Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Akıllı adam (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Akıllı adam kimdir?

Endülüs evliyâsından Alî bin Abdullah Şüsterî hazretleri, bir sohbetinde; - Allahü teâlânın mubâh ettiği şeyler pek çoktur, buyurdu. Bunlarda bulunan lezzet, haramda bulunanlardan fazladır.
Ve ekledi:
- Mubâh kullananları Allahü teâlâ sever. Haram kullananları sevmez.
Ve sordu onlara:
- Sizce akıllı adam kimdir?
- Bilmiyoruz, dediler.
- Akıllı adam, geçici bir zevk için, Sâhibi’nin, Yaratanı’nın sevgisini tepmeyen kimsedir.
Sordular:
- Yâni günah işlemeyen mi efendim?
- Evet. Aklı olan kimse, kendisini yaratan, ona sayısız nîmetler veren Sâhibi’ni, Yaratanı’nı gücendirecek iş yapmaz.
Şöyle bitirdi.
- Zâten haram olan şeylerin sayısı pek az olup, bunlarda bulunan lezzet, mubâhlarda da vardır.
Bir gün de bazı gençler;
- Efendim, insanın kıymeti ne ile ölçülür? diye sordular bu zata.
Cevaben;
- “Takvâ” ile ölçülür, buyurdu.
Sordular:
- Takvâ nedir efendim?
- Takvâ, Allah’tan korkup günah işlememektir. Ama bu korku, çocuğun annesinden korkması gibi olmalıdır.
Anlayamadılar:
- Nasıl yâni efendim?
- Allah korkusunun içinde “Sevgi” vardır. Yani kul, Rabbini çok sevdiği için, Onu gücendiririm diye korkar, titrer.
Ve misal verdi:
- Annesi, çocuğunu ne kadar azarlasa, dövse de, çocuk yine döner, annesine sarılır. Çünkü onu sevmektedir. İşte kul da Rabbine karşı böyle olmalıdır.

İKİ VÂİZ BIRAKIYORUM
Bir gün de sohbetinde, Resûlullah Efendimizin; “Size iki vâiz bırakıyorum. Biri konuşur, diğeri susar” hadîs-i şerîfini nakletti.
Merak edip sordular:
- Bu vâizler nedir efendim?
Buyurdu ki:
- Konuşan vâiz, “Kur’ân-ı kerîm”, susan vâiz ise “Ölüm”dür.

antika

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Kardeşim

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHım bizleri Akıllılardan eyle...

emeğinize sağlık kardeşim. ALLAH razı olsun...

selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt