Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Bas Bakalım Düğmeye" (1 Kullanıcı)

uzeyr

Kayıtlı Kullanıcı

Şimdi televizyon var.
Önceleri, sohbetle başlayan, muhabbetle yoğunlaşan akşamlarımız vardı. Sonraları radyolu akşamlarımız oldu. Eğlenceli, öğretici, zevkli. Şimdi televizyonlu akşamlarımız var. Daha yalnız ve daha sıkıntılı. Televizyon artık gündüzleri de var. Gün boyu televizyon, ömür boyu televizyon.
Televizyon ilk olarak, büyük merak uyandıran büyülü bir lüks olarak girdi evlerimize. Televizyonu olanlar ayrıcalık kazandı, ünlendi. Sonra yavaş yavaş yaygınlaştı büyü kutusu. Yaygınlaştıkça büyüsü azaldı, sırları çözüldü. Alışkanlık haline geldi. Daha sonraları da yorgan gibi, süpürge gibi evin temel bir ihtiyacı oldu çıktı. Daha daha ötesi de, aileden biri oldu neredeyse. Her akşam selâmlaştığımız, oturup muhabbet ettiğimiz bir fert oldu.
Nasıl İzliyoruz?
Televizyonun sunduğu içerik üzerine yapılan araştırmalar, programların büyük bir bölümünün açıkça eğlence amacına dayandığını gösteriyor. Televizyon programlarının yaklaşık yüzde 75'ini eğlence içerikli programlar oluşturuyor. Bu programlar içerisinde, televizyonun temel amaçlarından birisi olan eğitim tarafını bulmak ise oldukça zor. Doğrusu izleyici de televizyonu, daha çok eğlenmek için seyrediyor.
Araştırmacılar kitap okumayı bireysel bir faaliyet, sinemayı bir arkadaş olayı, televizyonu ise aile olayı olarak değerlendiriyorlar. Televizyon izlemenin daha çok aile içinde bir eylem olduğu gerçek.. Ancak televizyon yayınlarının içeriği ve televizyonu izleme şekli, aileyi bir araya getirmekten çok aileyi bölen ya da bozan bir konu olarak karşımıza çıkıyor.
Televizyon genellikle, rastgele seçtiğimiz bir zaman öldürme aracı. Ona "açıl" komutunu aklımızla değil, daha çok gönlümüzle veriyoruz. Evdeki asıl işlerimizi bitirdiğimizde, yaptığımız işten bunalıp birkaç dakika ara vermek gerektiğinde ya da sinir bozucu bir sessizliği bozmak için televizyonun düğmesine basıyoruz.
Televizyondaki programın içeriği genellikle fazla bir şey ifade etmiyor. Ancak özel durumlarda, haberler, sürekli izlenen diziler ya da sinema filmleri gibi programlarda bir tercih söz konusu olabiliyor.
Televizyonu, bir program dahilinde değil, vakit, ruh hali gibi faktörlerin verdiği fırsatlarla izliyoruz. Fakat çoğu zaman farkında olmadan, televizyon programlarının güdümünde yaşıyoruz. Günlük konuşmalarımızdan yemek seçimlerimize, sanat zevkimizden dünyaya bakış açımıza kadar bir çok konuda televizyon programlarının yönlendirmesiyle yaşıyoruz.
Televizyonu savunmasızca izliyoruz. Karşısına oturduğumuz andan itibaren onun büyüsüne kapılarak, neredeyse gözlerimizle ekrandan içeri girip oradakileri yaşayarak seyrediyoruz. Bize yönlendirilen bütün ışıkları, sesleri, renkleri alıyoruz. Gönderilen etkiler arasından bir tercih yapamıyoruz. Televizyon karşısında mantığımız adeta iflâs ediyor. Ondaki her şey gözlerimizden ve kulaklarımızdan girip ruhumuzu ve bedenimizi sarıp kuşatıyor.
Maddi durumumuz, toplum içindeki statümüz, fikir yapımız ne olursa olsun televizyonu, yaşadığımız dünyanın önemli bir parçası olarak düşünüyoruz. O, daha cisim olarak hayatımızın demirbaşları arasında yer alıyor. Sonra, dünyaya açılan penceremiz, sıkıntımızı paylaştığımız dostumuz ve modern olmanın kaçınılmaz bir gereği olarak görüyoruz onu.

Alıntı : Altınoluk Dergisi

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
Önceleri, sohbetle başlayan, muhabbetle yoğunlaşan akşamlarımız vardı. Sonraları radyolu akşamlarımız oldu. Eğlenceli, öğretici, zevkli. şimdi televizyonlu akşamlarımız var. Daha yalnız ve daha sıkıntılı. Televizyon artık gündüzleri de var. Gün boyu televizyon, ömür boyu televizyon.

hayatın ta kendısı anneler tvden vakıt bulamıyorlar eslerine cocuklarına
gunduz kuşagı eglence(!) programları
halbukı rezaletın kendısı
izlemedim mi hiç izledım gördum anlıyorum
butun igrenclikleri sergılıyo mıllet (kınamıyorum)
kadınlar erkeklerle el ele omuz omuza
rabbım hıdayet nasip etsın cumlemıze..
faydalı olur inşa-ALLAH..

Kahramankentli

Kayıtlı Kullanıcı
Allah (cc.) razı olsun emeklerinize sağlık. Rahman bizleri rızası yolunda yürütsün İnşallah.

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
ewt çok haklısın ,ben tv yi hayatımdan soyutladım sayılır çok nadir izliyorum ölede olması lazım
onun yerini pc aldı aslında pc de sakıncalı zamanı ayarlayamıyorum birazdaha dikatli olmak lazım
eline sağlık
selametle........

dinleneyden

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ve rahmetullah ve berekatühü gerçekten çok çok öğretici bir paylaşımdı bir de ben lisede okuyorum bizim sınıflarda televizyon var iğrenç kanalları açıp izliyorlar çok üzülüyorum tabi bilemem benden daha efdal olabilirler

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim televizyon yetmezmiş gibi şimdide internet büs bütün koparıyor bizleri eş dost akrabadan hatta evimizde bile bir birimizle konuşmaz dertleşmez olduk uzeyr kardeşim ahir zaman işte sanki çok zamanımız varmış gibi bide olan zamanımızıda öldürüyoruz
sağol kardeşim ALLAH CC razı olsun güzel bir konuya deyinmişsin

_gezegen_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun. Hayatta en nefret ettiğim ve başında oturduğum zaman kalktığımda en çok pişman olduğum şey televizyondur arkadaşlar. İnternet için aynısını pek söyleyemeyeceğim. Çünkü en azından burda bir yandan gezinirken diğer yandan sohbet dinleyebiliyorum ve dinlemeye de özen gösteriyorum. Ben evli değilim ama evlenince evime televizyon almayı da düşünmüyorum. Çünkü tv nin çaldığı en güzel saatlere yanarım. O saatlerde ne güzel ilimler öğrenilir öyle değil mi arkadaşlar.

uzeyr

Kayıtlı Kullanıcı
Önceleri, sohbetle başlayan, muhabbetle yoğunlaşan akşamlarımız vardı. Sonraları radyolu akşamlarımız oldu. Eğlenceli, öğretici, zevkli. şimdi televizyonlu akşamlarımız var. Daha yalnız ve daha sıkıntılı. Televizyon artık gündüzleri de var. Gün boyu televizyon, ömür boyu televizyon.

hayatın ta kendısı anneler tvden vakıt bulamıyorlar eslerine cocuklarına
gunduz kuşagı eglence(!) programları
halbukı rezaletın kendısı
izlemedim mi hiç izledım gördum anlıyorum
butun igrenclikleri sergılıyo mıllet (kınamıyorum)
kadınlar erkeklerle el ele omuz omuza
rabbım hıdayet nasip etsın cumlemıze..
faydalı olur inşa-ALLAH..

inşaAllah kardeşim..
Hayatını yalnız Allahcc yolunda yaşayanlardan olmak duası ile inşaAllah..
Allahcc emanet olun kardeşim..
selam ve dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt