Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah'a ortak koşmak ne demek ? (1 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
"Allah'a ortak koşmak" (şirk) nedir?
Şirk, bir insanı ya da herhangi bir varlığı, bir kavramı değerlendirme, önem verme, tercih etme, üstün tutma bakımından Allah'la eşit veya daha ileri duzeyde görmek ve bu çarpık bakış açısıyla hareket etmek demektir. Allah Kuran'da bu durumu "Allah'tan başka ilah edinmek" olarak tanımlar. Bir başka deyişle, Allah'ın
herhangi bir sıfatına başkasının sahip olduğunu iddia etmek şirk koşmak demektir. Allah Kuran'da şirkin affedilemeyeceğini haber vermiştir:

Gerçekten, Allah, Kendisi'ne şirk koşulmasını bağışlamaz.Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar.Kim Allah'a şirk koşarsadoğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)

Bir şeyi "put edinmek" ne demektir ?
"Put edinmek" halk arasında yalnızca birtakım heykellere tapınmak anlamıyla bilinir. Oysa bu kavramın çok daha geniş bir anlamı vardır ve yalnızca geçmiş dönemlere ait değildir.Her dönemde Allah'a şirk koşan ve başka ilahlar edinen, putlara tapan insanlar var olmuştur.Bir şeyi kendisine put edinen insanın mutlaka put edindiği şey için "u bir ilahtir, ben buna tapıyorum" demesi veya o varlığın
önünde secde etmesi gerekmez.Put edinmenin temelinde kişinin bir şeyi veya bir kimseyi Allah'a tercih etmesi yatar. Buna örnek olarak da, bir kimsenin hoşnutluğunu Allah'ın hoşnutluğuna tercih etmeyi bir kimseden Allah'tan korkar
gibi korkmayı ya da onu Allah'ı sever gibi sevmeyi verebiliriz.Kuran'da Allah, insanlarin Kendisine ortak koştukları putların onlara bir yarar sağlamayacağını şöyle bildirir.Siz yalnızca Allah'tan başka birtakım putlara tapıyor ve birtakım
yalanlar uyduruyorsunuz. Gerçek su ki, sizin Allah'tan başka taptıklarınız size rızk vermeye güç yetiremezler ki öyleyse rızkı Allah'ın Katında arayın ve O'na kulluk edin O'na şükredin.O'na Döndürüleceksiniz (Ankebut Suresi 17)

İnsan şirkten nasıl kurtulur?
İnsanın öncelikle Allah'ın tek ilah olduğunu tüm gücün O'na ait oldugunu, O'ndan başka bir varlığın zarar veya yarar sağlamaya güç yetiremeyeceğini kalben tasdik etmesi gerekir. Bu gerçekleri kesin olarak tasdik eden insan, artık yalnızca Allah'a kulluk ediyordur ve O'na hiçbir seyi ortak kosmuyordur. Allah insanlara
şirkten kurtulmak için tamamen kendisine yönelmeleri gerektiğini söylemiştir:

Hayır yalnızca O'nu çağırırsınız dilerse kendisini çağırdığınız şeyi açar (giderir) ve şirk koşmakta olduklarınızı unutursunuz (Enam Suresi, 41)

Şirkten arınıp sadece Allah'a yönelen insanın yaşadığı köklü değişim öncelikle kalbinde meydana gelir.Şirkten kurtulan kişi tamamen farklı bir bakış açısına ve mantığa sahip olur. Eskiden kendi istek ve tutkularına birtakım fikir ve cahilliye kurallarına göre sürdürdüğü yaşamını artık sadece Allah'ın rızasına ve hoşnutluğuna göre sürdürür.

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Allah'a ortak koşmak ne demek ?

:eek::eek::eek:

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Allah'a ortak koşmak ne demek ?

Ben yürürem yane yane,
Aşk boyadı beni kare,
Ne akılem Ne divane,
Gel gör beni AŞK neyledi !

Gel gör beni beni AŞK neyledi,