Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

<<<<<Babanın dört kez sorması...>>>>> (2 Kullanıcı)

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
[I]
80' ine merdiven dayamış yaşlı baba ile onu ziyarete gelen 45 yaşında ve
saygın bir kişi olan oğlu salonda oturuyorlardı.

Hal hatırdan, çoluk çocuktan, havadan sudan sohbet ettikten
sonra oğlu susmuş, ayrılmanın sinyalini vermişti.

O anda üzerinde oturdukları sedirin yanındaki pencerenin
pervazına bir karga kondu.​

Yaşlı baba kargaya gülümserek biraz baktıktan sonra oğluna sordu ;

- Bu ne oğlum?

Oğlu şaşkın, cevapladı ;

- O bir karga baba.

Yaşlı baba kargaya biraz daha baktıktan sonra yine sordu ;

- Bu ne oğlum?

Oğlu daha da şaşkın, yine cevapladı:

- Baba, o bir karga

Karga hâlâ pervazda, komik hareketlerle başını
sağa sola çeviriyor, başını yan yatırıyor, havaya bakıyor,
sonra başını yine onlara çeviriyordu.

Yaşlı baba üçüncü defa sordu ;
- Bu ne?

Oğlunun şaşkınlığı sabırsızlığa dönmüştü ;

- O bir karga baba, üç oldu soruyorsun.
Beni işitmiyor musun ?!

Yaşlı baba dördüncü defa da sorunca oğlunun sabrı taştı
ve sesini yükseltti
;

- Baba bunu neden yapıyorsun?
Tam dört defadır onun ne olduğunu soruyorsun,
sana cevap veriyorum ve sen daha da sormaya devam ediyorsun.
Sabrımı mı deniyorsun !

Babası -yüzünde hâlâ bir gülümseme- yerinden kalktı,
içeri odaya gitti ve elinde bir defterle döndü.

Bu bir hatıra defteriydi.
Oturdu, sayfalarını karıştırdı ve aradığını buldu.

Sevgiyle gülümseye devam ederek
sayfası açık bir vaziyette defteri oğluna uzattı
ve o sayfayı okumasını söyledi ;

"Bugün 3 yaşındaki minik yavrumla salondaki sedirde otururken
yanıbaşımızdaki pencerenin pervazına bir karga kondu.

Oğlum tam 23 defa onun ne olduğunu sordu.
23 soruşunda da ona sevgiyle sarılarak,
onun bir karga olduğunu söyledim.
Rahatsız olmak mı?
Hayır!
Onun sorusunu masumca tekrar edişi içimi sevgiyle doldurdu..."

Bir zamanlar biz onların çocuklarıydık
ama şimdi onlar bizim çocuklarımız oldu...

Aynı sevgiyi, sabrı ve hoşgörüyü bizim de onlara
göstermemiz gerekmiyor mu?

Aslında öyle çok hak ediyorlar ki...

Hasıl ı Kelam

Kayıtlı Kullanıcı
anne babaya nasıl davranılmasını bilen,hürmetkar evlatlar olmak ve öylede evlatlar yetiştirmek duasıyla...

Allah razı olsun kardeşim.Gerçekten güzel bir paylaşım...

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
ayyyy çok güzeldi. çok etkiledi beni, duygulandım..:a17::a17::a17:
emeğinize sağlık...

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Bir zamanlar biz onların çocuklarıydık
ama şimdi onlar bizim çocuklarımız oldu...

selamün aleyküm kardeşim.çok etkileyiciydi.Rabbim razı olsun.hayırlı cumalar.selam ve dua ile...........

GEVHER

Yönetici
Rabbin kesin olarak şunları emretti: "O'ndan başkasına ibadet etmeyin; ana-babaya iyilik edin; onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlılık çağına ulaşırsa sakın onlara "öf!" deme ve onları azarlama; ikisine de tatlı söz söyle.

İkisine de merhamet ederek tevazu kanatlarını indir ve de ki: " Rabbim! ikisine de merhamet buyur, beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri gibi!"

( İsra Suresi 23-24 )

Allah razı olsun paylaşımınız için.
Allaha emanet olun.

lavinya

Kayıtlı Kullanıcı
"baba oğula bir bağ bağışlamış oğul babadan
bir salkım üzüm esirgemiş."
sözünü hatırlattı bana..annemizin babamızın değerini bilen
insanlardan olabiliriz inşallah....
teşekkürler paylaşımın için...

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Allah celle celalü razı olsun çok güzel bir paylaşımdı aynı şeyi şuan ben yaşıyorum minik kızım 2 yaşında o ne? bu ne? diye sorup duruyor sorduğu şeyi tekrar soruyor :) kızmak ne kelime bayılıyorum o öyle sorarken çok tatlı oluyor bakalım aynı şeyi bende ona yaparım Rabbim nasip ederde o kadar yaşarsak eğer benim kız ne yapacak şimdiden merak etmeye başladım sizede cevap yazmak isterim ama Allah celle celalü bilir o zamanlarda bu site kalır mı? kalmaz mı? ama kalır inşaAllah....

yeşimyeşim

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten çok güzel..teşekkür ederim paylaşımınız için.

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim emeyine sağlık çok güzeldi ALLAH CC razı olsun uçtum gittim çocukluğuma

sezer demir

Kayıtlı Kullanıcı
Evet arkadaslar ne yazIkki çagImIzda bu tûr olaylara raslamaktayIz ALLAH bizleri ana ve babalarImIza terbiye ve hûrmetten mahrum etmesin.
Tesadûfe bak daha dûn arkadaslarlan otururken arkadasImdan biri bu hikayeyi anlattI ve bu gûnde degerli forumumuzda aynI hikayeyi okuyorum ALLAH razI olsun paylasImIndan dolayI .
ALLAHA emanet olun.

ebrar_reyyan

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzeldi evet anne babalar sabırlı oluyor ama bazen evlatlar aynı sabrı gösteremiyor malesef...

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Allah celle celalü razı olsun çok güzel bir paylaşımdı aynı şeyi şuan ben yaşıyorum minik kızım 2 yaşında o ne? bu ne? diye sorup duruyor sorduğu şeyi tekrar soruyor :) kızmak ne kelime bayılıyorum o öyle sorarken çok tatlı oluyor bakalım aynı şeyi bende ona yaparım Rabbim nasip ederde o kadar yaşarsak eğer benim kız ne yapacak şimdiden merak etmeye başladım sizede cevap yazmak isterim ama Allah celle celalü bilir o zamanlarda bu site kalır mı? kalmaz mı? ama kalır inşaAllah....

gerçekten çok güzel..teşekkür ederim paylaşımınız için.

selamün aleyküm kardeşim emeyine sağlık çok güzeldi ALLAH CC razı olsun uçtum gittim çocukluğuma

Evet arkadaslar ne yazIkki çagImIzda bu tûr olaylara raslamaktayIz ALLAH bizleri ana ve babalarImIza terbiye ve hûrmetten mahrum etmesin.
Tesadûfe bak daha dûn arkadaslarlan otururken arkadasImdan biri bu hikayeyi anlattI ve bu gûnde degerli forumumuzda aynI hikayeyi okuyorum ALLAH razI olsun paylasImIndan dolayI .
ALLAHA emanet olun.

Ben böyle sizin ki gibi benzer bi tevafukla karsılasınca çok etkileniyorum,acaba çıkarmam gereken ne var filan diye sorgulayıp duruyorum...Allah hepimizden razı olsun...​
çok güzeldi evet anne babalar sabırlı oluyor ama bazen evlatlar aynı sabrı gösteremiyor malesef...

Selamün Aleyküm,

paylaşımımı begenmenize çok sevindim,bende çok etkilenmiştim...zerre nasiplenen olsa mutlu eder...Allah ana babamıza karşı işlediğimiz günahları affetsin,tekrar ettirmesin ve de evlatlarımızla sınav etmesin inşallah...

Kaan Erdem

Yönetici
etkileyici mesajı oldukça iç burkan türden.İslamiyeti hakkı ile şuurlu yaşayan zaten anne ve baba kıymeti bilir buna göre yaşar ve yaşamaya çalışır,yaşatmaya gayret eder.

ama bunun farkında olmayan kardeşlerime şunu söyleyebilirim tabiki hissedecek kalpleri var ise hiç bir şeyi kaybedince değer olarak farkına varmayalım var iken değeri verelim ve bilelim sonra keşkeler ve pişmanlıklar ile vicdan azabı yer bitirir...

selametle kalınız kardeşim.

zeynep2008

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardesim cok ama cok duygulandim tam 7 sene oldu babamin bizi terkedisi ama ona kizgin olamamiyorum atamyiorum kendisini hala onu cok seviyorum o yanimizda olsaydi ona sesimi yükseltemezdimki ...............:a09::a09::a09::a09:
emegine yüregine saglik kardesim dua ile.........

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
etkileyici mesajı oldukça iç burkan türden.İslamiyeti hakkı ile şuurlu yaşayan zaten anne ve baba kıymeti bilir buna göre yaşar ve yaşamaya çalışır,yaşatmaya gayret eder.

ama bunun farkında olmayan kardeşlerime şunu söyleyebilirim tabiki hissedecek kalpleri var ise hiç bir şeyi kaybedince değer olarak farkına varmayalım var iken değeri verelim ve bilelim sonra keşkeler ve pişmanlıklar ile vicdan azabı yer bitirir...

selametle kalınız kardeşim.

Allah razı olsun yorumunuz için ,inanın konum kadar etkileyiciydi,Nasihatleriniz dikkate alınacaktır kesinlikle
...

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardesim cok ama cok duygulandim tam 7 sene oldu babamin bizi terkedisi ama ona kizgin olamamiyorum atamyiorum kendisini hala onu cok seviyorum o yanimizda olsaydi ona sesimi yükseltemezdimki ...............:a09:
emegine yüregine saglik kardesim dua ile.........

çok üzüldüm kardeşim ama olsun bunda da bi hayır vardır,sınav işte kime ne şekilde hazırlnadığı belli değil..Sizin için belki böylesi daha hayırlıdır,belki ilerde yine beraber olursunuz...:a33:

canom

Kayıtlı Kullanıcı
biz anne ve babalarımızın kiymetini her zaman bilelim onlar bizim kiymetlimiz.. emeğineze saglık çok yerinde bi yazı allah sizden razı olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt