Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ailelere Huzur tavsiyeleri (1 Kullanıcı)

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı
Bir kadın kocasının gönlüne girebilecek bir maharet ve sanata sahip olmalıdır.
Yine bir hanım kocasını, bir başkasının yanında tenkit etmesi ve başkalarının yanında nasihat vermeye kalkışması da edep kaidelerine aykırıdır.
Bir hanımın, kocasını eksik ve kusurlarına mukabil, başka bir erkeği kocasının yanında methetmesi de yanlıştır.

Çevremizde görürüz, bazı evliliklerde tarafların mutluluğu elde edememesinin temelinde hanımların kocalarına veya kocaların hanımlarına değer vermemesi vardır.

Öncelikle insanlar nefislerine hakim olmayı öğrenmeli ve bütçelerinin sınırlarını zorlama pahasına her gördüklerini elde etmeye çalışmamalıdırlar. Zira bu, nihayetinde aşırı yük altına girmeye, huzursuzluk ve büyük buhranlara sebep olmaktadır. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan kredi kartları sebebiyle, her gördüğüne kolay ve ucuz bir şekilde sahip olabileceğini düşünen bir çok aile, yapmış olduğu ölçüsüz harcamalar sebebiyle borç ve faiz girdabına düşmüş ve perişen olmuştur. Nice mesut yuva bu yüzden yıkılmış veya yıkılmaya yüz tutmuştur. Eşlerin maddi durumları çok iyi bile olsa saçıp savurmamalı, israftan kaçınmalıdır. Bu hem kadına hem de erkeğe ait bir mükellefiyetdir. Allah korusun, gün gelir hoyratca harcananlar aranmaya başlanır. Cenab-ı Hak, ayet-i kerimede:

"Yakınlarına, yoksula, yolda kalmışa hakkını ver, sakın saçıp savurma. Çünkü savurganlar şeytanların kardeşi olmuşlardır. Şeytan ise Rabbine karşı pek nankördür." buyurmuştur. (İsra süresi,26,27)

ahsen-1

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ailelere Huzur tavsiyeleri

selamun aleyküm insanlar evlenmeye karar vermişse zaten bazı kurallarada uymalıdır.bu kuralların bazıları sizin yazdıklarınız ama bence buna daha biçok şeyde eklenebilir .paylaşım için sağol.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDE$IM BENDE BU FIKIRLERI SAVUNUYOR AYNI DÜ$ÜNCELERI PAYLA$IYORUM.E$IMLE KONU$URUZ ACABA BIZ NASIL KULUZ NASIL ARKADA$ NASIL DOSTUZ DIYE CEVREME BAKIYORUM KIMSE BIZIM GIBI DEGIL NE E$IMIN NE BENIM ÖZEL GIDERIMIZ YOK(SIGARA KIYAFET PAHALI AYAKKABI ARABA vs)COCUGUMUZA HER ISTEDIGINI ALMAYIZ ÖLCÜLÜ.ARKADA$LARIM HARCAMA YAPIYORLAR BORCLARI OLUYOR
DIYELIMKI BIR ELBISE GÖRDÜ ARTIK ANLATA ANLATA BITIREMIYOR.SANIRIM BENDE NEFS DIYE BI$EY KALMADI.DÜ$ÜNDÜM HÜLYA NEYINI KAYBEDERSEN ÜZÜLÜRSÜN DIYE EV E$YAMDAN TUTUNDA CAN TA$IYAN SEVDIKLERIME KADAR HEPSI GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GECTI BEN HIC BIRISINE DUR DIYEMEDIM
NIYE CÜNKI NERDEN GELIP NEREYE GIDECEGIMIZ BELLI OYÜZDEN MÜMKÜN MERTEBE IYI KUL IYI EVLAT IYI E$ IYI ANNE OLUP ÖMRÜMÜ TAMAMLAMAYI DÜ$ÜNÜYORUM BU SITEDE BENIM GIBI DÜ$ÜNEN COK IN$ALLAH

imported_vuslat_

Kayıtlı Kullanıcı

evet söylenilenler güzel bunların yanında
:) ailelerde önemli kadın kocasının erkekte hanımının ailesine saygılı ve alakalı olmalı
:)kadın eşine ismiyle değil daha saygı içeren ifadelerle hitap etmeli mesela isminin sonuna bey ilave ederek
:)birbirlerine sevgilerini sık sık söylemeliler tabi cıvıtmadan
:)birbirlerini eleştirirken dahi kırmamaya özen göstermeliler ki kadın saliha erkek salih bir eş olablsin
:):):):):)TABİ ÖNCE İKİSİDE ALLAH IN RIZASINI KAZANMA PEŞİNDE OLMALI

tuanna

Kayıtlı Kullanıcı

evlilikte en önemli şey saygıdır bence.herşey bitsede saygı bitmemelidir.saygıda bittiğinde evlilik zaten bitmiştir...

m_akif

Kayıtlı Kullanıcı

bence önce sevgi saygı sonra hoşgörü ve bağımlılık

GECE_YAGISI

Kayıtlı Kullanıcı

GUZEL BİLGİLER ALLAH RAZI OLSUN..

paray

Kayıtlı Kullanıcı

varlıkta ve yoklulta bir ömür boyu onunla yaşamayı kabul ettiysen sevgi saygı varsa inançlıysan hayır ve şerrin ALLAH'dan geldiğine inanırsan hiç bir sorun çıkmaz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt