Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bankada çalışmak (1 Kullanıcı)

imported_ee_mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar. Size aylık 3500 YTL net maaşla bir bankadan iş teklifi gelse çalışır mıydınız?

fatmana

Kayıtlı Kullanıcı
yani şuanda nedesem yalan olur...normal şartlarda çalışmam.ama çok zor bi durumda kalmışsam ailemin ve benim ekmek parasına ihtiyacımız varsa çalışırım..

seda_seda_

Kayıtlı Kullanıcı
bu soruyu neden sordunuz merak ettım???

imported_ee_mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
Şöyle ki; 1750 YTL maaşla bir işte çalışıyorum ve iş yerinde namazlarımı da aksatmadan kılabiliyorum ama böyle bir iş teklifi ile karşı karşıya kalmak üzereyim (biraz karışık ama özetle böyle). işi kabul edince nasıl bir ortamda çalışacağımı da bilmiyorum bu yüzden biraz kafam karıştı. sadece düşüncelerinizi öğrenmek istedim.

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com
Şöyle ki; 1750 YTL maaşla bir işte çalışıyorum ve iş yerinde namazlarımı da aksatmadan kılabiliyorum ama böyle bir iş teklifi ile karşı karşıya kalmak üzereyim (biraz karışık ama özetle böyle). işi kabul edince nasıl bir ortamda çalışacağımı da bilmiyorum bu yüzden biraz kafam karıştı. sadece düşüncelerinizi öğrenmek istedim.

anladığım kadarıyla kabul edeceğin iş de namaz kaçırma ihtimalin var eğer böyle bişey varsa kabul etme şu anda da maaşınız iyi hem allah bereketini verir inşallah doğru bir seçim yaparsın slm ve dua ile

orkide

Kayıtlı Kullanıcı
Sen namaz kaçırmak adına soruyorsun belki ama ona bakarsan bankada çalışmak da haram deniliyor..

imported_ee_mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
O konuyu da araştırıyorum ama haklısınız bu konuda genel kanı bankalarda çalışmanın uygun olmadığı şeklinde.

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Kardeşim Aklınızı Karıştıran bir teklif yapıldı veya yapılacak gibi sanırım .. o fiyata bu zamanda kimsenin hayır diyemeyeceğini düşünüyorum .. Tabi İbadetlerini yapan İmanlı kimseler hariç .. aza kanaat edemeyen çoğu bulamaz .. Hakkında hayırlısı olsun inşallah .. Tek temennim namazlarını kesinlikle bırakmamam yönünde Rabbim işlerinde bereket huzur versin inşallah .. Allah'a emanet ol ..

bkarakur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Alyeküm.Bir Bankacıdan Öğütler !!!

Selamun Alyeküm.Bir Bankacıdan Öğütler !!!

Sevgili kardeşim. Bende bir bankacıyım. Faizli bankacılık yapan bir bankada çalışıyorum. 5 vakit namazımı kılmak konusunda sorun yaşamıyorum.Ancak, bankalar genelde böyle şeylere hoş bakmazlar. Bu ibadetimi gizli yapıyorum. Zaman zaman zaruretten, İkindiyi Öğle ile, Akşamı Yatsı ile cem etmek zorunda kalıyorum. Kış aylarında, namaz vakitleri arası dar olduğundan, bu konuda bayağı bir koşturmacam oluyor ama Allah Yardım ediyor. Sanırım böyle durumlarda, namazlarımızı cem etmeye müsade var. O yüzden nerede olursan ol, sen istediğin zaman Allah'ın bu konuda kolaylıklarında sınır yok. Mesela; çalışırken zamanın darsa, sadece farzları kıl, sünnetleri müsait olduğunda kıl.Ben genelde öğle yemeği arasında, yaz aylarında öğle namazımı sünnetleri ile kılıyorum.Eve geldiğimdede, daha akşam saatide girmediğinden, ikindiyi kılıyorum. Kışında, ikindiyi, öğleye cem ediyorum. Akşam namazınıda, akşma namazı saati girmeden, ''Niyet Ettim Allah Rızası İçin, Akşam Vaktinin Namazını Cem-i Tehir Etmeye'' diyorum ve akşamıda, Yatsı ile cem ediyorum. İkindi içinde, Öğle Namazını kıldıktan sonra, ''Niyet Ettim Allah Rızası İçin İkindiyi Cem-i Takdim Etmeye'' diyorum ve öğleden hemen sonra ikindiyi kılıyorum. Eğer sana bu konuda yardımcı olabildiysem, ne mutlu. Bankada çalışmak meselesine gelince, eğer bu yüksek kazanca çok ihtiyacın varsa (Ben zorunda olduğum için çalışıyorum açıkcası),mesela; Evliysen ve anne-babana yardım etmek zorundaysan, yardım etmek zorunda olduğun birileri varsa, ciddi ve pahalı tedaviler gerektiren hastalığa sahip bir yakının varsa, bu teklifi kabul et derim ama daha iyi yaşamak v.b dünyevi şeyler için kabulk etmek aklından geçiyorsa bunu sana bırakıyorum. Çünkü daha öncesinde bankada çalışmanın Mekruh olabileceğini,Haram derecesinde günah içermediğini düşünüyordum. Çünkü bankaların, faiz dışında gelirleri olduğunu bilirdim ama bu konuda kesin bir şey söyleyemem. Çünkü Allah Resulunun bu konuda oldukça kesin hüküm içeren, Hadisleri var. Sana Yardımcı olabildiysen ne mutlu bana...Selamla Kardeşim.

imported_ee_mustafa

Kayıtlı Kullanıcı
Kesinlikle bana çok yardımcı oldunuz teşekkürler. Allah ibadetlerinizi kabul eylesin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt