Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah dostu İlim insanı (1 Kullanıcı)

uninstall

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.cerezoyun.com
Herkeze kucak dolusu sevgiler saygılar
İsmim engin aydınlıyım yaşım 23 ben çok büyük sorunla uğratım ve halen ugrasmak tayım artık gözüm ne para nede başka birşey istiyor benim gönlüm şuan ilim istiyor hakikatten böyle bir insanı arıyorum ve diliyorum inşallah bulacağımı temenni ediyorum kapısında köle olmak istediği herşeyi sonuna kadar yapmak ve feyz almak istiyorum böyle güzel gönül insanına ihtiyacım var bilen duyan var ise inşallah paylaşır bugün sabah namazını inşallah bu duam ile dileğim ile yapacağım burada şansımı denemek istedim hayırlı geceler cümletten görüşleriniz öğütleriniz var ise zevkle dinleyeceğim şimdiden Allah rağzı olsun. Aleyküm selam

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
İlim âlimden öğrenilir

Bir talebenin, ilim öğrenebilmesi ve doğru yolu bulabilmesi için,
bir öğreticiye ihtiyacı vardır. Çünkü hadis-i şerifte,
(İlim üstaddan öğrenilir) buyuruldu. (Taberani)

Kur'an-ı kerimde ise mealen,
(Eğer bilmezseniz, bilenlerden sorun!) buyuruldu. (Nahl 43)
Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için de sebeplere yapışmak,
bir âlimin gösterdiği yolda gitmek gerekir.
Kur'an-ı kerimde mealen (Ey iman edenler,
Allah'tan sakının ve Onun rızasına kavuşmak için,
vesile arayınız!) buyuruluyor. (Maide 35)

Bu âyet-i kerimeden de bir öğreticiye ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.
Bir kimsenin rehberi olmazsa, şeytan ona rehber olur.
Şeytan rehber olunca da, kendisine tâbi olanı uçurumdan uçuruma atar.

[Bu yüzden, bid'at ehli, reformcu zatları dinlememeli,
sözlerine inanmamalı, kitaplarını okumamalı,
yaralı aslandan kaçar gibi bunlardan uzaklaşmalıdır.
Nakli esas alan kitapları okumalıdır.

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Mezhep imamları, (Âlimlerden sorup öğrenin) mealindeki âyet gereğince, Kur'an-ı kerimin manasını, Tabiinden ve Eshab-ı kiramdan öğrenerek, kitaplarına yazmışlardır. Diğer âlimlerimiz de, bunların kitaplarından, tefsirden, hadisten anladıklarını, bizim gibilere açık, kolay öğretmek için,
binlerce Fıkıh ve İlmihal kitabı hazırlamışlardır. (Birgivi)

Ehl-i sünnet itikadını ve farzları, haramları öğrenmek farzdır.

Bunlar, ancak fıkıh kitaplarından öğrenilir.
Fıkıh, âyet ve hadislerden çıkarılmıştır. (Hadika)

Fıkıh, salih kimselerin yazdığı ilmihallerden öğrenilir. Ehl-i sünnet âlimlerinin kıymetli eserlerinden derlenerek hazırlanan kitabı,
fıkıh bilgileri öğrenilecek en emin kaynaktır.

Fıkhı bilmeden dine uymak mümkün olmaz.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İbadetlerin en kıymetlisi, fıkıh öğrenmek ve öğretmektir.) [İ.Abdilberr]

(Her şeyin dayandığı bir direk vardır. Dinin temel direği, fıkıh bilgisidir.) [Beyheki]

(Fıkıh öğrenmeden ibadet eden, gece karanlıkta bina yapıp, gündüz yıkana benzer.) [Deylemi]

(Fıkıh öğrenmek her müslümana farzdır. Fıkhı öğrenin ve öğretin, cahil olarak ölmeyin!) [İ. Maverdi]

(İbadetlerin en kıymetlisi fıkhı öğrenmek ve öğretmektir.)
[İbni Abdilberr]
(Her şeyin dayandığı direk vardır. Dinin temel direği, fıkıh ilmidir.) [Beyheki]

(Âlimlerin en hayırlısı fıkıh âlimleridir.)
[İ. Maverdi]
(Allahü teâlâ, iyilik vermek istediği kimseyi fıkıh âlimi yapar.) [Buhari]
(Fıkhı bilmeden ibadet eden, gece karanlıkta bina yapıp, gündüz yıkana benzer.) [Deylemi]

(Hikmetsiz kalb, harap ev gibidir. Şu halde öğrenin, öğretin. Fıkıh öğrenin, cahil olarak ölmeyin. Çünkü Hak teâlâ cahillik için mazeret kabul etmez.)
[İ. Sünni]

(Allah indinde en üstün kimse fakihtir.)
[M. Zühdiyye]
(Az fıkıh, çok ibadetten iyidir. İhlasla ibadet edene fıkhı öğrenmek nasip olur.) [Taberani]

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teala cümlemizden razı olsun, bundan sonra Ehli sünnet alimlerinin nakillerini baz alan sahih bir ilmihal kitabına kavuşmak için dua ediniz ve hiç vakit kaybetmeden öğrenmek üzerinize farz olan bilgileri öğrenmeye başlayınız inşaallahü teala.

Cenab-ı Hak samimi bir şekilde isteyeni hakiki ehli sünnet alimlerine ve bunların kitaplarına kavuşturur inşaallahü teala.. Yeter ki ihlaslı olunuz..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt