Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Anneni ziyaret et! (2 Kullanıcı)

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Anneni ziyaret et!

Bâyezid-i Bistâmî hazretleri,

“rahmetullahi aleyh”

Hacca gitti bir sene.

Vazîfesi bitince, gâibten bir ses duydu;

- Ey Bâyezid, anneni ziyaret et!

diyordu.

Bu “îkaz-ı ilâhî”yi alır almaz, annesinin

bulunduğu şehire doğru yola çıktı.

Seher vakti vardı o şehre.

Annesinin evi önüne geldiğinde,

kadıncağız, seccadesinde;

- Yâ Rabbî! Garip oğlumu murâdına kavuştur!

diye, dua ediyordu.

İşte tam bu sırada çalındı kapısı.

Yaşlı kadın seslendi içerden:

- Kim o?

Dışardan cevap geldi:

- Garip oğlun geldi anneciğim!

Sevinçle açtı kapıyı.

Ana oğul kucaklaştılar.

Sevinçten bir müddet ağlaştılar.

Nurlu kadın, hasretle baktı oğluna ve;

- Özlemiştim oğlum, beni sevindirdin.

Allah da seni sevindirsin ve,

ne murâdın varsa versin!

dedi.

Bâyezid Bistâmî hazretleri

“rahmetullahi aleyh”

tasavvufta yükselmişse de, daha yüksek

derecelere bir türlü çıkamıyordu.

Sonradan öğrendi niçin

yükselemediğini.

Meğer

Anne duâsı lazımmış

bunun için.

Annesinin duâsını alır almaz

kavuştu özlediği makamlara.

Nitekim kendisi;

- Bu yolda ne kazandımsa,

“annemin duâsıyla kazandım”

buyurmuştur.

Anne Baba duası almak dileğiyle...

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim.Evet bende anne duasının ehemmiyetini biliyordum.Bu kıssayla bildiklerimi tasdiklemiş oldum tekrardan.Sağolasın.Anne dinini tam olarak idame ettiremiyorsa da gene annedir duasını almak lazım gerek elbette.Emeklerinize sağlık olsun.Allaha emanet olunuzB)

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim.Evet bende anne duasının ehemmiyetini biliyordum.Bu kıssayla bildiklerimi tasdiklemiş oldum tekrardan.Sağolasın.Anne dinini tam olarak idame ettiremiyorsa da gene annedir duasını almak lazım gerek elbette.Emeklerinize sağlık olsun.Allaha emanet olunuzB)

Ve Aleyküm Selam.. Ben annemi bekarken çok severdim ama evlenince daha da çok sevmeye başladım. Onların hakkı hiç bir zaman ödenmez dedikleri ne kadar doğruymuş..

Ah analar Ayaklarının altı öpülesi analar...

Selam ve dua ile.. Allaha emanet olunuz..

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim güzel bir kısaydı emeyine sağlık

lanazir

Kayıtlı Kullanıcı
ANNE DUASI...

Musa Aleyhisselam bir gün: Ya Rabbi, Cennet’te benim komsum kim olacak, bana bildir de gidip onunla görüseyim, dedi. Musa Aleyhisselama söyle vahiy geldi. Falan beldeye git! Orada çarsinin basinda bir kasap dükkanivar. O dükkanin sahibi olan kasabi gör! O veli bir kulumdur. Yalniz bilesin ki, onun çok önemli bir isi vardir. Çagirirsan gelmez. Iste o senin cennetteki komsundur. Musa Aleyhisselam hemen bildirilen yere gitti. Kasabi buldu ve ona Ben sana misafir geldim, dedi. Kasap Musa Aleyhisselami tanimiyordu.Ona Hos geldin deyip bir kenara oturttu. Dükkanda ki isi bitince de alip evine götürdü. Evinin bas kösesine otur tup çok ikramda bulundu.

Musa Aleyhisselam, ev sahibini dikkatle takip ediyordu. Ev sahibi kasabin ocakta çömlek içinde, et pisirdigini gördü. Et pisince çömlekteki eti küçük küçük parçalara ayirdi. Bunlari bir tabaga koyup, bir kenara birakti. Sonra bir et parçasi daha çikartip, onu da misafiri Musa Aleyhisselam’a ikram ederek dedi ki: ‘Benim önemli bir isim var. Sen beni bekleme yemegini ye’! Sonra da yanindan ayrildi.

Önemli bir isim var deyince, Musa Aleyhisselam, önemli isi nedir diye merak etti ve gizlice kasabi takip etti. Kasap Musa Aleyhisselam’in yanindan ayrildiktan sonra, yandaki odaya geçti. Duvarda asili duran büyük bir zembili indirdi. Zembilde çok ihtiyar, mecalsiz bir kadin vardi. Kadina küçük küçük parçaladigi etleri yedirdi.Karnini güzelce doyurduktan sonra, altindaki kirlenmis bezleri aldi yerinetemizlerini koydu. Sonra kirli bezleri yikayip astiktan sonra ellerini yikayip Musa Aleyhisselam’in yanina geldi, Daha yemege baslamadı ğını görenkasap sordu.

‘Niçin yemeğe baslamadiniz’? ‘Musa Aleyhisselam Sen bana zembildeki sirri söylemedikçe bir lokma bile yemem’. Dedi. ‘Mademki merakettin anlatayim’: Ey misafir, bu zembildeki benim yasli annemdir. Çok yasli oldugu için takatten düstü. Evde bakacak baska kimsem de yok. Evlenecegim, fakat hanimim annemi incitir, onu üzer diye evlenemiyorum.

Işe gittigimde herhangi bir hayvanin kendisine zarar vermemesi için onu gördügün gibi bir zembile koydum. Her gün gelip iki ögün yemek yediriyorum. Diger hizmetlerini de görüp gönül rahatligiyla işime gidiyorum. Bunun üzerine Musa Aleyhisselam dedi ki: ‘Ancak anlamadigim bir sey daha var’. Sen annene yemek yedirip su içirdikten sonra, dudaklarini kipirdatip birseyler söyledi, sen de AMIN dedin. Annen ne söyledi ki amin dedin ?

Annem, her hizmet edisimde Allah seni Cennette Musa Aleyhisselam’a komsu eylesin diye dua eder. Ben , hiç ihtimal vermedigim halde, bu güzel duaya amin derim. Ben kimim ki, O büyük Peygamberle komsuluk edebileyim. Onunla komsuluk edebilecek ne amelim var ki. O zamana kadar kim oldugunu saklayan Musa Aleyhisselam, buyurdu ki : ‘Ey Allahin sevgili kulu, ben Musa’yim. Beni sana Allah-u Tealâ gönderdi. Annenin rizasini kazandigin için Cennet-i Â’lâyi ve orada bana komsu olmayi kazandin’. Kasap hemen kalkip Musa
Aleyhisselamin elini öptü ve sevinç içinde yemegini yedi.

Allah-u Tealâ bizleri ANNE şefkatinden mahrum etmesin kardeşlerim ve ANNE bedduasindan uzak kilsin.

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
ANNE DUASI...

Musa Aleyhisselam bir gün: Ya Rabbi, Cennet’te benim komsum kim olacak, bana bildir de gidip onunla görüseyim, dedi. Musa Aleyhisselama söyle vahiy geldi. Falan beldeye git! Orada çarsinin basinda bir kasap dükkanivar. O dükkanin sahibi olan kasabi gör! O veli bir kulumdur. Yalniz bilesin ki, onun çok önemli bir isi vardir. Çagirirsan gelmez. Iste o senin cennetteki komsundur. Musa Aleyhisselam hemen bildirilen yere gitti. Kasabi buldu ve ona Ben sana misafir geldim, dedi. Kasap Musa Aleyhisselami tanimiyordu.Ona Hos geldin deyip bir kenara oturttu. Dükkanda ki isi bitince de alip evine götürdü. Evinin bas kösesine otur tup çok ikramda bulundu.

Musa Aleyhisselam, ev sahibini dikkatle takip ediyordu. Ev sahibi kasabin ocakta çömlek içinde, et pisirdigini gördü. Et pisince çömlekteki eti küçük küçük parçalara ayirdi. Bunlari bir tabaga koyup, bir kenara birakti. Sonra bir et parçasi daha çikartip, onu da misafiri Musa Aleyhisselam’a ikram ederek dedi ki: ‘Benim önemli bir isim var. Sen beni bekleme yemegini ye’! Sonra da yanindan ayrildi.

Önemli bir isim var deyince, Musa Aleyhisselam, önemli isi nedir diye merak etti ve gizlice kasabi takip etti. Kasap Musa Aleyhisselam’in yanindan ayrildiktan sonra, yandaki odaya geçti. Duvarda asili duran büyük bir zembili indirdi. Zembilde çok ihtiyar, mecalsiz bir kadin vardi. Kadina küçük küçük parçaladigi etleri yedirdi.Karnini güzelce doyurduktan sonra, altindaki kirlenmis bezleri aldi yerinetemizlerini koydu. Sonra kirli bezleri yikayip astiktan sonra ellerini yikayip Musa Aleyhisselam’in yanina geldi, Daha yemege baslamadı ğını görenkasap sordu.

‘Niçin yemeğe baslamadiniz’? ‘Musa Aleyhisselam Sen bana zembildeki sirri söylemedikçe bir lokma bile yemem’. Dedi. ‘Mademki merakettin anlatayim’: Ey misafir, bu zembildeki benim yasli annemdir. Çok yasli oldugu için takatten düstü. Evde bakacak baska kimsem de yok. Evlenecegim, fakat hanimim annemi incitir, onu üzer diye evlenemiyorum.

Işe gittigimde herhangi bir hayvanin kendisine zarar vermemesi için onu gördügün gibi bir zembile koydum. Her gün gelip iki ögün yemek yediriyorum. Diger hizmetlerini de görüp gönül rahatligiyla işime gidiyorum. Bunun üzerine Musa Aleyhisselam dedi ki: ‘Ancak anlamadigim bir sey daha var’. Sen annene yemek yedirip su içirdikten sonra, dudaklarini kipirdatip birseyler söyledi, sen de AMIN dedin. Annen ne söyledi ki amin dedin ?

Annem, her hizmet edisimde Allah seni Cennette Musa Aleyhisselam’a komsu eylesin diye dua eder. Ben , hiç ihtimal vermedigim halde, bu güzel duaya amin derim. Ben kimim ki, O büyük Peygamberle komsuluk edebileyim. Onunla komsuluk edebilecek ne amelim var ki. O zamana kadar kim oldugunu saklayan Musa Aleyhisselam, buyurdu ki : ‘Ey Allahin sevgili kulu, ben Musa’yim. Beni sana Allah-u Tealâ gönderdi. Annenin rizasini kazandigin için Cennet-i Â’lâyi ve orada bana komsu olmayi kazandin’. Kasap hemen kalkip Musa
Aleyhisselamin elini öptü ve sevinç içinde yemegini yedi.

Allah-u Tealâ bizleri ANNE şefkatinden mahrum etmesin kardeşlerim ve ANNE bedduasindan uzak kilsin.

Allah razı olsun kardeşim katkın için..

Selam ve dua ile..

ayşe kalkan

Kayıtlı Kullanıcı
s.aleyküm kardeş evet şu zamanda huzur evleri dolup taşıyo herkes anne ve babasına bakmaktan aciz onların yaptıkları bütün fedakarlıkları göz ardı edilerek yanlızlığa mahkum ediliyor.Buda toplum olarak ne kadar dinden ve insanlıktan uzaklaştığımızı gösteriyo.Rabbim bizi hayırlı evlatlardan eylesin paylaşım için çook tşk ALLAH razı olsun kardeş

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
s.aleyküm kardeş evet şu zamanda huzur evleri dolup taşıyo herkes anne ve babasına bakmaktan aciz onların yaptıkları bütün fedakarlıkları göz ardı edilerek yanlızlığa mahkum ediliyor.Buda toplum olarak ne kadar dinden ve insanlıktan uzaklaştığımızı gösteriyo.Rabbim bizi hayırlı evlatlardan eylesin paylaşım için çook tşk ALLAH razı olsun kardeş

Amin inşallah.Birde huzur evlerinde doğru düzgün muamele dahi göremiyorlar. Çoğu da utancından ya da rahatsızlığından dolayı kimseye bişey diyemiyor malesef..

Rabbim sizden de razı olsun.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum
Rabbim razı olsun.
Rabbimiz O'na şükretmemizi, anne babaya da teşekkürü emrediyor...bu kadar mühim birşey onların gönüllerini incitmemek.
Rabbim muvaffak kılsın.
selam ve dua ile...

relvin

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba paylasiminiz cok hosuma gitti Mevlam sizlerden razi olsun.

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
[sıze=4]anneni ziyaret et![/sıze]

[sıze=4]bâyezid-i bistâmî hazretleri,[/sıze]

[sıze=4]“rahmetullahi aleyh”[/sıze]

[sıze=4]hacca gitti bir sene.[/sıze]

[sıze=4]vazîfesi bitince, gâibten bir ses duydu;[/sıze]

[sıze=4]- ey bâyezid, anneni ziyaret et![/sıze]

[sıze=4]diyordu.[/sıze]

[sıze=4]bu “îkaz-ı ilâhî”yi alır almaz, annesinin [/sıze]

[sıze=4]bulunduğu şehire doğru yola çıktı.[/sıze]

[sıze=4]seher vakti vardı o şehre.[/sıze]

[sıze=4]annesinin evi önüne geldiğinde,[/sıze]

[sıze=4]kadıncağız, seccadesinde;[/sıze]

[sıze=4]- yâ rabbî! Garip oğlumu murâdına kavuştur![/sıze]

[sıze=4]diye, dua ediyordu.[/sıze]

[sıze=4]işte tam bu sırada çalındı kapısı. [/sıze]

[sıze=4]yaşlı kadın seslendi içerden:[/sıze]

[sıze=4]- kim o?[/sıze]

[sıze=4]dışardan cevap geldi:[/sıze]

[sıze=4]- garip oğlun geldi anneciğim![/sıze]

[sıze=4]sevinçle açtı kapıyı.[/sıze]

[sıze=4]ana oğul kucaklaştılar.[/sıze]

[sıze=4]sevinçten bir müddet ağlaştılar.[/sıze]

[sıze=4]nurlu kadın, hasretle baktı oğluna ve;[/sıze]

[sıze=4]- özlemiştim oğlum, beni sevindirdin.[/sıze]

[sıze=4]allah da seni sevindirsin ve, [/sıze]

[sıze=4]ne murâdın varsa versin![/sıze]

[sıze=4]dedi.[/sıze]

[sıze=4]bâyezid bistâmî hazretleri[/sıze]

[sıze=4]“rahmetullahi aleyh”[/sıze]

[sıze=4]tasavvufta yükselmişse de, daha yüksek[/sıze]

[sıze=4]derecelere bir türlü çıkamıyordu.[/sıze]

[sıze=4]sonradan öğrendi niçin [/sıze]

[sıze=4]yükselemediğini.[/sıze]

[sıze=4]meğer[/sıze]

[sıze=4]anne duâsı lazımmış [/sıze]

[sıze=4]bunun için.[/sıze]

[sıze=4]annesinin duâsını alır almaz [/sıze]

[sıze=4]kavuştu özlediği makamlara.[/sıze]

[sıze=4]nitekim kendisi;[/sıze]

[sıze=4]- bu yolda ne kazandımsa,[/sıze]

[sıze=4]“annemin duâsıyla kazandım” [/sıze]

[sıze=4]buyurmuştur.[/sıze]

[sıze=4]anne baba duası almak dileğiyle...[/sıze]

amin kardeşim amin.anne baba duası almak ümidiyle.inşallah alıyoruzdur.dua ile kalın.vesselam

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum
Rabbim razı olsun.
Rabbimiz O'na şükretmemizi, anne babaya da teşekkürü emrediyor...bu kadar mühim birşey onların gönüllerini incitmemek.
Rabbim muvaffak kılsın.
selam ve dua ile...

merhaba paylasiminiz cok hosuma gitti Mevlam sizlerden razi olsun.

amin kardeşim amin.anne baba duası almak ümidiyle.inşallah alıyoruzdur.dua ile kalın.vesselam

Aleyküm Selam.. Sizlerden de Allah celle celalüh razı olsun.. Çok teşekkür ederim katkılarınız için..
Selam ve dua ile..

sahabeler

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm .iki kıssadanda çok etkilendim.Rabbim her daim anne baba duası alanlardan eylesin inşaallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt