Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ayetin Mânâsı (1 Kullanıcı)

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Fatih Sultan Mehmet, bir gün Kur'an okurken şu âyetin mânâsına takılmış:

Ey iman edenler! Allah'a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitaba ve daha önce indirdiği kitaplara iman(da sebat) edin!” (Nisa,136)

Fatih:

Âyet, zaten iman edenlere sesleniyor. Ardından tekrar imanı emretmesi acaba neden?”diye düşünmüş.

Alimlerle sohbeti esnasında konuyu kendileriyle paylaşmış. “Ne düşünüyorsunuz?” diye sormuş.

Âlimlerin arasından Akşemseddin,
Sultanım,” demiş. “Dışardan gelen seslere kulak verin, cevabınızı alın.”

Dışarıdan o sırada mehteranın kös sesleri geliyormuş. Fatih, “Efendim, biraz açar mısınız?” demiş.

Bunun üzerine Akşemseddin şöyle izah etmiş:

Sultanım, mehteranın davullarından ‘düm, düm’ sesleri geliyor. ‘Düm’ kelimesi sizin de bildiğiniz gibi Arapça’da ‘devam et’ anlamına geliyor. Âyetin de mânâsı bu olsa gerektir. Bu âyet, ‘Ey iman edenler! Allah’a, Peygambere, Kitaba olan imanınızda her daim devam edin!’ mesajı vermektedir.

İnsanın elbisesi eskidiği gibi, imanı da eskiyebilir. Elbise gibi, imanı da yenilemek gerekir. Öte yandan, âyetin yorumunda şöyle bir incelik de düşünülebilir:

Ey iman edenler! İmanınızı kontrol ediniz. ‘Allah’a inandım’ diyor, ama O’na itaat etmiyorsanız, ‘Peygambere inandım’ diyor, ama onun yolundan gitmiyorsanız, ‘Kitaba inandım’ diyor, ama Kitaba göre yaşamıyorsanız, gelin imanınızı kontrol edin. Belki tam inanmadınız, inandığınızı sandınız. Zira Allah’a iman, O’na itaati gerektirir. Peygambere iman, O’nu rehber kabul etmeyi icap ettirir. Kitaba iman, Kitaba göre bir hayatı netice vermelidir.

Kışın geleceğine inanan insanlar, yazın sıcak günlerinde, odun ve kömür telâşına başlarlar. Çünkü sıcak günlerden sonra, soğuk günlerin geleceğine tereddütsüz inanmaktadırlar. Benzeri bir şekilde, âhiretin geleceğine inanan biri, elbette ve elbette oraya hazırlık yapar. Orada işine yarayacak şeylerle ömrünü değerlendirir. Demek ki, gerçek anlamda iman etmek ayrı bir olay, kendini “iman etti zannetmek” daha ayrı bir olaydır.

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
''ALLAH’IM! Sana karşı günah işleyenlere bile ne kadar bağışlayıcı ve lâtifsin. Seni arayana ne kadar yakınsın; sana el açıp yalvarana ne kadar müşfiksin. Ümidi sende olanlara ne kadar iyisin, merhametlisin. Kim, senden yardım istemiş de reddedilmiştir. Kim, sana sığınmış da ihanete uğramıştır. Kim, sana yaklaşmış da sen ondan uzak durmuşsundur. Kim, sana kaçmış, sığınmış da sen onu kapından kovmuşsundur!..

Rabbim her şey senindir. Yaratan sensin ve hüküm senindir. İsimlerinde gizlenenler ile ve nurunu örten perdeler ile bu huzursuz ruhu, bu ıstıraplı yüreği bağışla.

Allahım, bütün alçaklıklardan korunmak için sana sığınırız; senden başka bütün korkulardan; senden başka bütün yoksulluklardan...

Allahım, yüzümüzü senden başka kimseye çevirmeyiz, secde ettirmeyiz. Öyleyse ellerimizin de senden başka bir şeye uzanmasını engelle ne olur!

Senden başka ilâh yoktur. Doğrusu ben de nefsine zulmeden zalimlerdendim. Ama şükürler olsun Allahıma, âlemlerin Rabbine.

“Allah’ım, beni bana bırakma,Adını dilimden uzak tutma,”
''​

#Eylül#

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun..

“Allah’ım, beni bana bırakma,Adını dilimden uzak tutma,”''
Amin cümlemizi inşallah...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü Teala Sizden de razı ve memnun olsun.Allahü Teala tüm ümmeti muhammedden razı ve memnun olsun.

Selam ve Dua ile...

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm...
emeğine sağlık kardeşim,çok güzel bi paylaşım...
ALLAH celle celalühü razı olsun...
selam ve dua'ile...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam

Allahü Teala sizden de razı ve memnun olsun.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
Akşemsettin ; Ak şeyhimiz cok mühterem bir insan

güzel yanıtları var.

şimdi olsa

abdest alması için ona ibrikle su döküverirdim. (ibrikçi başısı olurdum)

büyük İNsan.

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
“Allah’ım, beni bana bırakma,Adını dilimden uzak tutma,”''

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm...
selam ve dua'ile...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm...
selam ve dua'ile...

ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühü.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.Allah (Celle Celalühu) sizden de razı olsun.Hakkınız da hayırlısını ve en güzeli nasip etsin.

Allah'a emanet olun.

Beautiful_1064

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun çok güzel bir cevap olmuş emeğinize sağlık...
seLam ve dua iLe...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt