Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

aklımı karıştıran akbil sorusu !!! (1 Kullanıcı)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar babamın sahip olduğu bedava akbili var ve bir yere gitmediğinde ben kullanıyorum. acaba ben kullandığımda haram işlemiş oluyor muyum daha doğrusu kul hakkı yemiş oluyor muyum ??

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar fikri olan yazsın !

_YUSUF_

Yönetici
Babanızın bedava akbili nasıl bir antlaşma ile aldığı önemli bu antlaşmayı bilmeden birşey diyemeyiz

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar babamın sahip olduğu bedava akbili var ve bir yere gitmediğinde ben kullanıyorum. acaba ben kullandığımda haram işlemiş oluyor muyum daha doğrusu kul hakkı yemiş oluyor muyum ??

Kardeş babanın haberi varsa birde eğer baban normal bir akbil kullanıyorsa (yani indirimli değil halk deyimiyle tam akbil) bu kul hakkı olmaz Allah-u Alem. Zira tam kullanıyorsa baban evdeyse sen bir yere gideceksen sende aynı fiyat ve tarifeden bilet alacağın için değişen birşey olmuyor. Ama baban indirimli kullanıyorsa sen tam kullanıyorsan ve bu indirimden faydalanıyorsan kul hakkına girer kardeş. Tabi bu tamamen senin babanın akbilini kullanıp herhangi bir indirim yada avantaj kullanmıyorsan geçerlidir kardeş. Ben konyalı olduğum için oranın indirimini avantajını bilemiyorum. Burda tam tarife kart alırsan herkes kullanabilir aynı fiyat ve tarife olduğu için.

Eyvallah

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
Babam izin veriyor zaten fakat farklı bişey var babama ait olan akbil sadece babam için geçerli yani eşi çoçuğu için değil bu yüzden vicdanım bir kaç haftadır kötü !
Kardeş babanın haberi varsa birde eğer baban normal bir akbil kullanıyorsa (yani indirimli değil halk deyimiyle tam akbil) bu kul hakkı olmaz Allah-u Alem. Zira tam kullanıyorsa baban evdeyse sen bir yere gideceksen sende aynı fiyat ve tarifeden bilet alacağın için değişen birşey olmuyor. Ama baban indirimli kullanıyorsa sen tam kullanıyorsan ve bu indirimden faydalanıyorsan kul hakkına girer kardeş. Tabi bu tamamen senin babanın akbilini kullanıp herhangi bir indirim yada avantaj kullanmıyorsan geçerlidir kardeş. Ben konyalı olduğum için oranın indirimini avantajını bilemiyorum. Burda tam tarife kart alırsan herkes kullanabilir aynı fiyat ve tarife olduğu için.

Eyvallah

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Babam izin veriyor zaten fakat farklı bişey var babama ait olan akbil sadece babam için geçerli yani eşi çoçuğu için değil bu yüzden vicdanım bir kaç haftadır kötü !

Kardeş durumu en iyi sen bilirsin. SÖylediğine göre kalbin olan bitenden rahatsız. İslam da buna şüphe denir ve şüpheli şeylerden de uzak durmak lazım. EN iyisi sen kendine bir akbil al rahat et.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
İndirimli akbil ise, kullanımı kul hakkına girer..
İndirimsiz ise, herkesin verdiği ücret ile bir farkı olmadığından sorun olmaz..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt