Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah Sevgisini Güçlendirmenin Yolları (1) (1 Kullanıcı)

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
1. Giriş:

Allah sevgisi konusu maalesef kültürümüzde pek konuşulan ve gündemde olan bir konu değildir. Dengesizlikler bu konuda da kendini gösteriyor. Allah korkusu konusu çok işlenilmesine rağmen (ki gereği gibi de işlenilmeli !- Allah sevgisi konusu hiç gündemde değil, bu da dengesizlikleri doğuruyor. Gerçek bir İslami şahsiyet dengesizlikler üzerine kurulamaz. Toplumumuzda ise çocuklara önce Allah sevgisi konusu pedagojik açıdan öğretilmesi gerekirken tam tersine bu konu hiç ele alınmıyor, sadece Allah korkusu konusu o da yanlış bir tarzda çocuklara aktarılıyor, netice itibariyle çocuklarda yanlış bir Allah inancı/telakkisi oluşmakta bu da onların büyüyünce dine sarılmalarını zorlaştırmaktadır.
İnsan için en büyük mutluluk, Allah sevgisine ulaşmaktır. Allah Teâlâ, zâlimleri, fesatçıları, kâfirleri, israfçıları, haddi aşanları, kibirlenip böbürlenenleri sevmez. Buna karşılık takvâ sahiplerini, tevbe edenleri, sabredenleri, ihsan sahiplerini, adâletle iş görenleri, ibadetlerini yapanları, tevekkül edenleri sever.

Allah, çok bağışlayan ve çok sevendir. (85/14)

2. Sevginin tanımı:

- Sevgi, bir kimseye veya birşeye muhabbet besleme, YAKIN VE GÜÇLÜ BİR ALAKA DUYMA hissidir.

Sevgi, insanlarda doğuştan bulunan bir duygudur. Sevmek ve sevilmek insanın doğal ihtiyacıdır.
İnsan ruhunu olgunlaştıran manevî gıdalardan biri olan sevgi, özellikle çocuklardan esirgenmez. Çocuk ruhunda her türlü iyiliği filizlendirecek olan şey sevgidir. Sevgiden mahrum olarak yetişen çocuklar katı yürekli ve zalim olmaya daha yatkındırlar. Bu mahrumiyet onların ruhunu kesinlikle olumsuz yönde etkiler. Sevgisiz büyüyen çocukların şahsiyetlerinde bozukluklar görünmektedir.

3. Müminler Allah’ı severler:

- İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi. (2/165)
- De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (3/31)

4. Allah’ı niçin sevmeliyiz:

Bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı vardır.

- O bize hayat verdi.
- O bizi düzgün yarattı, kulak, göz, kalp, akıl, bilinç, ruh vd. organları verdi.
- O bizi besliyor, büyütüyor, kalbimizi çalıştırıyor, şifa veriyor, yaşatıyor.
- O bize bilmediklerimizi öğretti, yol gösterdi.
- O bize ebedi hayat verecek
- O bizi seviyor, sonsuz sevgisiyle
- HERŞEYİMİZİ O’NA BORÇLUYUZ BU YÜZDEN O’NU HERŞEYDEN FAZLA SEVMELİYİZ

İbrahim dedi ki: İyi ama, neye taptığınızı (biraz olsun) düşündünüz mü?
''İster siz , ister eski atalarınız''
İyi bilin ki onlar benim düşmanımdır; ancak âlemlerin Rabbi (benim dostumdur);
Beni yaratan ve bana doğru yolu gösteren O'dur.
Beni yediren, içiren O'dur.
Hastalandığım zaman bana şifa veren O'dur.
Benim canımı alacak, sonra beni diriltecek O'dur.
Ve hesap günü hatalarımı bağışlayacağını umduğum O'dur.
Rabbim! Bana hikmet ver ve beni iyiler arasına kat. (Şuara suresi 75-83. ayetler)

5. Allah sevgisini güçlendirmenin yolları:

1. Allah’ın bize olan nimetlerini tefekkür etmek
a. O’nun rahmeti her şeyi kaplamıştır(ayet)
b. aşağıdaki ayet gurubuna sıralayamadığımız diğer nimetleri de derin derin düşünmek
2. Ölümü hatırlamak
a. Biz Allah içiniz ve yine ona döneceğiz(ayet)
b. Dönüşünüz Rabbinizedir (Alak suresi)
3. Allah’ın azametini/gücünü idrak etmek
a. Allah, gökleri ve yeri dağılmasınlar diye tutmaktadır. (Fatır suresi, 41. ayet)
b. Allah bir şeyi dilediği zaman ona ‘Ol’ der o da hemen oluverir (Yasin suresi)
4. Namazı ikame
a. Rabbine secde et ve yaklaş. (Alak suresi 19. ayet)
5. Sürekli dua etmek(Allah’la içli dışlı olmak)
a. Sizin duanız olmasa Allah size ne diye değer versin(ayet)
6. İmanı güçlendirmek
7. Rahman suresini okumak ...

6. Tefekkür(derin deşünme) olmadan sevgi oluşmaz !

İnsan unutan bir varlık olduğundan ayetleri/gerçekleri sürekli yeniden düşünmek zorundadır:

- (O öyle lütufkâr) Allah'tır ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten suyu indirip onunla rızık olarak size türlü meyveler çıkardı; izni ile denizde yüzüp gitmeleri için gemileri emrinize verdi; nehirleri de sizin (yararlanmanız) için akıttı.
Düzenli seyreden güneşi ve ayı size faydalı kıldı; geceyi ve gündüzü de istifadenize verdi.
size istediğiniz her şeyden verdi. Allah'ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim, çok nankördür! (14/32-34)
- Gökten suyu indiren O'dur. Ondan hem size içecek vardır, hem de hayvanlarınızı otlatacağınız bitkiler.
(Allah) su sayesinde sizin için ekinler, zeytinler, hurmalar, üzümler ve diğer meyvelerin hepsinden bitirir. İşte bunlarda düşünen bir toplum için büyük bir ibret vardır.
O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize verdi. Yıldızlar da Allah'ın emri ile hareket ederler. Şüphesiz ki bunlarda aklını kullananlar için pek çok deliller vardır.
Yeryüzünde sizin için rengârenk yarattıklarında da öğüt alan bir toplum için gerçek bir ibret vardır.
İçinden taze et (balık) yemeniz ve takacağınız bir süs (eşyası) çıkarmanız için denizi emrinize veren O'dur. Gemilerin denizde (suları) yara yara gittiklerini de görüyorsun. (Bütün bunlar) onun lütfunu aramanız ve nimetine şükretmeniz içindir.
Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağları, yolunuzu bulmanız için de ırmakları ve yolları yarattı.
Daha nice alâmetler (yarattı). Onlar, yıldızlarla da yollarını doğrulturlar.
halde, yaratan (Allah), yaratmayan (putlar) gibi olur mu? Hâla düşünmüyor musunuz?
Allah'ın nimetini saymaya kalksanız, onu sayamazsınız. Hakikaten Allah çok bağışlayan, pek esirgeyendir. (16/10-18)

7. Sevgi fedakarlık ve özveri ile ispatlanır:

Seven insan özveride bulunur. İnsanın bir şeye olan sevgisi o şey için fedakarlıkta bulunma oranıyla ölçülür. İnsan sevdiği bir varlık için gece-gündüz çalışır. Kültürümüzdeki Leyla ile Mecnun hikayesi buna bir örnektir. Mecnun Leylası için çölleri ve dağları aşıyor, gözü sadece Leylayı görüyor.
Mü’min ise Allah yolunda bu sevgi gösterisinden daha aşağı olmamalı, Allah için zamanını, zaaflarını, günahlarını, malını, enerjisini, uykusunu vs. feda etmeli, gecesini gündüzüne katmalı Rabbisi için.
O’nun dinini yaşamak, yaşatmak ve yaymak için her türlü özveriye hazır olmalı.
Sevgi benzine benzer. Nasıl ki araba benzinsiz gitmiyorsa, bir insan da Allah sevgisi olmayınca O’nun yolunda gidemez.
Sevgi pratikten doğuyor, sırf teoride sevgi genişlemiyor, sevgi pratikle kabak çiçeği gibi açılıyor.

SEVGİ PRATİK/AMEL

Allah yolunda kılını kıpırdatmayanlar O’nu sevdiklerinden bahsetmesinler.
Allah’ın yolunda daha fazla gayret göstermek istiyorsak O’nu daha fazla sevmeliyiz, ki bu sevgi bize o gayreti/çabayı göstertsin.

8. İman-sevgi ilişkisi:

İman etmek bir şeye güvenmek demektir. Bir varlığa olan güveniniz ne kadar sağlamsa o nisbette onu sevebilirsiniz. Dolayısıyla imanı güçlendirmek sevgiyi de derinleştirecektir.

İMAN SEVGİ

9. Sevginin hayata yansımaları:

1. Kalbte sevgi duygusu/hissi
2. Fedakarlık
3. İtaat/Allah’ın emirlerini yerine getirme
4. Gözyaşı (sevgi ve korkudan dolayı)

10. Şirksiz bir sevgi kabul edilecek ya da sevginin içini Kur’an doldurur:

Allah sevgisi temeli bulunmayan bir sevgi değildir.
‘Onların çoğu şirk koşmadan iman etmezler.’ ayetinden yola çıkarak ‘şirke bulaşanların sevgisinin de makbul olmayacağını’ söyleyebiliriz. Bugün nice insan Allah’ı bir şekilde seviyorlar, fakat O’na ortak koşmakla en büyük zulmü işliyerek bu sevgiyi geçersiz kılmış oluyorlar.
Allah sevgisi de tevhidi bir çizgi üzerinde olmakla açar, anlamlı olur ve güzel kokusunu yayar. Kontrolsüz, ilkesiz bir sevgi gerçek sevgi olamaz.

11. Sevgi ve Korku Birlikte Olmalı!

Allah’ın en sevgili kulları olan peygamberler O’nun azabından korkmuşlar ve yine Allah’a sığınmışlardır. Allah sevgisi piramitin başında yer almalı, onun aşağısında cennet özlemi ve cehennem korkusu yer almalı.

(Devamı Gelecektir)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt