Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah (c.c.) Nasıl Misafir Edilir ? (1 Kullanıcı)

FearDream

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
gsfunpage.azbuz.com
Musa Aleyhisselâmın ümmeti:

- Ya Musa! Rabbimizi yemeğe davet ediyoruz. Buyursun bir gün misafirimiz olsun. Nemiz varsa ikram etmeye hazırız, dediklerinde Musa Aleyhisselâm, onları azarladı. «Nasıl olur, Allah (haşa) yemekten, içmekten ve mekândan münezzehtir» diyerek bir daha böyle bir şeyi akıllarından bile geçirmemelerini tenbihledi. Fakat Musa Kelîmullah Turu Sina'ya çıkıp, bazı münasaatta bulunmak istediğinde, Allah tarafından şöyle nida olundu:

- «Ya Musa neden kullarımın davetini bana getirip söylemiyorsun?»

Musa Aleyhisselâm:

«Ya Rabbi, böyle daveti size gelip söylemekten haya ederim. Nasıl olur, Zatı Ulûhiyetiniz onların söylediklerinden beridir» dedi.

Allah (c.c.):

«Söyle kullarıma, onların davetine Cuma akşamı geleceğim» buyurdu.

Musa Aleyhisselâm gelip kavmini durumdan haberdar etti, hazırlığa başlandı, koyunlar, sığırlar kesildi. Mümkün olduğu kadar mükellef bir yemek sofrası hazırlandı. Çünkü misafir gelecek olan ne bir vali, ne bir padişah, ne bir başka yaratıktı. Kâinatın yaratıcısı misafir olarak gelecekti. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, akşam üstü uzak yollardan geldiği belli; yorgun argın, üstü-başı birbirine karışmış bir ihtiyar gelip:

«Ya Musa! Uzak yollardan geldim, acım, bana bir miktar yemek verin de karnımı doyurayım» dedi.

Hz. Musa:

- Acele etme, hele şu testiyi al da biraz su getir bakalım. Senin de bir katkın bulunsun. Biraz sonra Allah (c.c.) gelecek, dedi.

Tabii adam daha fazla diretmeden çekip gitti. Yatsı vakti oldu, beklenen misafir halâ gelmedi. Sabah oluncaya kadar beklediler, halâ gelen giden yoktu. Neyse ümidi kestiler. Hz. Musa taaccüp içinde idi.

İkinci gün Hz. Musa Tur'a gidip:

- Ya Rabbi, mahcup oldum, ümmetim: «Ya Sen bizi kandırdın, ya Allah sözünde durmadı» diyorlar dediğinde, şöyle hitap olundu:

- Geldim ya Musa, geldim. Açım dedim, beni suya gönderdin, bir lokma ekmek bile vermedin. Beni ne sen, ne kavmin ağırladı.» Bunun üzerine Hazreti Musa Kelîmullah:

- Ya Rabbi bir ihtiyar geldi sadece, o da bir kuldu, Allah değildi. Bu nasıl olur? dediğinde Cenabı Allah:

- «İşte ben o kulum ile beraberdim. Onu doyursa idiniz, beni doyurmuş olacaktınız. Çünkü ben ne semalara, ne yerlere sığarım, ben ancak aciz bir kulumun kalbine sığarım. Ben o kulumla beraber gelmiştim. Onu aç olarak geri göndermekle, beni geri göndermiş oldunuz» buyurdu.

Demek ki, Allah için yapılan her şey, bizzat Allah'ın kendisine yapılmış gibi olmakta, Allah o kimseden razı olmaktadır.

FearDream

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
gsfunpage.azbuz.com
" Kim Allah için bir şeyler yaparsa yere göğe sığmayan Allah , onun kalbinde onunla beraber olur .. "

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Allah rızası için verilen birşey direkt olarak Allaha verilmiş gibidir.

karsılıksız kalmaz. karsılığını Allah verir. Allah cok ikramcıdır.

konu için tesekkurler.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
İşte ben o kulum ile beraberdim. Onu doyursa idiniz, beni doyurmuş olacaktınız. Çünkü ben ne semalara, ne yerlere sığarım, ben ancak aciz bir kulumun kalbine sığarım. Ben o kulumla beraber gelmiştim. Onu aç olarak geri göndermekle, beni geri göndermiş oldunuz» buyurdu.
sağol kardeşim.Allah razı olsun

H

hado77

selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

yukarıdaki yazın için teşekkürler gördüğüm kadarıyla genç bir kardeşimizsin. yukarıdaki hikaye dini kökenli bir hikaye değil bu konuda ayetler var mesela onlar ALLAH(cc) için yedirir içirir şeklindeolanlar veya hadisler var yemek yedirmek hususunda.

bu yüzden ALLAH(cc) için bu neviden uydurma hikayelere pek fazla meyletmeyin sonra din hakkında vesvas zisi yanlış yönlendirebilir. şaka dahi olsa yalan söylemeyin diyen din anlayışı hele yukarıdaki konuyu ayet ve hadise bağlamışsa artık o husus hikaye değil yalan olur. ALLAH(cc) acıktım susadım demez çünkü bu konuda ayeti varken hikayeye ihtiyaç duymaz.

yahudi ve isevi kökenli hikayelerdir. zamanla daha nelerle karşılaşacaksınız. o yüzden kelam ve sünnet kritiği esastır bunun dışındaki şaka yolu ile dahi olsa ki ALLAH(cc) acıkır demek ne şart altında olursa olsun şaka gibi, bir konu zikredilmemelidir.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun yar yardımcımız olsun senin duana muhtaç kimseler içinde duacı olasın inşaallah.

FearDream

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
gsfunpage.azbuz.com

yukarıdaki yazın için teşekkürler gördüğüm kadarıyla genç bir kardeşimizsin. yukarıdaki hikaye dini kökenli bir hikaye değil bu konuda ayetler var mesela onlar ALLAH(cc) için yedirir içirir şeklindeolanlar veya hadisler var yemek yedirmek hususunda.

bu yüzden ALLAH(cc) için bu neviden uydurma hikayelere pek fazla meyletmeyin sonra din hakkında vesvas zisi yanlış yönlendirebilir. şaka dahi olsa yalan söylemeyin diyen din anlayışı hele yukarıdaki konuyu ayet ve hadise bağlamışsa artık o husus hikaye değil yalan olur. ALLAH(cc) acıktım susadım demez çünkü bu konuda ayeti varken hikayeye ihtiyaç duymaz.

yahudi ve isevi kökenli hikayelerdir. zamanla daha nelerle karşılaşacaksınız. o yüzden kelam ve sünnet kritiği esastır bunun dışındaki şaka yolu ile dahi olsa ki ALLAH(cc) acıkır demek ne şart altında olursa olsun şaka gibi, bir konu zikredilmemelidir.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun yar yardımcımız olsun senin duana muhtaç kimseler içinde duacı olasın inşaallah.

Abicim söylediğin herşeye katılıyorum. Ama Konuyu yanlış anlamışsın . Yemeğe giden Yaşlı adam ALLAH değil . O normal bir insan .Yardıma muhtaç ve kalbinde Allah olan . Bu yüzden ALLAH Hz. Musa ya ''Ben , kalbinde allah sevgisi olan o yaşlı adamın yanındaydım ''diyor. Ben o yaşlı adamdım demiyor.. Yanlış anlamışsın galiba ..

FearDream

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
gsfunpage.azbuz.com
İşte ben o kulum ile beraberdim. Onu doyursa idiniz, beni doyurmuş olacaktınız. Çünkü ben ne semalara, ne yerlere sığarım, ben ancak aciz bir kulumun kalbine sığarım. Ben o kulumla beraber gelmiştim. Onu aç olarak geri göndermekle, beni geri göndermiş oldunuz» buyurdu.
sağol kardeşim.Allah razı olsun

Sende Sağol ...

H

hado77

selamün aleyküm

bak gülüm bu hikaye uydurma bir hikaye ALLAH(cc) ün böyle bir kabulü yoktur. bu hususta olan ayetler gereği bizimde kesin olarak bildiğimiz husu da onu görmek için gelen 10 kişilik kafilenin ALLAH(cc) tarafından yıldırım benzeri bir şeyle çarpılıp öldürüldüğü ve sonra tekrar diriltildiği hususu kelamda zikredilir. yani ALLAH(cc) e karşı onu yemekte görelim diyenlere ALLAH(cc) cevabı kesin ve katidir ve cevabı da yukarıdaki şekilde olmuştur.
bunun dışındaki bir hususu bir peygambere(AS) yakıştırmak doğru da olmaz.

işin 2. yönü her insanın kalbinde ALLAH(cc) varken bir sürü insan sıkıntı çekiyor ALLAH(cc) onları düşünmüyor mu? yani yukarıdaki hiikaye doğru desen bile kaç tane insan ne sıkıntılar çekiyor da kimse doğru dürüst ilgilenmiyor bile. hani ALLAH(cc) ün sevgisi.

ALLAH(cc) sünnetinde değişiklik bulmazsın ki o tavrı ile her zaman sıratı müstakimi kullarına salık verir. yani direkt olarak hikaye şeklinde değil ki bizim dinimiz asla hikaye değildir . kendi zatı ile ile ilgili hususlarda bir an bile duraksamaya yer vermez. yani ben acıktım zehabını vermez. onlar kullarımla ilgilensin der. beni görmek isteyeni de yanına al onlara tecelli nasıl olurmuşu ben gösteririm diye de ayetiyle sabit bir delil olur. hikaye olarak anlatılan husus eğer şaka ise dinen bu yalan olarak geçer. eğer doğru ise ALLAH(cc) kullarında kaim gibi değişik bir tür sapkın anlayışa mahal verilir ki. bu o değişik mezhep anlayışının hikayeşlerinden olur yukarıdaki gibi. ALLAH(CC9 bir kulunda görüldü onun sureti insan suretinde bab oğul kutsal ruh muhabbetine doğru gider ve finenin kaynağı görülür.

bu fitnelerle karşılaşmış biri olarak yanlış anlamadım sorunun/hikayenin/anlatılma nedenin farkındayım desem yeridir.bu neviden hikayelerle ulaşılmak istenen acı sonuçları insanların üzerinde gördüğüm için de hatırlatma gereği hissettim.

ALLAH(cc) bizlerden razı olsun.

FearDream

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
gsfunpage.azbuz.com
Çok fazla bişe diyemiyeceğim . Ama Allah ' ın bir olayda yaptığı şeyleri göz önünde bulundurarak başka bir olayda ne yapacağını söyleyemeyiz .

Ben bu hikayenin doğru olduğunu ispatlmaya çalışmadım . Sonuçta ben o dönemde yaşamadım ,sende yaşamadın ..Bu hikayenin doğru yada yanlış olduğunu bilemeyiz değilmi ?
Benim buna doğru diyemediğim gibi sende yalan diyemezsin ..

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı

Ne yaptın sen yiğen )) Haricimisin sen vahabimisin ne diye kaynak delil soruyorsun adam yalan mı söylecek Böyle şeylere neden uydurma diyorsun adam belliki bir kaynaktan almış yahudi uydurması sofilerin uydurmasıda olsa kaynak kaynaktır ))

PeNYe.Zz

Kayıtlı Kullanıcı
hikaye doğrumu yanlış mı bilmiyorum ama bence kötü anlamlar çıkarılamaz.gerçekten anlamlıydı..allah razı olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt