Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

‘Akrabaya yardım ne kadar sevaptır' (1 Kullanıcı)

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
Akrabaya yardım ne kadar sevaptır

SAHABELERDEN Abdullah ibni Mesud (ra)'ın eşi Zeynep (r.anha) anlatıyor:

Bir gün Peygamberimizin (sav) mescidindeydim. Peygamber Efendimiz (sav):

-Ey Kadınlar! Süs eşyanızdan bile olsa sadaka veriniz, buyurdu.

Bunu duydum. Ben ise zaten kocama ve kardeşimin yetimlerine yardım ederdim. Resulü Ekrem'in bu emrini duyunca, kocam Allah ibni Mesut'a dedim ki:

-Sen eli dar, fakir bir adamsın. Peygamber Efendimiz (sav) bize sadaka vermemizi emretti. Ona git de bir soruver. Sadakamı sana ve kardeşimin yetimlerine vermekle bu emri yerine getiriyor muyum? Getiriyorsan ne iyi, de?ilse başkasına yardım edeyim, dedim. Abdullah:

-Git kendin sor, deyince ben de gittim.

Hz. Peygamberin (sav) kapısına vardım. Baktım ki Ensardan Zeynep adlı bir kadının da orada bekledi?i gördüm. Me?er onun derdi de benimkinin aynıymış.

Peygamber Efendimizin (sav) huzuruna girmeye de çok çekinirdik. Rahatsız etmekten utanırdık. O sırada içeriden Hz. Bilal çıktı. Ona şöyle dedik:

-Hz. Peygambere git de, kapıda iki kadın bekliyor, kocalarıyla kendi yetimlerine verecekleri sadakanın kabul olup olmadı?ını soruyorlar, de. Ama bizim kim oldu?umuzu da söyleme! dedik.

Bilal hemen Resulü Ekrem'in (sav) huzuruna girerek meseleyi anlatmış. Peygamberimiz de (sav):

-Kim onlar? diye sormuş. Müezzini Bilal-i Habeşi de (ra):

-Ensardan bir kadın ile Zeynep, demiş. Peygamber Efendimiz (sav);

-Hangi Zeynep'miş o? diye tekrar sormuş. Bilal de bunun üzerine:

-Abdullah'ın karısı, demiş. Allah Resulü (sav):

-Onlar, yakınlarına yardım etmekle iki sevap birden kazanıyorlar. Biri akrabasını görüp gözetme sevabı, di?eri ise sadaka sevabı, demiş.

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık, çok yerinde bir paylaşım olmuş
hele de böyle bir mübarek ayda tüm ihtiyaç sahiplerine ama özellikle çevremizde bulunan akrabalarımıza yardım farzdır..
selam ve dua ile

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık aydın kardeşim..

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
sizler sağolun kardeşlerim güzel şeyler paylaşa bildiysem ne mutlu bana.allahın rahmeti bereketi sizinle olsun.

10un 100ünden

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbimiz Allah, iyilik ve yardımın öncelik sırasını belirlerken
ilk olarak anne ve babadan söz etmiş, ardından akrabayı zikretmiştir.
Ama bizler bırakın iyilik yapmayı,bir telefon açıp halini hatrını sormaz olmuşuz.

İnşaallah akrabamızı gözetelim ve onlardan ilgiyi kesmeyelim...

Bu önemli konuyu paylaşıp üzerinde düşünmemizi sağladığınız için Allah razı olsun...

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
Hiçbirimiz kendimiz için istediğimizi akrabamız mümin kardeşimiz için istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olmayız.

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun aydın kardeşim...

huzurpınarı

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşmak sadaka vermek insana mutluluk verir...ALLAH razı olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt