Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Balık bilmezse Hâlık bilir (1 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Birgün Cüneyd-i Bağdadi hazretleri "kuddise sirruh" bir deniz kenarına gitmiş. Bir mecusi bol miktarda yem almış, denizdeki balıklara yem atıyormuş. Cüneydi Bağdadi hazretleri "kuddise sirruh", ne yapıyorsun, demiş. Mecusi; yem atıyorum, sevap kazanacağım demiş. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri, senin sevap kazanman için, evvela iman etmen lazım. Sen müslüman değilsin, hangi sevaptan bahs ediyorsun, demiş. Mecusi; peki benim bu balıklara yem verdiğimi o bahs ettiğin Allah görüyor mu, demiş. Cüneydi bağdadi hazretleri; vallahi billahi görüyor, Onun bilmediği, Onun görmediği bir şey yoktur ki, demiş. Mecusi, bu da bana yeter, demiş.

Aradan seneler geçmiş. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri hacca gitmiş, tavaf ederken bakmış, mecusi de tavaf ediyor, gözyaşı döküyormuş. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri, burada ne işin var, demiş. O beni gördü demiş. Nasıl gördü deyince, sen gittikten sonra içimde bir nur parladı. Baktım balıkların hepsi kelime-i şehadet getiriyor, ağaçlara baktım, kelime-i şehadet getiriyor, ben de kelime-i şehadet getirmeğe başladım. Senin Rabbin beni gördü, O gördüğü için de buraya geldim ve sana bir nasihat vereceğim: " İyilik yap, denize at, balık bilmezse, Hâlık bilir." İşte Hâlık bildi ve beni mecusi iken mümin yaptı." demiş.

Huzur Pınarı İnternet Radyosu

mir_erhan

Moderator
bu güzel hikayeyi bizimle paylaştığın için Allah razı olsun..
Ellerine sağlık..

selam ve dua ile.

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
bu güzel hikayeyi bizimle paylaştığın için Allah razı olsun..
Ellerine sağlık..

selam ve dua ile.

Amin Allahü teala cümlemizden razı olsun.

Sadece bu paylaşım için mi razı olsun ;) Tabii bu işin latifesi..

Teşekkür ederiz, Cenab-ı Hak bizim ve sizin kaplerimize selamet ihsan eylesin,
kendisinden başka herşeyden yüz çevirmekle nîmetlendirsin! Yalnız kendisine bağlanmakla şereflendirsin! Bu duâmızı, Peygamberlerin efendisi “alâ sâhibihessalâtü vesselâm” hurmetine kabûl buyursun!

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleykum,
daha önce yine okumu$tum bu hikayeyi,
bizlerle payla$tigin için te$ekkurler.
Allah c.c. emanet olun...

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleykum,
daha önce yine okumu$tum bu hikayeyi,
bizlerle payla$tigin için te$ekkurler.
Allah c.c. emanet olun...

Ve aleyküm selam ve rahmetullah ve berekatühü

:) Kaynaklar aynı olunca tabii..Bir sözdır vardır ya "Et tekraru ahsen velev kane yüzseksen" kabilinden olmuş. Biz teşekkür ederiz kardeşim.

Bir şeyi de belirtmeden geçmek istemiyorum; sizin yazınıza naklettiğimiz dua bize ait değildir. İmam-ı Rabbani "Kuddise sirruh" hazretlerinin mektubat kitabından alınmıştır. Biz de o dualarla dua etmek, feyz ve bereketinden istifade etmek istedik.

Allahü teala'ya emanet olun, dualarınızda bizleri de unutmayın inşallahü teala.

kulistan

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel bir yazı. Allah razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt