Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bana Öğüt Ver (1 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

"Bana öğüt ver de kulağıma küpe edeyim" diyen birisi,İbrahim Edhem Hazretlerinin yanına gelir.İbrahim Edhem(k.s.) şu öğütleri verir:

-Günah işlersen bari Cenab-ı Hakkın nimetlerinden yeme!buyurdu.

Adam: Dünyada ne nimet varsa hepsi Cenab-ı Hakkındır.

İbrahim Edhem:Şu halde Hakkın verdiği rızkı,nimeti yemek,sonra O'na asi ve günahkar olmak reva mıdır?Bu insanlık sıfatı değildir,buyurdu.Bir günah işlediğin vakit artık Cenab-ı Hakkın yerlerinden bir yerde durma,terk-i diyar et buyurdu.

Adam:Bu daha müşkildir,her yer O'nun ben nereye gideyim? Dedi.

İbrahim Edhem:Şu halde O'nun sahip olduğu yerde günah işlemek,hem orada oturmak reva mıdır?Bu insanlık şiarı değildir,buyurdu.Günah işlediğin zaman onu Haktan gizli tut! Buyurdu.

Adam:Hak gizliyi ve aşikarı bilir,görür.Ben O'ndan nasıl gzilerim,dedi.

İbrahim Edhem:Şu halde utanmaz mısın ki O'nun nimetleriyle perverde olursun,O'nun arzında bulunursun,O'nun gördüğünü bilerek suç işlersin.Bu insanlık şerefi değildir,buyurdu.Ölüm anında Melek-ül Mevt'ten biraz vakit iste tövbe etmeye vakit bulasın buyurdu.

Adam:Can alıcı,kimseye mühlet vermez.Ömür mukadderdir,sonra ben o zaman ızdıraptan inliyor olurum,nasıl zaman bulurum,dedi.

İbrahim Edhem:Şu halde can alıcı gelmeden tövbe et!(Fevt etme vaktini) Nasıl yaşarsan öyle gidersin ve hangi an nasıl gideceğin de senin tarafından belli değildir.
Bu hakikatleri bilip te tedbir almamak reva mıdır?Bu insanlık gafleti değil midir?buyurdu.

-Kabirde münker-nekire cevap verme,buyurdu.

Adam:Nasıl olur?Onlar memurdurlar,ne yapıp edip cevap almadan gitmezler.

İbrahim Edhem:Şu halde onlara verilecek isabetli,hak cevabı burada hazırlamamk sana reva mıdır?Bu,insanlık feraseti değildir,buyurdu.Kıyamet günü seni cehenneme götürmek isterlerse "ben gitmem" de buyurdu.

Adam:İmkanı mı var?onlar benim isteğime mi bakarlar,kolumdan tutarlar ateşe atarlar.

İbrahim Edhem:Şu halde bunları bilirsin de neden günah işlersin?Orada cennet isteyen ,burada cennet hazırlığı yapar,orada cehenneme müstahak olan,burada günah işler.Sen hangisisin?buyurdu.

(ALTIN ÖĞÜTLER, Ahmet Taşgetiren,s.392)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bana Öğüt Ver

Öğüt alan yok galiba ?

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM ELLERİNE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN VERDEİĞİN BİLGİLER İCİN ALLAHA EMANET OLB)B)B)B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Lokman oğluna şöyle dedi:
"Yavrum! insanlar, kendilerine söz verilene karşı uzun boylu umutlar beslerler. Oysa onlar, hızla âhirete gitmektedirler. Varolduğun günden beri, dünya arkanda, âhireti ise önündeydi. Aslında, gitmekte olduğun yurt, çıkmakta olduğun yurttan sana daha yakındır."
Mâlik radıyallahu anh. Rezîn.

Öğütlere her zaman ihtiyacımız var sert sana bir şey sormak istiyorum yazıların altındaki resim çıkmıyor ön izlemede çıkıyor neden acaba ?

HUMEYRAGUL

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B) ALLAH RAZI OLSUN ALLAH A EMANET OLUNB)B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Yorum ekleyenlerden Allah razı olsun.Hafize teyzem sen de çok anlamlı bir yazı eklemişsin.Benim de dikkatimi çekti resimler gözükmüyor ancak nedenin ben de bilmiyorum.

mutlum68

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar yeniyim ben öğüt için tşk

Kahramankentli

Kayıtlı Kullanıcı
Allah (cc.) razı olsun kardeşim Yüce yaradanımız bizleri rızası yolunda ve hesabını kolay veren kullarından eylesin İnşallah (AMİN).
selam ve dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt