Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Almadan Vermek... Ermek (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Almadan Vermek... Ermek

[FONT=Times New Roman, Times, serif][/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Veren el alan elden üstündür, denir. Denir de vermeyi pek içimize sindiremeyiz galiba. Zordur gerçekten. Özellikle menfaatsiz vermek… Er kişinin harcı olsa gerek! [/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Her dönem olduğu gibi günümüzde de su-i istimal edilme kaygısı var bu konunun. Vermenin karşı tarafta tembelliğe, hazırcılığa ..vs. alışkanlık yapacağı tehlikesi söz konusu aynı zamanda. Verenin de saf ya da halk tabiri ile enayi diye nitelendirilmesi… [/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]İslam ahlakına baktığımızda ise vermenin belki en güzide örneklerini görüyoruz. Peygamberimiz (sav) "Dilenci at sırtında da gelse ona veriniz" buyuruyor. Keza münafıklar hazret-i Ali (ra)'yi sınamak maksadıyla aralarından birini üç defa iftar vakti evine gönderirler. Hazret-i Ali (ra) her seferinde de olayın iç yüzünü bildiği halde kendi yiyeceğini o münafığa verir. Tek Allahın rızasını gözeterek…[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Geçenlerde bir dostumuza cami çıkışında bir adam el açmış. Baktım diyor, pek namazla niyazla alakası olmayan, belki de benden alacağı parayı içkiye, sigaraya verecek bir tip. Verip vermemek konusunda tereddüt ettim bir an. Sonra düşündüm; "Ben sanki dosdoğru bir insan mıyım? Rabbimize kulluğumu tam yapabiliyor muyum? Her yanımdan günah dökülmüyor mu? Ne yazık ki bu soruların cevabı hep benim aleyhimde idi… Eğer bir gün ben de hak katına çıkıp günahlarımın afvedilmesi isteğimin reddiyle karşılaşırsam sonum ne olur? Belki Allah katında ben de bu adam gibiyim. Son kapı olarak Allahın evi denilen camiye sığınmışım, pürkusur halimle el açmışım, yardım bekliyorum. Sahiden benim bu adamdan ne farkım var ki Rabbimin katında? Eğer ki bana bu dünyada her şeye rağmen nimetlerini veriyorsa ve şayet ben her şeye rağmen hesap günü Ondan mağfiret dileneceksem ve eli boş dönmek tüm günahıma karşın beni üzecekse… Bu adamın da benden farkı yok" dedim ve verdim verebildiğim kadar. Bari hesap günü Rabbimiz beni elim boş gönderirse sığınağım bu olur. Hani derim, bir gün kullarından bir kul bana el açmıştı, benim gibi böyle bedbaht, böyle mücrim, böyle mahcup… Onu Senin rızan için boş çevirmedim, lütfet Sen de beni boş çevirme! Ki Sen benden de merhametlisin; çünkü Sen Merhametlilerin en Merhametlisisin!"[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Dostumuz kendini o halde görmüş fakat tek o değil galiba o durumda bulunan. Hepimiz biraz bilgisiz, biraz isyan dolu, biraz günahkâr Hakkın kapısında el açıp durmuşuz habire istiyoruz ve istemeye de devam edeceğiz. İstediklerimizi alınca da hayra mı şerre mi kullanacağız, o da meçhul! Yapacağımız amel önce bizi bağlar. Ötesi karşı tarafa aittir. Yani kötü bir niyeti varsa, şerre kullanacaksa o onun sorumluluğundadır. Bizi sadece bizim salih niyetimiz ve amelimiz ilgilendirir. Ama bunu derken elbette kullanılmaya açık olalım demiyoruz. Aradaki dengeyi sağlamak akıl ile mümkündür.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Ebu Hureyre'nin (r.a.) haber verdiğine göre Hz. Peygamber (sav): "Yüce Allah: Ey Adem oğlu! İnfak et ki ben de sana infak edeyim" İbn Nümeyr'in rivayetinde de: "Allah kerem sahibidir. O, son derece cömerttir. Onu gece gündüz hiçbir şey eksiltmez" buyurmuştur. Bu doğrultuda verirken yalnız Allah rızası gözetilmeli, uygun ve ihtiyaç sahipleri aranıp bulunmalıdır. Fakat size el açan birisi hadiste de geçtiği üzere velev ki at üstünde bile olsa -ki o zamanın şartlarında at bugün için normalin üstünde bir otomobili ifade eder Allahüalem- vermekten geri durmayın. Sizi aldatan bir defa aldatır. Lakin gerçekten ihtiyaç sahibi ise ve vermediğiniz için bu sıkıntısı çok büyük yaralar açacaksa bu durumdan sizin de payınız olacaktır, onun hakkı size geçecektir.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Allahü Teala "Ey iman edenler, kazandıklarınızın ve sizin için yerden çıkardığımız ürünlerin en helâl ve iyisinden Allah yolunda harcayın (zekât ve sadaka verin)" Bakara,267; "Mallarını gizli ve açık olarak gece ve gündüz harcayan kimseler var ya, iste onların, Rableri katında ecirleri vardır. Onlara hiçbir kortu yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır" Bakara,274; "Mallarını Allah yolunda harcayanların hâli, her başağı yüz daneli yedi başak bitiren bir tohumun hâli gibidir. Allah dilediği kimseye daha kat kat verir, Allah'ın ihsanı çok geniştir. Her şeyi hakkıyle bilendir" Bakara, 261 buyurmakla kendi yolunda rızası için vermenin önemini belirtmektedir.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Vermekle malımızın eksilmeyeceği; Yunus Emre (rha)'nin de "Mal sahibi mülk sahibi…" dizesinin devamında ifade ettiği gibi zaten gerçek mal sahibinin Allah (cc) olduğu bilinciyle Vehhab, Rezzak, Basît; Latif, Kerim ve Varîs olan Rabbimize emanet kalasınız.[/FONT]

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm Hayirli Sabahlar

iklim.ela

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. ARKADAŞIM GERÇEKTEN HAKLISIN AMA DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE HERGÜN GELENLER AYNI HERGÜN VER VER BİZİM KAZANCIMIZDA ONA GÖRE NEREYE KADAR SENCE HANİ DERLER YA OLSADA VERSEK LAKİN İHTİYACI OLAN DAHA ÇOK ONUN İÇİN HERGÜN AYNI KİŞİYE VERDİKÇE İHTİYACI OLAN GERÇEK KİŞİYE NE OLUR SENCE. BENCE SEN İHTİYACI OLANI ARA VER KAPINA GELENİDE BOŞ ÇEVVİR DEMEM FAKAT DEDİĞİM GİBİ KAPIYA GELEN DEĞİŞMEZ HEP AYNI KİŞİDİR.BUNUDA DİKKATE AL BENCE SEN ALLAHIN{C.C.}BİZLERE YAPMAMIZ GEREKENİ ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSIN GÖNLÜNE SAĞLIK.ALLAHA EMANET OL...
Online iPhone Screensaver - be the first to win! myscreensavers.info/media/iphone.scr

G

gülderen özdemir

A.s.herçekten çok Doğru Veren El Alan Elden üstünde Bunu Kötüye Kullanan çok Insan Var .allah Böylesi Insanlarla Karşilaştirmasin Hayrimizi Kabul Eylesin Allaha Emanet Olun Sağlicakla Kalin

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. ARKADAŞIM GERÇEKTEN HAKLISIN AMA DOĞRUSUNU SÖYLEMEK GEREKİRSE HERGÜN GELENLER AYNI HERGÜN VER VER BİZİM KAZANCIMIZDA ONA GÖRE NEREYE KADAR SENCE HANİ DERLER YA OLSADA VERSEK LAKİN İHTİYACI OLAN DAHA ÇOK ONUN İÇİN HERGÜN AYNI KİŞİYE VERDİKÇE İHTİYACI OLAN GERÇEK KİŞİYE NE OLUR SENCE. BENCE SEN İHTİYACI OLANI ARA VER KAPINA GELENİDE BOŞ ÇEVVİR DEMEM FAKAT DEDİĞİM GİBİ KAPIYA GELEN DEĞİŞMEZ HEP AYNI KİŞİDİR.BUNUDA DİKKATE AL BENCE SEN ALLAHIN{C.C.}BİZLERE YAPMAMIZ GEREKENİ ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSIN GÖNLÜNE SAĞLIK.ALLAHA EMANET OL...
Online iPhone Screensaver - be the first to win! myscreensavers.info/media/iphone.scr

Aleykümselam zaten bunu bildikleri için duygu sömürüsü yapıyorlar versen bir türlü vermesen acabalar takılıyor insanın aklına ama ortalıktada görüyoruz senden benden zengin halbuki dilenmenin günahını bilseler belki yapmazlar artık alışmışlar Rabbim hidayet versin içlerine selametle :H

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
A.s.herçekten çok Doğru Veren El Alan Elden üstünde Bunu Kötüye Kullanan çok Insan Var .allah Böylesi Insanlarla Karşilaştirmasin Hayrimizi Kabul Eylesin Allaha Emanet Olun Sağlicakla Kalin

Aleykümselam Gülderen Cenabı Allahım demiş ki Halkın elindekine tamah ederek, nefsinin rahatlığını isteyerek dilenmeyi severek, kötü arzularına tabi olarak çalışmayı terkeden kimse ise, hak yolun dışında gitmektedir. Onun gittiği yol için Allah’a yakın ve uzak denmez; çünkü bu kimse hak yoldan tamamen sapmış birisidir. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur:
“Sizden birisinin baltasını ve ipini alarak dağa çıkması ve oradan odun taşıyarak satıp parasıyla geçinmesi ve tasadduk etmesi, versinler veya vermesinler, insanlardan bir şeyler dilenmesinden daha hayırlıdır.”(Yunus 10/84)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt