Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Asus Eee'ler küçük ve ucuz (1 Kullanıcı)

niğ-DELi

Kayıtlı Kullanıcı
Teknoloji, baş döndürücü bir hızla ilerliyor, gelişiyor. Gelişirken de hemen her teknolojik alet küçülüyor. Ama boyutu küçülse de işlevi büyüyor. Cep telefonları, laptoplar, MP3 çalarlar vs.. Laptoplar, yani dizüstü bilgisayarların birkaç yıl sonra nasıl bir gelişme göstereceğini kimse tahmin bile demiyor.
asus_eeepc_3.thumbnail.jpg

Dizüstü bilgisayar üreticileri, hızla gelişen bu pazardaki rekabetin de etkisiyle her geçen gün yeni bir ürün ortaya koyuyor. Karşımıza daha da incelmiş, hafiflemiş ve en önemlisi ucuzlamış laptoplar çıkıyor. Çoğu laptop üreticisi ürünlerini küçültürken, birçok firma fiyatlarını da aşağı çekiyor. Asustek bu firmaların başında geliyor.
$300-$500 aralığında piyasaya sürdüğü ASUS Eee PC, 7’den 77’ye herkesin kullanabileceği kolaylıkta tasarlanmış bir laptop. Asus Eee’nin en büyük avantajlarının başında, fiyatının ucuzluğu, 1 kilonun altında ağırlığı olması ve sıradan bir kullanıcı için yeterince güçlü bir işlemciye ve işletim sistemine sahip olması geliyor. Asus Eee ile maillere bakmak, internette sörf yapmak, yazı yazmak gibi temel ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabiliyor. Şu anda 4 değişik konfigürasyonda ASUS Eee PC var. Bunların hepsinin ekranı 7 inç (17.78 cm) ve hepsi de 900 MHz Intel Celeron-M ULV 353 işlemci kullanıyor. Modeller arasında 2GB, 4GB ve 8GB’lık 3 değişik SSD disk, 512 MB ve 1GB’lık 2 değişik bellek seçeneği mevcut. ASUS Eee PC’ler, Linux işetim sistemi ile geliyor ancak Windows XP uyumlu. Bütün modellerin ağırlığı 920 gram ve 22.5 x 16.5 x 2.1~3.5 cm, gibi son derece küçük bir kasaya sahip.

İsterseniz, ASUS Eee PC’yi daha detaylı inceleyelim. ASUS Eee PC’de 7 inç TFT LCD ekran ve Intel UMA tipi ekran kartı kullanılmış. Genel olarak görüntü kalitesinin iyi olduğu söylenebilir. Ekran çözünürlüğü 800×480 piksel, yani Eee PC ile fotoğraf rötuşlamayı veya çok sevdiğiniz oyunları oynamayı kafanızdan çıkarın. Bu tip bir ekranın avantajı ise, bu bilgisayarı kullanabilecek olan çocukların gözünü daha az yoracak olmasıdır. İşlemci olarak Intel mobile CPU ve Intel Mobile Chipset seçilmiş ve tüm modellerde DDR2- 400 Mhz tip, 512MB’lık bellek kullanılmış. Fakat buradaki kötü haber ise, RAM in modüllerinin anakarta lehimli olması. Yani RAM’i artırma imkanınız yok. Internet bağlantısı için 10/100 Mbps Ethernet kartı, 56K modem kullanan ASUS Eee PC’de tümleşik stereo speaker, dahili mikrofon ve 300K piksel video kamera, ASUS Eee PC üzerinde standart olarak gelen donanımlardan bazıları. Asustek, Eee PC’nin üretim maliyetini düşük tutabilmek amacı ile olsa gerek, NiMh batarya kullanmış. Eee PC’lerde gücü 4400 Mah ve 5200 Mah olmak üzere iki çeşit batarya bulunuyor. Eee PC 4G Surf ve Eee PC 2G Surf modelinde bulunan 4400 Mah batarya 2.8 saat, Eee PC 4G ve Eee PC 8G modellerinde bulunan 5200 Mah batarya ise 3.5 saatlik bir kullanım süresi sağlıyor. Asus Eee PC’lerin en önemli özelliklerinden birisi sabit disk kullanmamaları. 2,4 ve 8 GB’lık SSD (Solid-State Disk) ile geliyorlar. Bu sayede, hem az enerji tüketiyor, hem daha az ses çıkarıyor, hem de cihazı düşürme durumunda veri kaybı olasılığınız azalıyor.

Maalesef henüz Türkiye’de satılmayan (nedenini anlamış değilim) Asus Eee PC’nin, bugünlerde 9 inç ekran boyutuna sahip yeni bir modelinin piyasaya sürülmesi bekleniyor. ASUS 2007’de 300.000’in üzerinde Eee PC sattı. 2008’de de birkaç milyon adet Eee PC satmayı hedefliyorlar. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki ASUS Eee PC, hafif ve performanslı yapısı ile sürekli seyahat eden ve laptop’unu el çantasının içinde taşımak isteyenler veya çocuğuna ilk laptop’unu hediye etmek isteyenler için ideal bir çözüm.

GizliOzne

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum kardeşim
Bu laptoplar şubat ve mart ayından Türkiyede piyasaya girecekti ama hala girmedi.Ya da girdi de mi ben bilmiyorum.
Varsa bildiğin online satış yeri yazar mısın?

niğ-DELi

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum kardeşim
Bu laptoplar şubat ve mart ayından Türkiyede piyasaya girecekti ama hala girmedi.Ya da girdi de mi ben bilmiyorum.
Varsa bildiğin online satış yeri yazar mısın?

aleyküm selam.

bu bilgisayarı bende çok aradım ama türkiyede online satış yeri bulamadım. mart ayında piyasaya sürülecegi söyleniyordu hala yok:A

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt