Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah Resulunun vasıyetlerı (1 Kullanıcı)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Canım kurban olsun Senin yoluna

Adı güzel kendi güzel Muhammed

Şefaat eyle bu kemter kuluna

Adı güzel kendi güzel Muhammed

Peygamberimizin (sav) vefatından kısa zaman önce mescidde Müslümanlara son hitap ve tavsiyeleri...

Ensar’dan Numan b. Beşir diyor ki : ‘’Allah Resulü büyük bir hırkayı sarınıp bürünmüş ve başını da boz bir sarık ile bağlamış olduğu halde minbere oturdu ki, bu Peygamberimizin minbere son oturuşu idi. Mescit Müslümanlarla dolu idi. Peygamberimiz, kelimei şahadet getirdikten sonra: ‘’Ey insanlar! Ben, size olan nimetinden dolayı o Allah’a hamd ederim ki kendisinden başka ilah yoktur” diyerek Allah’a hamdü sena etti. Sonra “Ey insanlar! Yakınıma geliniz” buyurdu. Peygamberimize doğru geldiler. “Ey insanlar! Bana haber verildiğine göre, sizler, Peygamberinizin vefat edeceğinden korkuyormuşsunuz. Benden önce gönderilip ümmeti içinde temelli kalmış bir peygamber var mıdır ki, Ben de, içinizde temelli kalayım! İyi biliniz ki, Ben, Rabbime kavuşacağım! Ona, siz de kavuşacaksınız. İlk Muhacirlere karşı hayırlı olmanızı, onlarında, aralarında birbirlerine karşı hayırlı olmalarını tavsiye ederim. Yüce Allah, ’’Asr’a and olsun ki, muhakkak, insan kesin bir ziyandadır. Ancak, iman edenlerle güzel ve yararlı amellerde bulunanlar, bir de, birbirlerine hakkı tavsiye, sabrı tavsiye edenler böyle değildir’’ (Asr: 1-3) buyurmuştur. Muhakkak ki bütün işler yüce Allah’ın izniyle cereyan eder. Geç olacak şeyleri, acele istemeniz, bir yarar sağlamaz. Çünkü, yüce Allah hiç kimsenin acele etmesiyle acele etmez. Allah, kendisini yenmeye kalkanı yener, mahveder. Aldatmaya kalkanı da zararlı çıkarır. Allah’tan sakınmanızı ve Ensar’a karşı iyi davranmanızı tavsiye ederim. Onların iyiliklerine iyilik ediniz, kötülüklerini de affediniz. İyi biliniz ki, Ben sizden önce gidecek, sizi bekleyeceğim. Siz de gelip Bana kavuşacaksınız. Dikkat ediniz! Sizinle buluşma yerimiz, havuz başıdır. Yarın benimle buluşmak isteyen, elini ve dilini günahtan çeksin. Ey insanlar! Günah, nimetlerin değiştirilmesine sebep olur. Halk iyi olduğu zaman yöneticileri de iyi olur. Halk, kötü olduğu zaman, yöneticileri de, kötü olur. Varlığım, Kudret Elinde bulunan Allah’a yemin ederim ki, Ben, şu saatte havuzumun üzerinde duruyor, şu bulunduğum yerden Havuzuma bakıyorumdur. Şanı yüce olan Allah, bir kulu dünya ile, dünya ziyneti ile, istediği dünya nimetlerini kendisine vermekle, kendi katındaki nimetler arasında muhayyer kıldı. Bunlardan birisini seçmekle serbest bıraktı. O kul da, ahireti, Allah katında olanı tercih etti, seçti” buyurdu. Hz. Ebubekir, bu cümleden Peygamberimizin kendisinden bahsettiğini anladı. Ağlamaya başladı. Gözleri yaşla doldu. Cemaat, Hz. Ebubekir’in niçin ağladığını sonradan anladı ki meğer muhayyer kılınan kul Rasulullah (s.a.v.) imiş. Peygamber Efendimiz Ebubekir’e bakıp “ağlama” buyurdu.

Ve şöyle dua etti: “Allah’ım hangi mümine ağır bir söz söylemişsem, Sen o sözümü kıyamet gününde, o mümin için Sana yakınlığa vesile kıl.”

Sonra da şöyle devam etti: "Ey insanlar! Kimin üzerine geçmiş bir hak varsa o, onu hemen ödesin. Dünyada rüsva olurum demesin. İyi biliniz ki dünya rüsvalığı ahiret rüsvalığından hafiftir. Ey insanlar! Nefsinden korkan var ise ayağa kalksın da kendisi için dua edeyim, buyurdu. Bunun üzerine bir adam ayağa kalktı “Ya Rasulallah ben çok pintiyim, korkağım, çok da uykucuyum. Allah’a dua et de benden pintiliği, korkaklığı ve uykuculuğu gidersin” dedi. Peygamberimiz ona dua etti. Sonra bir adam ayağa kalktı “Ya Rasulallah ben çok yalancıyım, çirkin sözlü, çirkin işliyim, hem de uykucuyum" dedi. Peygamberimiz “Ey Allah’ım ona, doğru sözlülük ve iman olgunluğu nasip et. Uyumak istedikçe ondan uykuyu gider’’ buyurdu...’’ (İslâm Tarihi, M. Asım Köksal, c. 18).

Peygamber Efendimizin sözlerini, örnek hayatını tekrar tekrar okuyalım. Hatırda tutalım.O’nu sevenlere, O’nu sevenlere dost olanlara, O’na layık ümmet olanlara ne mutlu...

pakizebölükbas

Kayıtlı Kullanıcı
Cok ama cok degerli bi paylasim olmus.Allah razi olsun.devamini beklerim insallah.selam ve dua ile....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt