Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahmet Emin Kayhan Babadan Dua ve Aşkı Muhabbet (1 Kullanıcı)

abdulkerimceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim
Allahım Hannan ismi şerifinle bizlere muhabbetini
birlik beraberlik kurmayı ve selametini nasip eyle
Allahım mana ile manalanmayı
Rahmetine kavuşmayı nasip eyle edep yolundan ayırma
Allahım rahman sıfatındaki Merhametinle bizlere merhametlenmeyi nasip eyle
biz aciz ve gaflet uykusunda uyuyan
kullarını edeplendir AMİN..!

Aşkı Muhabbet

Öncelikle yazıma bir soruyla başlamak istiyorum, Hiç kendinize sordunuzmu seni seviyorum nedemek? anlamı işlevi nedir,
ne ifade eder, neler yansıtır?
Değerli büyüklerimizin dediği gibi Sevgi, insanın en ince ve hassas vicdan hislerinin meydana getirdiği,merhamet ve şefkat duygularının bir eseridir.
Aslında bu cevap herşeyi açıklıyor, İnsan sevgiyi anlamak için öncelikle kendinden yola çıkmalı çünki biz bütün azalarımızla beraber ruhumuzu bedenimizi sevmezsek bunun anlamını hiç bir zaman anlayamaz Çünki bizi yaratan Rahman Rahmetini sunmuştur bu bedene, Yunus demiş ya " İlim Kendini bilmektir".
Bir Anne baba çocuğunu meydana getirir ve üstüne titrer okadar çok severki kendi gözünden sakınır, Düşünün Acaba yaratan bizi yaratırken nasıl yarattı nasıl titredi üstümüze bizi nasıl özenerek ve severek yarattı Yaratanın bukadar özenerek sevdiği bir insan hiç bir şekilde çirkin olamaz, çirkin olan tek şey nefs tir. Allah korusun inşallah ve kendini sevmeme ve beğenmeme lüksüne giremez Yaratanın bukadar incelik ve güzelliklerle yarattığı ruh ve bedenimizi çok sevip üstüne titremeliyiz kendimize maddi manevi iyi bakmalıyız, bunların haricinde ise ruha gıda olan Namaz ve Oruç 'u eksik etmemeliyizki beden açkalırsa hastalanır ölür , ruh aç kalırsa vay o insanın haline...!
Şimdi gelelim karşıdaki insanı sevmeye peki karşımızdaki insanı nasıl sevicez? eşte en mühim noktada burası, Yaratanın bizi nasıl yarattığını ve kendimizi nasıl sevmemiz gerektiğini gerek büyüklerin kitaplarından gerek tarihten gerekse Kutsal Kitabımız Kuranı kerimden Öğrendik öğrenmeye çaba sarfediyoruz inşallah merhametlilerin en merhametlisi ilim ve irfanımızı artırsın. Yaratan hiçbir şekilde bizi mahrum bırakmıyor Rahmetini ve güzelliklerini sınırsız veriyor Günahta işlesek bizi seviyor sevapta işlesek bizi seviyor peki biz neden karşımızdaki insan bir kötü söz söylediğinde hemen öfke veya sinire kalkışıyoruz bu bize yakışıyormu bir insana bu yakışıyormu Yaratan sen günah işlediğinde senin rıskını kestimi sana hemen cehennemliksinmi dedi hayır Yaratan sana Af dile af edeyim pişman ol birdaha yapma dedi şimdi Yaratan bunu bize rahmet olarak derken bizim bir başkasına Yani yaratıcının yaratmış olduğuna öfkelenmemiz sinirlenmemiz doğrumu çoğumuz yapıyoruz bunu ve bizlere hiç yakışmıyor, Oysaki karşımızdaki Hak'ın yapısı kendimizi nasıl seviyor nasıl kendi üstümüze titriyor nasıl gözümüze bir nesne gelirken göz kapaklarımızı kapatıp elimizle tedbir alıyoruz karşımızdakinede bu denli yaklaşmamız gerekmektedir, toprak olalım su olalım toprak olup kötü sözleri yutalım su olup kötülükleri hemen yanımızdan akıp götürelim yaşamımızı barışın ve sevginin kollarına bırakalım , sorular soruluyor gibi işitiyorum bu nasıl olcak böyle bir dünyada böyle bir ekonomide yaşarken nasıl yapalım gibi. çok basit çok kolay Yaratan bize her türlü dayanma gücü ve özelliği verdi en büyük örnek Çanakkale savaşı O büyük annelerimiz nasıl taşıdı kilolarca ağırlıktaki mermileri nasıl bu vatanı bizlere emanet ettiler nasıl dayandılar o sefilliğe ama hiç şikayet etmediler Yaratana sığınıp sevgiyle baktılar herşeye şimdi siz herşeye sevgiyle bakamıyorsanız ozaman kendinizden utanın.
Değerli okuyucularım Karşımızdaki kim olursa olsun Sevgiliniz Aileniz vs. Kuran'ı kerimin temeli sevgi saygı ve hürmettir seni seviyorum derken anlamının nekadar yüce olduğunu bilin ve idrak edin ve öncelikle kendinize ve karşınızdakilere mutlaka SENİ SEVİYORUM deyin seni seviyorum demek, Allahı Habibi Hz. Muhammedi ve aşkı muhabbeti bilmek, anlamak israk etmek ve takva sahibi olmak yüce bir cennet makamıdır inşallah.
SEVGİDEN GELDİ ADEM,AŞLA DOĞDU ALEM
Allaha ısmarladık dostlarım...

NOT
Ahmet Baba, Evliyaullah Sultan Hacı Ahmet Kayhan efendi hazretlerinin Torunu Ahmet Emin Kayhan dır. acizani bu fakir sohbetlerinden istifade edip izniyle paşlaşmak istedim .

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt