Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aşkın Zararları (1 Kullanıcı)

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Aşkın Zararları

Bilindiği gibi maddî aşkın dinî ve dünyevî hiçbir faydası yoktur. Aksine dinî ve dünyevî zararları olabilecek faydalarından kat kat fazladır. Aşkın zararlarını şöyle sıralayabiliriz:

Bir: Mahlûkun sevgisiyle ve onu anmakla meşgul olup yüce Rabbin sevgi ve zikrinden mahrum olmaktır. Kalbte bunların ikisi bir arada bulunamaz. Eninde sonunda biri diğerini yener ve kalpten çıkarır, güç ve galibiyet kendinin olur.

İki: Kalbinin ondan acı duyması, işkence çekmesi. Çünkü Allah'tan gayrisini seven mutlaka ondan dolayı ızdırap ve acı duyar.

Nitekim şair şöyle demiştir:

Yeryüzünde aşıktan bahtsız kimse yoktur.
Aşkın tadını duyup yaşasa da
Onu her an ağlar görürsün
Ya ayrılık korkusundan veya hasretten.
uzaklara gitse hasretinden ağlar
Yakınlara gelse ayrılık korkusundan sızlanır.
Gözü ayrılık anında da yaşlıdır, yanıktır. Buluşma anında da.
Aşk sahibi onu tatlı görse de, aslında o kabir azabından da daha acıdır.

Üç: Kalbi başkasının avucunda esirdir, ona zillet azabını taddırmaktadır. Fakat aşık sarhoşluğundan dolayı başına gelenleri hissetmez. Kalbi, aynen onunla oynayan, çeşit çeşit acılar çektiren bir çocuğun elindeki serçe gibidir.

Nitekim bunlardan biri şiirinde şöyle der:

Kalbimi ele geçirdin düşmanlık ve cefayla.
Ben senin umurunda değilim, oyunda oynaştasın.

Evet... Aşığın yaşamı elleri kollan bağlı esirin yaşamıdır. Kafası aşkla meşgul olmayanın yaşamı ise serbest ve hür kimsenin yaşamıdır.
Boş gözüyle bakıldığında özgür Aslında esir, hasta, helak çarkında dönmekte Diri görünümünde gidip gelmekte olan bir ölü Tekrar dirilme gününe kadar yok ona dirilme. Sele kapılmış, kalbi onda kaybolmuş. Ölüme kadar kendine gelmek yok ona.

Dört: Aşık, aşkıyla meşgul olur ve dinî, dünyevî tüm işlerini alt üst eder. Onun dinî ve dünyevî maslahatlarını alt-üst eden aşktan zararlı bir şey yoktur. Çünkü dinî maslahatlar ve faydalar kalbin gücünü toplayıp Allah'a yönelme oranında elde edilir. Kalbi en çok dağıtan ve darmadağınık eden şey ise maddî aşktır. Dünyevî maslahatlar da hakikatte dinî maslahatlara bağlıdır. Dini maslahatları ve faydalan elinden kaçmış, daha çok kaybolmuştur.

Beş: dinî ve dünyevî belâ ve âfetler maddî aşıklara, ateşin oduna ulaşmasından daha çabuk ulaşır.
Bunun sebebi şudur: kalp aşka ne kadar yaklaşır, onunla bağı ne kadar güçlenirse Allah'tan (c.c.) o kadar uzaklaşır. Dolayısıyla Allah'tan en uzak kalpler maddî aşkın sahiplerinin kalpleridir. Kalp Allah'tan uzaklaşınca da kapısını belâlar çalıverir. Şeytan onu her yönden kuşatır, üzerinde hakimiyet kurar, ona yapabileceği her türlü eziyet ve işkenceyi yapar. Hal böyleyken; düşmanının ve onu saptırmak, yoldan çıkarmak için en büyük gayret içinde olan yaratığın hakim olduğu ve dostunun uzaklaştığı, mutluluk, sevinç ve huzur adına hiçbir şeyi olmayan kalbin hali nice olur, siz düşünün.

Altı: Aşk kalbi ele geçirip yerleştiğinde, ondaki yaptırım gücü arttığında zihni bozar, vesvese peyda ettirir. Bazen sahibini akıllarını kaybetmiş deliler güruhuna katar. Âşıkların bu konudaki hikâyeleri kitaplarda vardır. Hatta bunlara bazen bizzat şahit olunur. İnsandaki en değerli şey akıldır. İnsan diğer hayvanlardan onunla ayrılır; aklı olmadığından hayvanlar güruhuna katılır. Hatta bazen hayvanın hali onun halinden daha iyi durumda olur. Leyla'nın Mecnun'un benzerlerinin aklını aşktan başka ne götürdü? Bazen onun mecnunluğu normal delilikten kötü olur.

Şairin dediği gibi:

Dediler: Maşukunun delisi oldun sen.
Dedim ki: Aşk delilikten daha büyüktür.
Aşkın sahibi ebediyyen kendine gelmez.
Delinin aklı ise arada bir gider başından.

Yedi: Aşkın duyuların tümünü veya bazısını bozduğu olur. Bu bozulma bazen manevî bazen maddî olur. Manevî bozulma kalbin bozulması sonucu olur. Çünkü kalp bozulduğunda göz, kulak ve dil de bozulur. Kendisindeki ve mâşukundaki çirkin bir şeyi güzel görür.

Nitekim Müsned'de geçen bir hadiste Rasûlullah:

"Bir şeyi sevmen (Seni) kör ve sağır eder" buyurmuştur.
Aşk kalp gözünü maşukunun kötü yönlerini ve kusurlarını görmekten kör eder, göz onları görmez olur; kalp kulağını maşuk hakkında söylenen kötü şeylere karşı sağır eder, onlardan hiçbir şeyi duymaz olur. Sevgi ve aşk karşıdakinin kusurlarını perdeler.
Bir şeyi arzulayan ve seven ondaki kusurları görmez. Onları ancak ona karşı arzu ve sevgisi ortadan kalktığında görür.

Aşırı istek gözü kaplayan bir perdedir; o şeyi olduğu gibi görmesini engeller. Şairin dediği gibi:

Sana olan aşkım gözümün üzerinde bir perde varken imiş. O kalkınca başladım nefsimi vermeye, eleştirmeye..

Bir şeyin içinde bulunan kimse onu görmez. İçine girmemiş ve uzakta bulunan da ondaki kusurları görmez. Onun kusurlarını ancak içine girip çıkmış kimse görür. O yüzden küfürden sonra İslama giren sahabiler İslâm üzere doğup yetişen kimselerden daha iyi müslümanlar olmuşlardır.
Hz. Ömer "Cahiliyyeyi bilmeksizin İslâm üzere doğup yetişenler olduğu vakit İslâmın bağları kopacaktır." demiştir.
Duyu organlarının zahiren bozulmasına gelince; aşk insanın bedenini hasta eder, güçsüz bırakır, onu mahveder, öldürdüğü olur. Bu, aşkın öldürdüğü kimselerin hikâyelerinde açıktır.
İbn Abbas Arafat'ta iken yanına bir deri bir kemik kalmış biri getirildi. İbn Abbas "Derdi nedir, bunun?" diye sordu, "Bu aşık" dediler. Bunun üzerine İbn Abbas (r.a.) o gün boyunca aşktan Allah'a sığındı.

Sekiz: Aşk daha önce geçtiği gibi, aşırı sevgidir, maşuk aşığın kalbini istila eder, aklı onu düşünme ve hayal etmeden bir an boş kalmaz, aklından ve zihninden hiç çıkmaz. İşte o durumda nefis kendindeki hayvanı ve nefsanî yeteneklerini kullanmaya fırsat bulamaz, sonunda bu yetenek ve güçleri söner gider. Bunun sonucunda bedende ve ruhta tedavisi zor, hatta imkansız arıza ve sakatlıklar meydana gelir. Hareketleri yetenekleri ve duyguları tamamen değişir, bunların tümü alt üst olur. İnsanlar onu düzeltmekten aciz kalırlar.

Şairin dediği gibi:

Sevgi başta bir dalgadır. Dalgalara yol açar, kader sürükler onu. Genç, aşk dalgalarına kapıldığı vakit, Dayanılmaz büyük şeyler olur.

Aşkın başı kolay ve tatlı, ortası hüzün, kalp meşgalesi ve hastalık, sonu ise -Allah'ın yardımı yetişmediği taktirde- sakatlık ve ölümdür. Bir şair şöyle der:

Aşktan uzak yaşa; zira aşkın başı yorgunluk. Ortası hastalık, sonu ise ölümdür.

Bir diğeri de şöyle der:

Kendini aşka attı, sonunda âşık oldu. Onunla başbaşa kalınca da tahammül edemedi. Bir şeyler gördü; onu dalga sandı. Ona ulaşınca içinde boğuluverdi.

Bu durumda günah ve sorumluluk âşığa aittir. Çünkü kendisini kendi elleriyle öldürmüştür.

İbni Kayyım El-Cevzİyye'nin -- Kalbin İlacı

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
.sağolun kardeşim bu güzel ve anlamlı paylaşım için
haklısınız kardeşim.ama belli bi yaşa ulaşınca da olması gereken birşey diye düşünüyorum.Tabi hiçbir dünyalığın sevgisi Allah aşkını geçmemek şartıyla.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
belli bir yaşdan kasıt genclikse bu yalnış..insanın kalbine aşk girdi mi şirke bir yol açılır ...gerçek aşk dediginiz gibi Allah"a olan aşk ve Allah yolunda şehadete aşık olmak gerisi boş..Allah bizi dünyevi aşktan korusun..

turkistan

Kayıtlı Kullanıcı
belli bir yaşdan kasıt genclikse bu yalnış..insanın kalbine aşk girdi mi şirke bir yol açılır ...gerçek aşk dediginiz gibi Allah"a olan aşk ve Allah yolunda şehadete aşık olmak gerisi boş..Allah bizi dünyevi aşktan korusun..

_Harika...aynen katılıyorum...yaşın hiç önemi yok , zehr-i şirk damara sirayet ve tasallut yoluna revan olmuştur bile , gayrı kurtulabilene aşkolsun..İyisi mi kapıları pencereleri çok iyi ihata etmek gerek , yoksa giren çıkan hesapsız , tahribat ise dünya güzergahında ve ukba sonsuzluğunda çöküş olur..Hafezanallah!

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
yanlış anlamayın aşktan kastım o değildi.büyüyünce belli olgunluğa erince evlenmek için sünnete uyup nefsimizi korumak için aşk olmalı.sevgi olmalı ki hayırlı bir kişiyle evlenebilelim.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
anladım haklısınız...Allah size rahmet etsin...sizi de, bizi de, tum muminleri adn cennetine koysun...amin

acem_kizi

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm kardeşim.güzel ve anlamlı paylaşım olmuş,Allah razı olsun.gerçekten de öyle o boş işlerle uğrraaşmak çok saçma.gençler ne hale gelmiş görüyorum,aşk diye diye din unutmuşlar.İnşallah zamanı geldiğinde Rabbim önümüze kalbinde Allah sevgisi olan birini çıkarır. paylaşım için bir daha teşekkürler

turkistan

Kayıtlı Kullanıcı
yanlış anlamayın aşktan kastım o değildi.büyüyünce belli olgunluğa erince evlenmek için sünnete uyup nefsimizi korumak için aşk olmalı.sevgi olmalı ki hayırlı bir kişiyle evlenebilelim.

_ Açık konuşmak lazım şimdi ; ne yani önce aşık olmak , sevgili olmak...sonra mı evlenmek gerek???

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
_ Açık konuşmak lazım şimdi ; ne yani önce aşık olmak , sevgili olmak...sonra mı evlenmek gerek???
sevgili olmak gerektiği gibi birşey söylemedim.söylemem de.insan aşık olmadığı sevmediği biriyle nasıl evlenebilir.bunu kastetmiştim.
aşk sevgili olmayı da gerektirmez ayrıca.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
sevgili olmak gerektiği gibi birşey söylemedim.söylemem de.insan aşık olmadığı sevmediği biriyle nasıl evlenebilir.bunu kastetmiştim.
aşk sevgili olmayı da gerektirmez ayrıca.

evet kardeş sizi yalnış anlamış...ama şöle islamda en fazla sünnete uygun üç kez görüşülür ve evlenilir...yani aşık olmak bence pek gerekmiyor...zaten dini için evlenen bir kişi, görür zahiren begenir ve konuşur ölede razı kalırsa tamam...bu sırada asık olunur mu acaba? :a33: neyse beni aşar zaten bu mevzular...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
..............................

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Allah size rahmet etsin...ben de farklı düşünüyor fakat aktaramıyorum yetersiz türkçemle...ama sölediklerinizi anladım...Allah yardımcınız olsun...

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Selam olsun tüm aşıklara...
Selam olsun aşkı yaşayanlara...
Selam olsun aşkla,maşuka erenlere...
Selam olsun aşk dergahına girenler...
Selam olsun leyyla leyla derken.....
Mevlasını bulanlaraaaaaaaaa.
Aşksızda hiçbişi olmazki be kardeşşş....

Rabbım sizden razı olsun çok güzel bir paylaşım olmuş.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt