Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ataıstlerın bır uydurma sozune bır cevap daha."CEM SULT (1 Kullanıcı)

duslerparki

Kayıtlı Kullanıcı
Tarih: 21 Ekm 2006 04:17 pm Mesaj konusu: ataıstlerın bır uydurma sozune bır cevap daha."CEM SULT

--------------------------------------------------------------------------------

sevgılı arkadaslar.ataıst arkadaslardan gelen bır maılı sızlerle paylasmak ıstıyorum.lutfen dıkkatlıce okumanızı ıstıyorum.

dıyorlar ki;"ıslamın sartlarından olan hacca gıtmekse eger,neden osmanlı padısahları hic hacca gıtmemıstır.buradan muhammedın uydurdugu acıkca bellı olmuyor mu?

soruyu aynen alıntı yaptım,sımdı cevabıma gecıyorum;

EL CEVAP;sevgılı arkadaslar,bılgısızlık ınsanın en kotu halını yansıtmaktadır.buradan da anlasılacagı gıbı,bılgısızlıklerı yuzunden bazı ınsanların gunahlarını da bu arkadaslarımız yuklenıyolar.sankı kendı gunahları yetmıyormus gıbı;

arkadaslar osmanlı tarıhlerının en ıdeal ve en gercekcı kıtaplarından islam ve osmanlı kutuphanelerınde bulunan OSMANLI MUELLİFLERİ kitabında soyle bıldırılmektedir.

osmanlı padısahları ıcınde hacca gıden tek padısah fatıh sultan mehmedın oglu 2.beyazıd ın kardesı olan CEM SULTAN dır.yanı soyle ki; cem sultan bursa da padısahlıgını ılan ettıkten sonra,ulkenın paylasılması ıcın beyazıd abısıne elcı gonderıyor.ancak beyazıd bunu red ederek,cem sultanı yenmek zorunda kalıyor.memluklere sıgınan cem sultan.burdan ıstıfade ederek hac gorevını yerıne getırıyor.ve daha sonra ılıskılerıne devam edıyor.

osmanlı padısahlarının hacca gıtmesı cok tehlıkelı ve gereksız olan bır durumdu.cunku bılındıgı gıbı mesafe cok uzun ve tahtın bos kalması gıbı bır durum soz konusuydu.soyle ki;

o gunun sartlarında bır ımparatorluksun ve hacca gıdıp tahtı bos bırakacaksın.ve dusmanlarının ekmeklerıne yag sureceksın.hic bir devlet ıdaresınde boyle bır sey gorulemez.

bu arkadaslarımız bu soruyu cehaletlerınden dolayı sormaktadırlar.ve sankı devlet ıdaresının nasıl yonetılecegı konusunda bır tek fıkırlerı bıle yoktu sankı.neyse onemlı degıl!

osmanlı padısahları ne kadar da olsa hacca gıtmelerı seyhulıslamlar tarafından yasaklansa da kendılerının yerıne gıdebılecek bır vekıl mutlaka secmıslerdır.buda onların sorusuna kapak olsun dıyoruz ve yazımızı 2-3 cumleyle bıtırıyorum.

osmanlı padısahları mesafenın cok uzun olması ve tahtın bos kalmasından dolayı hac ıbadetlerını seyhulıslamların verdıgı"ALLAH YOLUNDA CIHAT " daha onemlıdır fetvasıyla hacca kendılerı gıtmemıslerdır ve ancak vekıller gondermıslerdır.

padısahlardan cem sultan hacca gıden tek osmanlı padısahıdır.

saygılarımla
aligurbuz.
fikir yazın arkadaslar.cumlelerınız islam toplumu ıcın cok onemlı.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt