Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Alllah sevgisi (1 Kullanıcı)

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
[h=2]Alllah sevgisi[/h]
Ozdemir_Allah.JPG

Sevgilerin en yücesi Allah sevgisidir.

Annemizi-babamızı severiz. Çünkü onlardan ilgi ve sevgi görmüş, şefkat ve merhamet kanatları arasında büyümüşüz. Bizi büyütmede ve hayata hazırlamada hiç bir fedakarlığı esirgememişlerdir. Bunun için onları severiz.
Allah'ı niçin sevmeliyiz?
Şimdi düşünelim: bizi yaratan ve sayısız nimetler veren kimdir? Bizi akıl ve düşünce gibi üstün yeteneklerle donatan ve diğer varlıkları hizmetimize veren kimdir? Hiç şüphe yok ki, Allah Teala'dır. O halde, en çok sevgiye layık olan da O'dur. Bunun için O'nun her şeyden daha çok sevmeliyiz.
Allah'ı sevmek, O'nu bilmeye ve tanımaya bağlıdır. Çünkü insan, ancak bildiğini ve tanıdığını sever. Bunun için Allah'ı sevenler ancak O'na inananlardır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de söyle buyurulmuştur.
"İnsanlar arasında Allah'ı bırakıp O'na koştukları eşleri ilah olarak benimseyenler ve onları, Allah'ı severcesine sevenler vardır. Mü'minlerin Allah'ı sevmesi ise hepsinden kuvvetlidir."
Allah'ı nasıl sevmeliyiz?
Allah'ı seviyoruz demek yeterli değildir. Bunun bir belirtisi olmalıdır. O da gönderdiği ve görevlendirdiği son peygamber Hz. Muhammed'e uymaktır. Onun izinden gitmek ve güzel ahlakı ile ahlaklanmaktır. Bu aynı zamanda Allah'ın emirlerine uyup, yasaklarından da sakınmak demektir. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor;
"Ey muhammed, de ki: Allah'ı seviyorsanız buna uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah affeder ve merhamet eder."

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c sevmeliyiz tabiki ve O'nu sevmek kolaydır. O.cc mükemmeldir, kusursuzdur
O'na gidince der ki:' Yarattıgımı sev, kendini sev ...İşte bu zordur
Kendimizi beğenmeyiz, insanları begenmeyiz, mükemmellik peşinde ama mükemmel değiliz...
bizi güzelleştiren değerler var, İtaat gibi, sevgi, şevkat, merhamet ...gibiler yani Allah c.c nun nuruna dalmak , O'nun ahlakına uymak
Muhammed aleyhisselam ''Bana bakan Allah c.c nu görür'' önce onu sevmeliyiz
bir sohbette sordular, 'Nasıl sevelim? görmüyoruz, bilmiyoruz?
Tanımakla başla , ahlakını , yaşayışını hadi kendini zorla , hiçmi iyi insan tanımadın zamanında
Uzun bir yol ...Kur-an ahlakı , Allah c.c ahlakı beşer insanı nereye götürür?
İNSAN olmaya, sevmeye, sevilmeye bir düşünün neden sevdim bu kadar çok diye? (hemde görmeden , peki görmeden sevmyormuyuz ALLAH c.c) nu ???
Aşkta kendini yitirenler, aşk ehli , Allah c.c ahlakına boyananlar , O'nu yansıtır aynada ...(Onun için çok sevilir , )
Allah c.c için sevdim'' : demek , senin ahlakını begendim, sende O'nun ahlakını gördüm , seni sevdim ama aslında gösterdiğin Allah c.c nu sevdim...dir aslı ...
Leyladan , Mevlaya geçiştir aşk
Aslı kadından erkege, erkekten kadına ... Rabbul alemin kendini gösterir ..görene
Onun için saygı, sevgi gerek insana, bak aynana ne görüyorsun
Harika! Muhtazaf beyefendi , nasıl çabalar aşkı yansıtmak için (Rabbim razı olsun)
Sevgisini, şevkatini, merhametini döker ortaya , göstermek için kendini , aslında gösterdiği kendi değil ...üflenen nefes onda...(Allah.cc)
Örnek diye sundum... güzel insan
Allah c.c na itaat sevgiyi gerektirir, hemde kocaman bir sevgi ..
Mevlana 'yı eleştirmişler , ne herkese gel, diyorsun, olur mu hiç ? demiş:
-Sende de gel:a21:
Anlarsın zamanla...ama insan anlayınca istiyor ki can kardeşleri de anlasın zamanında , biriz, tekiz,
Rahmet bulutları ne ise, o olmalıyız, yani sana, bana değil, tüm insanlara şevkat, merhamet dökmeliyiz
Kötüler mi? bırak hesabı nasılsa görülecek zamanında ...burda cennetlik arkadaş kazanmak varda...
Madem iyilik sevilir, neden kötülük işlenir? anlamış değilim (fıtrat, imtihan, bu değil mi? )
bir bakarsın kötü dediğin yola gelmiş, ne de güzel görünürmüş ...Rabbim ne de güzel sunarsın imtihanı , seven seçilir...
Dikenler bile hoş görülür, Allah c.c nun yarattıgını sevmek...Allah c.c na götürür

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt