Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aynali meyyidiye (1 Kullanıcı)

necdete

Kayıtlı Kullanıcı
Osmanlı padişahı Sultan Beyazıt savaşa gideceği bir cuma günü ordusuna cuma namazı kıldırmak için hutbede halkına ve askerlerine yönelik konuşmasında her kim allah yolunda malı ve canı ile cihat eder şehit düşerse onun varacağı yer cennettir bu Allahın vaadidir diye hitap ettiği sırada cemaat içerisinde 11-12 yaşlarında bir genç ayağa kalkar ve Sultan Beyazıta benim annem babam yok bana çok büyük miras bıraktılar ben bunları Allah yoluna verip sizinle savaşa katılmak istiyorum diye seslenir padişah çocuğa evladım sen daha çocuksun der çocuk yalvarır Allah vaadinde çocukları ayrımı tutmuş diye padişaha serzenişte bulunur bu hareket padişahın çok hoşuna gider ve çocuğu himayesine alarak savaşa gider fakat askerlerine bu çocuğa agır işler yüklemeyin diyede tembir eder çocuk savaşta askerlerin matarasını doldurur yemeklerini verir ve çalışkanlığı ile askerlerin ve Beyazıtın sevgisini kazanır günlerden bir gün çocuk askerler arasıda su dağıtırken Aynalı Meyyidiye diye diye kendi kendine konuşup durur çocuğun bu durumunu komutanları Sultan Beyazıta bildirirler ve Sultan çocuğu huzuruna çağırır yanına oturtur söyle bakalım bahdır senin nedir durumun böyle kimdir nedir bu aynalı Meyyidiye anlat bakalım bana der çocuk başlar anlatmağa sultanım der dün gece rüyamda geniş ve çok güzel bir yeşillikler içerisindeyim o kadar güzel çiçekler varki bir de nehir akıyor ki su pırlanta gibi parlıyor bu nehirden iki tane birbirinden güzel huri su alıyor yanlarına yaklaşıyorum ve onlar bana selam veriyorlar sanki beni tanıyorlarmış gibi diyorlarki şu tepenin ardında aynalı meyyidiye diye bir huri var seni bekliyor tarif ettikleri tepeyi aşıyorum orası ilk gördüğüm yerden çok çok daha güzel nehirden süt akıyor ve iki tane huri süt dolduruyorlar bunlar daha öncekilerden de güzeller yanlarına yaklaşıp aynalı meyyidiye hanginiz diye soruyorum onlarda bana şu tepeyi aşıp bir cadır göreceksin aynalı meyyidiye o çadırda seni bekler dediler bende tepeyi aşıp söyledikleri yeri görünce nutkum tutuldu yemyeşil envay türlü hiç görmediğim çiçekler arasında muhteşem bir çadır çadıra yaklaşıyorum içeri doğru bakıyorum içeride daha önce gördüğüm hurilerden çok çok daha güzel bir huri beni karşılyor hoş geldin ben aynalı meyyidiyeyim fakat ben seni yarın bekliyordum diyor padişah Sultan Beyazıt çocuğun rüyasının bu bölümünde göz yaşlarını tutamıyor tabii o zamanın padişahları ulema Allahın yolunu hakkı adaleti bilen insanlar Allah onlara rahmet eylesin çocuğun rüyasının tabirini anlıyor çocuğun başını sıvazlıyor öpüyor kokluyor çok güzel bir rüyaymış bahadır inşaallah yarın aynalı meyyidiyene kavuşursun diyor tabi ertesi gün savaş sonunda bakıyorlar ki bahadırın o pırlanta gibi nur kalbine hain bir ok saplanmış ve çocuk orada şehit olmuş.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt