Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ansızın harama bakma (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Ansızın harama bakma

Kuteybe b. Saîd rivayet etti: Cerîr (şöyle demiş) : Resûlüllah (SAS)e ansızın görmeyi sordum. Bana gözü­mü (başka tarafa) çevirmemi emretti.[1]

Açıklama:
Ansızın görmekten murad kasıtsız olarak bir kadını görmektir. Görür görmez başını başka tarafa çevirirse, bunda bir günah yoktur. Fakat bakmaya devam ederse günahkâr olur. Çünkü Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) , Hz. Cerir'e gözünü başka tarafa çevirmesini emir buyur­muştur. Allah Teâlâ Hazretleri dahi «Müminlere söyle, gözlerine sahip olsunlar.» [2] buyurarak haram bak­mayı yasak etmiştir. Kaadî Iyâz'ın beyanına göre ulema bu hadîse bakarak kadının yolda giderken yüzünü örtmesi farz değil, sünnet ve müstehab olduğunu söylemişlerdir. Erkeklerin ise her hâlu kârda ecnebî kadınlara bakmaları haramdır. Ancak şahitlik, tedavi ve evlenmek istemek gibi, sahih ve şer'î bir maksatla bakmalarına cevaz verilmiştir. Bunlarda da ancak hacet miktarı mubah kılınmıştır.

----------------------------------------
[1] Sahihi Muslim , hadis no 2159
[2] Müminün Suresi, Âyet: 30.

Kaan Erdem

Yönetici
Resûlüllah (SAS)e ansızın görmeyi sordum. Bana gözü­mü (başka tarafa) çevirmemi emretti.

dilde değil özde yaşayanlardan olma ümidi ile selametle kalın...

RiSaLei-NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.powereglence.com
Kuteybe b. Saîd rivayet etti: Cerîr (şöyle demiş) : Resûlüllah (SAS)e ansızın görmeyi sordum. Bana gözü­mü (başka tarafa) çevirmemi emretti.[1]

Açıklama:
Ansızın görmekten murad kasıtsız olarak bir kadını görmektir. Görür görmez başını başka tarafa çevirirse, bunda bir günah yoktur. Fakat bakmaya devam ederse günahkâr olur. Çünkü Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) , Hz. Cerir'e gözünü başka tarafa çevirmesini emir buyur­muştur. Allah Teâlâ Hazretleri dahi «Müminlere söyle, gözlerine sahip olsunlar.» [2] buyurarak haram bak­mayı yasak etmiştir. Kaadî Iyâz'ın beyanına göre ulema bu hadîse bakarak kadının yolda giderken yüzünü örtmesi farz değil, sünnet ve müstehab olduğunu söylemişlerdir. Erkeklerin ise her hâlu kârda ecnebî kadınlara bakmaları haramdır. Ancak şahitlik, tedavi ve evlenmek istemek gibi, sahih ve şer'î bir maksatla bakmalarına cevaz verilmiştir. Bunlarda da ancak hacet miktarı mubah kılınmıştır.

----------------------------------------
[1] Sahihi Muslim , hadis no 2159
[2] Müminün Suresi, Âyet: 30.

emeğinize sağlık Güzel konu Allah kolaylıklar versin hepimize inşaallah muvaffak oluruz

selam dua ve muhabbetle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt