inanı ve ileriyi görememek yanlış bir insan olmayı sağlar. bu durumda ailemin yanımda olmadan nasıl biri olabilirim.çok zor durumdayım gerçekten napıcamı bilmiyorum ben neyi başarabilirim onu da bilmiyoru ..öneriniz nedir ve nasıl kişilersiniz öğrenmek istediğim için bu siteye girdim ...
Ve Aleyküm selam canım
öncelikle Hoşgeldin.. :)
üyeliğin hayırlı ve daim olsun inşallah
Tevafuk..
bir kardeşimle bu dünyadaki var oluş gayemiz..Bu dünyanın geçici olduğu ve imtihan yeri olduğu..
Sıkıntılarımıza sabır göstermemiz sıkıntılarımızında bizim için bir nimet olduğu..Ve yüreğimizin fani sevgileri sevmediği ,Bizim yüreğimizde Rabbimizin rızasını gözeterek yaşamamız gerektiği konusunda konuşuyorken kardeşimize okumuş olupta gönderdiğim yazıyı alıntı yapmak istiyorum..
Huzur islamiyette..İslamiyeti Yaşamakta/Yaşayabilmekte..
Rabbim yaşanlardan eylesin bizleri..
Sitemizde değerli abilerimizi ablalrımız kardeşlerimiz var..size bu hayr yolunda yürekten yardımcı olacaklardır..
Baki selam ve dua ile
En Güzel'e Allah Celle Celalühu emanetsin
B)

Allah ’a Celle Celalühu hamd, Peygamberimiz Sallahu aleyhi veselem’e salât ve selam ederiz. Çünkü Rabbimiz biz insanoğlunu kâinatın bir özeti ve varlıkları en şereflisi olarak yaratmıştır. Denizde ve karada âdemoğlunu mükerrem ve muhterem kılan Allah Celle Celalühu, ona; akıl nimetini, doğru ile yanlışı, iyi ile güzeli, kötü ile çirkini, faydalı ile zararlıyı, adalet ile zulmü ayırma meziyetlerini, cüzi irade nimetini, KUR’AN, İSLAM ve İMAN nimetlerini, Peygamberimiz Hz.Muhammed Sallahu aleyhi veselemi kendi katından bir lütuf olarak ihsan buyurmuştur.
İnsan kendisine lütfedilen bu nimetler sebebi ile dünya gezegeninde imtihan edilmektedir.
İmtihan eden Allah’tır. İmtihan olunan insandır. Ahiret hayatı dünya imtihanının sonuçlarının görüleceği bir hesap günüdür. Akıllı insan ahireti hesaba katarak iş gören insandır. Çünkü insan yüklendiği emanetin sorumlusudur. “Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir.” (Ahzâb suresi: 72) Burada “emanet” kelimesi, insana verilen “hilafet” görevi yerine kullanılmıştır.
Allah (c.c) bu ayette imtihan alanında dikkatsiz bir hayat süren, ne kadar büyük bir yükü omuzladığının ve dünya hayatında bir davranış veya tavrı seçerken aldığı yanlış veya doğru kararların hangi sonuçlara yol açacağının farkında olmayan kimseleri “zalim ve cahil” olarak tanımlamaktadır. Böyle bir kimse cahildir, çünkü bu zavallı insan hiç kimseye hesap vermeyeceğini zannetmektedir. Zalimdir, çünkü kendi kötü akıbetini ve kendisiyle birlikte daha nicelerin felaketini hazırlamaktadır. “İnsanların elleriyle işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde fesat (bozulma) ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır.” (Rûm suresi:41)
İnsanın seçtiği her şey onun için bir imtihandır. İnsan; iyi ile güzeli, kötü ile çirkini bildikten sonra iyiyi ve güzeli, faydalı ile zararlıyı bildikten sonra faydalıyı, adalet ile zulmü bildikten sonra adaleti, doğru ile yanlışı bildikten sonra doğruyu seçmelidir ki imtihanı kazanabilsin.“Biz ona yolu gösterdik. Artık ister şükreder isterse nankör olur.”(İnsan suresi: 3)
Akıllı İnsan: Allah’ın kendisine verdiği meziyetleri ve nimetleri süratle ve isabetle kullanarak saadet yolunu seçebilen kimsedir.
Bu gerçekleri kavrayan bir insan İSLAM’dan başka bir yerde karar kılamaz.
“…Bugün size dininizi ikmal ettim, (böylelikle) üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için razı olduğum din olarak İslam’ı seçtim…” (Maide suresi: 3) “Kim, İslam’dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır.”(Al-i İmran suresi: 85)
İnsana isyan ve itaat etme seçiminin ve bu özgürlüğü kullanırken kendisine sayısız yaratık üzerinde hâkim olma yetkisinin verilmesi, kaçınılmaz olarak insanın yaptığı hareketlerden sorumlu olmasını ve iyi amelleri için mükâfatlandırılıp, kötü amelleri için cezalandırılmasını gerektirir. İnsan kendisine verilen bu güçlerin iyiye veya kötüye kullanılmasının hesabını Allah’a verecektir.
Allah insandan dünyadaki konumunun farkına varmasını istiyor.
İnsan sosyal bir varlıktır. Hayatını bir düzen ve intizam dâhilinde dünya ve ahiret saadetini elde edecek şekilde sürdürmek zorundadır.
İnsan yolunu seçerken bu seçimi nasıl yapacağı bellidir.
İnsan gıdasını seçerken bu seçimi nasıl yapacağı bellidir.
İnsan bir eş seçerken bu seçimi nasıl yapacağı bellidir.
İnsan bir arkadaş, komşu, sosyal çevre, seçerken bu seçimi nasıl yapacağı bellidir.
İnsan köyüne muhtar, belde ve ilçesine yerel yöneticileri, genel yöneticileri seçerken bu seçimi nasıl yapacağı bellidir.
İdare ve siyaset meselesi insana ait bir faaliyet olduğuna göre, bu faaliyetin de dünya ve ahiret saadetini temin edecek şekilde yerine getirilmesi bir kulluk görevidir. “Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.”(Nisa suresi: 58)
Seçilecek yöneticilerde ehliyet şartı olarak aranması gereken önemli bazı hususlar vardır.
Bu insanlar kuvveti değil hakkı üstün tutmalı, milli görüş sahibi olmalıdırlar.
Nefse esareti değil, nefis terbiyesini esas alan kimseler olmalıdırlar.
Maddeci, dünyacı, çıkarcı, rantiyeci değil maneviyatçı olmalıdırlar.
Temel ve yönetim ilimlerine sahip olmalıdırlar.
Sadakat ve şefkat sahibi olmalıdırlar.
İbadet aşkıyla çalışan ve Allah rızası için iş gören kimseler olmalıdırlar.
Seçimlerde zihniyet seçimi, şahısların seçiminden öncedir ve önemlidir. Zihniyet seçiminde hata eden insanın, şahıs seçiminde doğru bir seçim yapması düşünülemez. “Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi (bile) veli edinmeyin. Sizden kim onları veli edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.”(Tevbe suresi:23)
İçi başka dışı başka olan kimselerden topluma bir fayda gelmeyeceği aşikârdır. “Münafık erkekler ve münafık kadınlar, bazısı bazısındandır; kötülüğü emrederler, iyilikten alıkoyarlar, ellerini sımsıkı tutarlar. Onlar Allah’ı unuttular; O da onları unuttu. Şüphesiz, münafıklar fıska sapanlardır.”(Tevbe suresi: 67)
İnsan Allahın kuludur. Yaratılma gayesi ise kulluktur. Görevi ise; Allah’ı bilmesi, tanıması, ona ibadet etmesi, emirlerini yerine getirmesi, halifesi olması sıfatı ile onun dinine yardım edip, yeryüzünü ve çevreyi imar ve ıslah ederek yaşanılabilir bir hâle getirmesidir. “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. Ben onlardan rızk istemiyorum. Beni doyurmalarını da istemiyorum. Şüphesiz rızk veren, güç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah’tır.” (Zariyat suresi: 56–58)
Eğer bu durumda insan dünya hayatını sadece oyun ve eğlence olarak kabul ediyor ve dikkatsizce yanlış bir tavır takınıyorsa, sadece kendi kötü akıbetini hazırlıyor demektir. “Ey iman edenler! Allah’a ve Peygambere hainlik etmeyin; (sonra) bile bile kendi emanetlerinize hainlik etmiş olursunuz” (Enfal suresi: 27)
Bu gün dünyanın içine düştüğü krizler, yapılan yanlış seçimlerin sonucudur.
İnsanlar her gün seçerek imtihan oluyor gerçekte. Tercih ettiği şeye göre akıbet görecek herkes.
İyileri ve iyilikleri seçenler onlarla birlikte olacaklar. “Ey iman edenler, Allah’tan sakının ve sadıklarla birlikte olun.”(Tevbe suresi:119)
Bir millet neye müstahaksa onu bulacaktır. “Bunun sebeb şudur: bir toplum kendilerinde bulunan (iyi davranışları) değiştirmedikçe, Allah onlara verdiği nimeti değiştirmez ve şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Enfal suresi: 53)
Kim Allah ve Resulünün tarafını seçerse ancak bu seçiminin karşılığında arzu ettiği dünya ve ahiret saadetine ulaşabilir. “Allah’a ve ahiret gününe inanan bir topluluğu -babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa- Allah’ın ve Peygamberinin sınırlarına aykırı hareket edip onlara karşı düşmanlık eden birisini sever bulamazsın. İşte onların kalbine Allah, iman yazmış ve katından bir ruh ile onları desteklemiştir. Onları içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokacak, orada ebedi kalacaklardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan hoşnut olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, kurtuluşa erecekler de sadece Allah’ın tarafında olanlardır.” (Mucadele suresi: 22

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Maşallah Barekallah Subhanallah

Maşallah Barekallah Subhanallah

merhaba arkadaşlar ben nuuur epeydir siteye giriş yapamıyordum .

sizlerle mutlulugumu paylaşmak istiyorum ilk site ye üye oldugumda sohmetlerde belirtmiştim kapanmak istediğimi baş örtüsü takmak istediğimi ama nefsime yenik düşerim diye çok korktuğum için cesaret edemediğimi belirtmiştim.. çok şükür rabbime 1 ay oluyor kapandım baş örtümü takıyorum öyle bir mutluluk la öyle bir gururla örtünüyorum ki anlatamam size bu sevinç sizlere çünkü tarifi yok .. birazda islami gen sitesinin katkısı oldu bilmediklerimi burda ögrendim okudum ve çok şükür rabbime dogru yolu buldum...
tabiki olumsuz tepkıler aldım ama hiç biri beni üzmedi sadece neden kapandın ne gerek vardı diyenler için yani onlar için üzüldüm .. rabbim onlarada dogru yolu gösterir inşallah .....

her daim rabbim sizlerle olsun ...
allaha emanet olun

Esselamu Aleyküm canım
Canıgönülden Tebrikederim..:a12:
Rabbim tesettürünü tesettür nurunu huzurunu mutluluğunu daim etsin inşallah
Çook sevindim canım..Hayırlı olsun..
Bizlere bayram sevinci tadında sevinç yaşattın
Rabbim razı olsun..
Canım yürekten desteklerini bekliyoruz..
Rabbim bütün kardeşlerimize tesettür nuruyla nurlanmalarını nasib etsin..
Selametle kal canım
Baki selam ve dua ileB)
En Güzel'e Allah Celle Celalühu emanetsin
:a07:​

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
EsselamuAleyküm-değerli berat ablacığımdan alıntı-Rabbim kendisinden razı olsun

EsselamuAleyküm-değerli berat ablacığımdan alıntı-Rabbim kendisinden razı olsun

Selam olsun Hak Habibine

Selam olsun Al ve Ashabına
selam olsun yolunda giden ve gideceklere
Selam AllahCelle Celaluhu rızası için
Hz.Muhammed (s.a.v.) TEBLİĞ ETTİĞİ
için Tesettüre bürünenlere.

SELAM OLSUN

nuuur

Kayıtlı Kullanıcı
yazımı okuyupta cevap yazan tüm kardeşlerimden ALLAH razı olsun .... derinefil kardeşim sanada tafsiyem islamı okudukça ne kadar güzellikler le dolu oldugunu anlıcaksın
iki seçim arasında kalman kötü bir durum ama sen kalbinin sesini dinle olurmu . dogru yol yüreğinden gelen ses ile olucaktır ...

bir gün gelir rabbimin yanına göç edeceğiz ve huzurunda yaptıgımız günahların hesabını vericez bunu düşünerek karar vermeni rica ediyorum kardeşim ....
allaha emanet ol...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Kutluyorum sizleri.ne büyük mutluluk rabbim bizlerede nasip etsin.selametle kalın.

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
seni canı yürekten kutluyorum... RABBİM daimi eylesin...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt