Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Akşama kadar yaşayacağımı bilmiyordumki... (1 Kullanıcı)

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Muhammed (sav.) Efendimizin
Oruçla ilgili söyledikleri...

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi'nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz.")

Kaynak: Buhari, Savm 4, Bed'ü'l-Halk 9; Müslim, Sıyam 166, (1152); Nesai, Sıyam 43, (4,168); Tirmizi, Savm 5

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz."

Kaynak: Tirmizi, Savm 82, (807); İbnu Mace, Sıyam 45, (1746)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar."

Kaynak: Tirmizi, Cihad 3, (1624)

bir hikaye...

Yaşlı bir adam ve genç bir delikanlı bir köşede oturup konuşmaktalar. Önlerinde iyi giyimli bir adam belirir. Genç olanın önüne bir kese altın koyar.
Genç:
- Sağol, paraya ihtiyacım yok.
- Olsun, ben sana veriyorum, ister sen harca, ister fakirlere ver.
Genç fazla ısrar etmez. Keseyi hemen alır ve hepsini ihtiyacı olduğunu bildiklerine dağıtır. Yaşlı adam aynı akşam genci bir başkasından yardım isterken görür ve sorar:
- Niçin o bir kese altından kendine ayırmadın?
Genç:
-Akşama kadar yaşayacağımı bilmiyordumki...

bir fıkra...

Nasreddin Hoca bir gün heybe almak için pazara gider. Güzel bir heybe görüp pazarcı ile pazarlık yapar ve 1 akçeye anlaşırlar. Tam oradan ayrılacaktır ki daha güzel bir heybe dikkatini çeker:
- Kaç akçe şu heybe muhterem?
- 2 akçe hocam.
- Aldım gitti, diyen hoca elindekini bırakır ve onu alıp tam gidecekken pazarcı seslenir:
- Hocam. Bu heybe 2 akçe. Sen 1 akçe verdin.
Hoca sinirlenir:
- Bre cahil adam! Sana önce 1 akçe verdim. Sonra da 1 akçelik heybe bıraktım! İkisi eder 2 akçe. Daha benden neyin parasını istersin!​

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir oruçluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz."

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi'nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz.")

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm canım benim
Rabbim razı olsun çok güzel paylaşımlar emeğine sağlık..
Rabbim orucu hakkıyla tutmayı sevabına nail olmayı ve günahlarımızdan arınmış olarak bayrama kavuşmayı nasip eylesin..
Hayırlı ve bereketli cumalar diliyorum..
Allaha emanet ol
selam ve dua ile..

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm canım benim
Rabbim razı olsun çok güzel paylaşımlar emeğine sağlık..
Rabbim orucu hakkıyla tutmayı sevabına nail olmayı ve günahlarımızdan arınmış olarak bayrama kavuşmayı nasip eylesin..
Hayırlı ve bereketli cumalar diliyorum..
Allaha emanet ol
selam ve dua ile..

aleyküm selam canım...
rabbim cümlemizden razı olsun inşallah...
amin inşallah.
sende rahmana emanet ol...
selam ve dua ile kal inşalah..

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim

allah c.c cümlemizden razı olsun kardeşim. inşallah...
gözlerinize saglık...
selam ve dua ile kalın inşallah...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi'nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz.

ALLAH RAZI OLSUN.SELAMETLE KAL.CANIM BENİM.

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez." (Tirmizi'nin rivayetinde şu ziyade var: "Oraya kim girerse ebediyyen susamaz.

ALLAH RAZI OLSUN.SELAMETLE KAL.CANIM BENİM.

allah c.c cümlemizden razı olsun canım benim....
gözlerine saglık...
allaha emanet ol...
selam ve dua ile kal inşallah...

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
bir hikaye...

Yaşlı bir adam ve genç bir delikanlı bir köşede oturup konuşmaktalar. Önlerinde iyi giyimli bir adam belirir. Genç olanın önüne bir kese altın koyar.
Genç:
- Sağol, paraya ihtiyacım yok.
- Olsun, ben sana veriyorum, ister sen harca, ister fakirlere ver.
Genç fazla ısrar etmez. Keseyi hemen alır ve hepsini ihtiyacı olduğunu bildiklerine dağıtır. Yaşlı adam aynı akşam genci bir başkasından yardım isterken görür ve sorar:
- Niçin o bir kese altından kendine ayırmadın?
Genç:

Selamun aleyküm canım Allah celle celaluhu razı olsun..
Emeğine sağlık.. B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt