Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaş Zannettiğin (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
ARKADAŞ ZANNETTİĞİN

Kuran okurken gözüme çarptı sizinle paylaşayım istedim. Saffat Suresi 51 - 56.ayetlerde, arkadaşla ilgili çok dikkat çekici bir örnek var.
51-"İçlerinden bir sözcü şöyle der; Benim yakın bir arkadaşım vardı."
52-Derdi ki; sen gerçekten şunu tasdik edenlerden misin?
53-Biz ölüp toprak ve kemik haline geldikten sonra, gerçekten cezalandırılacak mıyız?
54-Dedi: siz de bir araştırır mısınız?
55-Araştırdı, nihayet onu cehennemin ta ortasında gördü.
56-Dedi: Vallahi, az kalsın sen beni de buralara düşürecektin.
57-Rabbimin nimeti olmasaydı, kesinlikle ben de şurada toplananlar arasına girmiş olacaktım.

Bu ayetlerden çıkaracağımız birkaç sonuç var. İnsan sosyal varlık olması sebebiyle, çeşitli insanlarla hayatı boyunca beraber oluyor. Aynı şeyleri paylaşıyor, ortak oldukları konuların çokluğu onların yakınlık derecesini belirliyor. Bu işyeri olur, okul olur, çeşitli sosyal alanlar olur. İnsanlar sonuç olarak arkadaşlarından etkilenir. Onun düşüncelerini dinler, farkında olmadan da ondan etkilenir. İnsanı, arkadaşı, doğru yolada götürür felakete de sürükler. Ayetlerden de gördüğümüz gibi iki çok iyi arkadaştan biri cennete giderken diğeri cehennemi boylayabiliyor. Hatta cennete gidecek kadar iyi bir müslüman olan bile, cehennemlik olacak kadar kötü birinden az kalsın etkileniyor.

Bundan dolayı, arkadaşlarımızı seçerken çok dikkat etmeliyiz. Arkadaşlarımızın imanlı olmasına da önem vermeliyiz, olmayanına da dinimizi anlatmalıyız. Allah hepimizi bizi cehennemlik edecek arkadaşlardan korusun.

su misali

Kayıtlı Kullanıcı
Allah hepimizi bizi cehennemlik edecek arkadaşlardan korusun.AMİN .AMİN .AMİN.

kibaraggul

Kayıtlı Kullanıcı
AMİN.Arkadaşlar ciddi anlamda insanı etkileyebilir.iyi anlamdada kötü anlamdada.Özellikle yetişme çağında olan çocuklar.Ve Sorularına cevap arayan insanlar daha çok etkilenebilir.ALLAH imanlı ve iyi insanlarla karşılaştırsın.amin.

dilara_44

Kayıtlı Kullanıcı
amin.hakkaten bu zamanda dindar arkadaş bulmak zor.hani derler ya ''kork Allah'tan korkmayandan'' aynen o şekil.yani dini hakkında bişey bilmeyen insanlarla arkadaşlık kurmamamız lazım.çok dikkatli olun arkadaşlar .. arkadaş kurbanı olabilirsiniz... Allah yar ve yardımcınız olsunnn

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt