Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

.....ASLINDA O'NU (S.A.V) TANIMIYORMUŞUM..... (1 Kullanıcı)

esved

Kayıtlı Kullanıcı
B) Bazı şeyleri fark ettim B)
Toplam hayatın dengelerinin nasıl kurulduğunu, bu dünya ile ahiret arasındaki dengenin nasıl oluşması gerektiğini o insanların hayatında görmüş oldum. Örnek olarak baktığımızda hayatımızı şekillendirirken bu şahsiyetlerin daha önde olması gerektiğini anladım.

B) Varlığını bilmek çok güzel.B)
Her okuduğumda beni duygulandıran bir olay var. Bedir savaşında Efendimiz’in kızı Zeynep’in eşi olan Ebul As Müslümanlara esir düşüyor. Zeynep de annesi Hatice’nin (r.anhüma) hediyesi olan bir kolyeyi eşinin fidyesi olarak gönderiyor. Peygamberimiz o kolyenin bağışlanmasını istiyor. Hanımlar için böyle hatıralar çok önemlidir. O’nun varlığını bilmek çok güzel.

B) Tebessüm etmenin insanları mutlu ettiğini unutmuştum B)
Kitabı tekrar tekrar okumak istedim.Tebessüm etmenin insanları mutlu ettiğini unutmuştum. Bu küçük görünen; ama karşımdakini dünyaları bağışlamışçasına mutlu eden davranışı hayatıma kazımak istiyorum. İşin özüne kalbin derinliklerine inip O’nu (sas) orada hissetmek ve yaşamak gerekiyor. O’na (sas) olan sevgimi, muhabbetimi sözlere dökmeyi beceremiyorum.

B) Her haliyle bize örnek olduğunu gördüm B)
Beni en çok etkileyen yanı, sıradan bir hayat yaşayarak alemler üstü bir hayata ulaşmamıza vesile olması. Bir de miraca kadar yükseliyor; ama "ümmetim" diye geri dönüyor. Ümmetini çok seviyor. Onun sevdiği Müslüman tevazu halinde, insanlarla ilişkisi sıradan olan, sevgi insanı olan kişidir. Bu kitapta onun her haliyle bize rehber olduğunu gördüm. Her durumda bize nasıl bir hayat yaşamamız gerektiğini gösteriyor.

B) Çevreme daha duyarlı olmayı öğrendim B)
Peygamberimizin geleceğine dair müjdelerin çok önceki ilahi kitaplarda haber verilmesi, o dönemde yaşayan rahiplerin, alimlerin, samimi Hıristiyanların bunu anlayarak Peygamberimizin çevresindeki insanları müjdelemesi beni çok etkiledi. Hz. İbrahim in, Hz. Adem in peygamberimizi müjdelediklerini bilmiyordum. Çevremizdeki insanlara karşı daha duyarlı olmak lazım. Rehber insanın rehber düşüncelerini daha içten gelerek kabullenerek anlatmaya, yaşamaya çalışacağım.

B) Aile hayatını örnek almaya çalışıyorum B)
O nun hayatındaki tevazuu çok önemli bence. Kendi aile hayatımda Peygamber imin aile hayatını örnek almaya özen gösteriyorum. Beşeri ilişkilerimde elimden geldiğince karşı tarafı anlayarak, dinleyerek, O nun gibi tevazu göstermeye çalışıyorum. Yaşadığı davanın büyüklüğünü kendi benliğinde hissederek, onun altında ezilerek insanlara bunu hissettiren bir insan.

B) Aylardır böyle düzenli kitap okumamıştım B)
Peygamberimizin cesareti benim çok hoşuma gitti. Keşke O nun hayatında öğrendiğim her şeyi yapabilsem, O nun gibi olabilsem. Bu kitabın hayatımda yaptığı en büyük değişiklik 10 gün boyunca her gün düzenli kitap okumuş olmamdır. Aylardır böyle düzenli kitap okumamıştım. Bundan sonra her gün okuyacağım. Peygamberimiz tarif edilemez. İnsanüstü bir insan. Merhamet abidesi diyebilirim onun için. Cesaretiyle öne çıkıyor benim gözümde.

[marq]B)B)B) Aslında O nu (sas) tanımıyormuşum B)B)B)[/marq]
Peygamberimiz i tanıdığımı sanıyordum; ama bu kitabı okuduktan sonra O nun sevgisini kalplerimize tam olarak yerleştiremediğimizi düşündüm. Aslında Peygamberimiz i andığımızda kalbimiz yumuşamalı. Bu kitaptan yumuşaklık sıfatının Peygamberimiz de devasa boyutta olduğunu gördüm. Allah, okudukça O na benzemeyi nasip etsin. Yumuşak huyluluğu, herkese güler yüzle davranması beni hayran bıraktı. B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt