Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

anne baba anne baba (1 Kullanıcı)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Abdullah b. Mes’ud diyor ki: “Peygamber (s.a.s.) Efendimize:

-Allah’ın katında en sevgili amel hangisidir? diye sordum, Peygamber (s.a.s.):
-Vaktinde eda olunan namazlar, buyurdu.
-Namazdan sonra hangisi daha sevgilidir? dedim.
-Ana-babaya iyilik etmektir, buyurdu.
-Sonra hangisidir? dedim.
-Allah yolunda cihaddır, buyurdular. (Riyâzu’s-Sâlihîn, I, 347).

Çocuklar anne-babaları hakkında kötü konuşmamalı, onlara sövmemelidir, vasiyetlerini yerine getirmeli, dostlarına ikramda bulunmalıdırlar: “Ey Rabbimiz kıyamet günü, beni, anne-babamı ve bütün müminleri mağfiret eyle. ” (İbrahim, 14/41) diye dua etmelidir.

Baliğ olan çocuklar ana-babalarının odalarına her zaman izin alarak girmelidirler. Baliğ olmayan küçükler de şu üç vakitte ana-babalarının veya başkalarının odalarına izin ile girmelidirler:
Sabah namazından önce, yani yataktan kalkıp giyinileceği zaman; öğle uykusu sırasında yatsı namazından sonra yatılacağı zaman.
Çünkü bu vakitler karı-koca arasında mahrem vakitlerdir. Allah’u Teâlâ, bütün müminlere bunu çocuklarına öğretmelerini emretmiştir (en-Nûr, 24/58).

Hz. Peygamber, “kime iyilik edeyim” diye soran bir sahâbiye şu karşılığı vermiştir: “Ananıza (bunu üç defa tekrarlamıştır) sonra babanıza, sonra en yakın olanlara” (Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1,2; Ebû Dâvud, Edeb, 120). Yine Peygamber Efendimiz “Anne Cennet kapılarının ortasındadır” (İbn Hanbel, V, 198); “Cennet annelerin ayakları altındadır” (Nesâî, Cihad, 6) buyurmuştur.

Çocuklar ana-babalarına karşı daima saygılı olmalı, onlara karşı tatlı dilli, güler yüzlü davranmalıdırlar. Ana-babanın bütün söylediklerini Allah’a itaatsizlik söz konusu olmadıkça, dinlemek ve kabul etmek gerekir. Her işte onların rızasını almaya çalışmalıdır. Onların hizmetlerini kendi hizmetinden önce görmelidir. Öldüklerinde de onları rahmetle anmak, onlar için hayır dua etmek, hayır yapmak, vasiyetlerini yerine getirmek gerekir.
Allah’a şirkten sonra en büyük günah ana-babaya itaatsizliktir. Ana baba İslâmî emirleri yerine getirmede ve yasaklardan kaçınmada titizlik göstermiyorlarsa ve hatta kâfir iseler bu onların ana-baba olmalarından doğan haklarını ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla onlara Allah’a isyan teşkil etmeyen hususlarda itaat etmek ve her zaman iyi davranmak gerekir.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
sa canım kardeşim.kısa yazıyorum.emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım.patron burda ,sinir oldum çakıldı kaldı buraya bugün ama paylaşımlarının hepsini okuyorum.patrona çaktırmadan:Kbu siteye girmemi istemiyorda.

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim Allah razı olsun hatırlatmaların için ... CeNNeT Annelerin ayaklarının altındadır .... Annemi çok seviyorum .... Ailemize karşı sevgimizi saygımızı göstermeliyiz gözle görülür biçimde ...

Mahsun kul abla o nasıl bi patronmuş öyle :D bizim burda patron ben gibi bişeyim :D Allah yardımcın olsun işten arta kalan zamanlarda rahat rahat siteye girersin inş..

Allaha emanet olun selametle ... B)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim Allah razı olsun hatırlatmaların için ... CeNNeT Annelerin ayaklarının altındadır .... Annemi çok seviyorum .... Ailemize karşı sevgimizi saygımızı göstermeliyiz gözle görülür biçimde ...

Mahsun kul abla o nasıl bi patronmuş öyle :D bizim burda patron ben gibi bişeyim :D Allah yardımcın olsun işten arta kalan zamanlarda rahat rahat siteye girersin inş..

ya bu konuda onunla tartışmak istemiyorum.bir tanıdığı yok bu sitelere girmişte kafayı tırlatmışta.....süphanallah anlatamıyorum ki.selametle kal canım kardeşim

sivetok

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
img141.imageshack.us
s.a.
Ellerinize sağlık sayın tübaguner kardeşim. Güzel bir konuyu paylaşmışsınız. Sağolunuz

sa canım kardeşim.kısa yazıyorum.emeğine sağlık çok güzel bir paylaşım.patron burda ,sinir oldum çakıldı kaldı buraya bugün ama paylaşımlarının hepsini okuyorum.patrona çaktırmadan:Kbu siteye girmemi istemiyorda.

s.a.
Sayın mahsun kul kardeşim patronun dediklerini yapmalısın yoksa maaşını keser bak demedi deme :)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ablacım e Allah kolaylık versin ne diyeyim:gulegule Allah razı olsun Rabbimize emanet ol

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı

ve aleyküm selam evet cennet güzel annelerimizin ayakları altında bu rabbimin annelere vermiş olduğu bir lütuf
hımm patron:B sen gibiysen ne güzel Allah daha iyi etsin hayırlı akşamlar

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
s.a.
Ellerinize sağlık sayın tübaguner kardeşim. Güzel bir konuyu paylaşmışsınız. Sağolunuz

s.a.
Sayın mahsun kul kardeşim patronun dediklerini yapmalısın yoksa maaşını keser bak demedi deme :)
ve aleyküm selam Allah razı olsun okudugun için inşaallah Rabbimize emanetsin kardeşim:H

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam evet cennet güzel annelerimizin ayakları altında bu rabbimin annelere vermiş olduğu bir lütuf

hımm patron:B sen gibiysen ne güzel Allah daha iyi etsin hayırlı akşamlar

( amin inş. ) patronla ben çalışıyorum başka kimse yok aman kulağı çınlar şimdi :D sonra yasaklar falan neti sonra ben nabarım :D şaka bi yana Allah razı olsun patronumdanda Çok iyi biri ... Hayırlı Akşamlar Allaha emanet ol ... B)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
( amin inş. ) patronla ben çalışıyorum başka kimse yok aman kulağı çınlar şimdi :D sonra yasaklar falan neti sonra ben nabarım :D şaka bi yana Allah razı olsun patronumdanda Çok iyi biri ... Hayırlı Akşamlar Allaha emanet ol ... B)
yok yok yasaklamasın inşaallah bizimde kendi işyerimiz ama burada vakit geçiriyorum müşt ihmal ediyorum diye birazcık fırça yiyorum :A​

selenny

Kayıtlı Kullanıcı
ellerine sağlık çok güzel bir paylaşım..a.e.o

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber, “kime iyilik edeyim” diye soran bir sahâbiye şu karşılığı vermiştir: “Ananıza (bunu üç defa tekrarlamıştır) sonra babanıza, sonra en yakın olanlara” (Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1,2; Ebû Dâvud, Edeb, 120). Yine Peygamber Efendimiz “Anne Cennet kapılarının ortasındadır” (İbn Hanbel, V, 198); “Cennet annelerin ayakları altındadır” (Nesâî, Cihad, 6) buyurmuştur.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt