Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahireti Tercih Eden Büyük Kadınlar (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Ahireti Tercih Eden Büyük Kadınlar

Nebîler Serveri'nin eşleri de birer beşerdi; her insanda bulunan bazı duygular onlarda da zaman zaman hükmünü icra ediyordu.
Hane-i Saadet'te vahiyle besleniyor olmalarına rağmen, dünya nimetlerine karşı tabii alâka onların içlerinde de bir ölçüde canlılığını koruyordu.

Gerçi, o huzur atmosferinde, bugünkü evlerden yükselen şikâyet edalı sesler hiçbir zaman duyulmamıştı; fakat birkaç kere, onların da günde bir-iki öğün yemek yeme ve herkesin istifade ettiği kadar dünyadan istifade etme arzuları ve bu arzularını açığa vuran imaları olmuştu.
Fakat Ufuk İnsan (aleyhissalâtü vesselam), zevcelerinin bu müracaatından hiç memnuniyet duymamış; bilakis, oldukça üzülmüş ve hoşnutsuzluğunu belirtmişti.

Bunun üzerine, Allah Teâlâ, Kutlu Nebî'ye eşlerini dünya nimetleri ile kendisi arasında dilediklerini seçmekte serbest bırakmasını emretmişti.
Hikmetin Lisân-ı Fasîhi, önce Hazreti Aişe (radiyallahu anha) validemizle konuşmuş ve ona,
"Sana bir şey söyleyeceğim, ama anne ve babana danışmadan acele ile karar vermeni istemiyorum!" demiş;
sonra da,
"Ey Peygamber, eşlerine de ki: Eğer dünya hayatını ve süsünü istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim ve sizi güzelce boşayayım! Yok, eğer Allah'ı, Resûlü'nü ve âhiret mülkünü isterseniz, haberiniz olsun ki Allah sizin gibi iyi hanımlara büyük mükâfat hazırlamıştır." (Ahzab Sûresi, 33/28-29) mealindeki ilahî beyanı okumuştu.
Hazreti Aişe, bu sözleri duyar duymaz hiç tereddüt etmeden,
"Ya Resûlallah, anne ve babama Senin hakkında mı danışacağım; hayır, ben kesinlikle Allah'ı, Peygamberini ve ahiret yurdunu tercih ediyorum!" demişti.

Aslında, o hanede İnsanlığın İftihar Tablosu'na eş olmak, pek çok sorumluluk isteyen büyük bir pâyeydi ve pek ağır mükellefiyetleri beraberinde getiriyordu. Bu itibarla da, o muallâ annelerimizin hepsi çok büyük kadınlardı.
Mesela, onlar günde bir defa yiyecek bir lokma ya bulur ya da bulamazlardı. Hazreti Aişe'nin (radiyallahu anhâ) ifadesiyle,
"Bazen bir ay geçerdi de, Âl-i Muhammed aleyhissalâtu vesselâm'ın hücrelerinin hiçbirinde ateş yanmazdı."
Hâne-i Saadet'in güzide fertleri sadece hurma ve su ile iktifa ederlerdi.

Mü'minlerin anneleri, Rehber-i Ekmel'in yol göstericiliğiyle kullukta zirveye ulaşmış; kendilerini tamamen Allah'a adamış ve mâsivâdan bütün bütün sıyrılmışlardı.
Belki, ruhlarındaki insanî duygular ve beşerî istekler topyekûn silinip gitmemişti; fakat onlar, nefsanîlikten arınmaları sayesinde o hislerin yönlerini de ahirete tevcih etmiş ve insaniyette kemal derecesine yükselmişlerdi.

Alıntı

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
o kutlu hanımlar annelerımız
onlar gunde 1 hurma 1 bardak su ile belkıde bazı gunler bunları bulamama ile mucadele ettıler cunku onların secımlerı ahırettı onlar dunyayı degıl ahıretı sectıler elhamdulıllah guzel bi yazıydı yzan kardestende bıze ulaştıran mavcı abımızdende hak teala razı olsun
bu annelerimiz gibi olamayız belkı ama :( rabbım bizi halis hanımlardan eylesın takvalı hanımlar eylesın ihlaslı hanımlar eylesın inşa-ALLAH bizlerde ahıretımızı secenlerden oluruzda dunyalık seylerının tasasına bı an olsun dusmez hak yolunda sabıt kılınırız..emegine saglık olsun abı
rahman a emantsınız inşa-ALLAH.

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
radiyallahu anhım RABBİMİN CC selamı üzerlerinde olsun inşallah
selamün aleyküm kardeşim RABBİM CC razı olsun güzel bir paylaşımdı emeyine sağlık selametle kal

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

o kutlu hanımlar annelerımız
onlar gunde 1 hurma 1 bardak su ile belkıde bazı gunler bunları bulamama ile mucadele ettıler cunku onların secımlerı ahırettı onlar dunyayı degıl ahıretı sectıler elhamdulıllah guzel bi yazıydı yzan kardestende bıze ulaştıran mavcı abımızdende hak teala razı olsun
bu annelerimiz gibi olamayız belkı ama :( rabbım bizi halis hanımlardan eylesın takvalı hanımlar eylesın ihlaslı hanımlar eylesın inşa-ALLAH bizlerde ahıretımızı secenlerden oluruzda dunyalık seylerının tasasına bı an olsun dusmez hak yolunda sabıt kılınırız..emegine saglık olsun abı
rahman a emantsınız inşa-ALLAH.

Allah CC. cümlemizden razı olsun Aylin kardeşim...
Ameller niyetlere göredir...
Bizler niyetlerimizle onlar gibi olmak isteyelim...
Olamasak da onların yolunda oluruz(ÖLÜRÜZ) ya...
Dualarınıza kalbi aminler...
Allaha emanet olun...

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm..
Onların çektiğine bakın bir de bizim israfımıza...,
Allah bizleri onların yolundan ayırmasın..Cümlemizi Peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin..
Allah razı olsun..

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

radiyallahu anhım RABBİMİN CC selamı üzerlerinde olsun inşallah
selamün aleyküm kardeşim RABBİM CC razı olsun güzel bir paylaşımdı emeyine sağlık selametle kal

Allah CC. cümlemizden razı olsun...
Peygemberimizin SAV şefaatine nail olanlardan olalım inşallah...
Allaha emanet olunuz...

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamün Aleyküm..
Onların çektiğine bakın bir de bizim israfımıza...,
Allah bizleri onların yolundan ayırmasın..Cümlemizi Peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin..
Allah razı olsun..

Allah CC. cümlemizden razı olsun kardeşim...
Duanıza tüm kalbimle AMİNN diyorum...
Allaha emanet olun...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum emeğıne sağlık mavci
bu konuyla ılgılı o kadar cok yazacaklarım var kı
ama cok uzun olur ve cok da meşgul etmek ıstemem
evet
herkes dunya hayatına bıraz da olsa tamah eder
nasıl mı
ıyı yaşamak mutlu bır yuva
sağlıklı cocuklar ıster
bu gıbı
bu arada da ahıretınıde düşünür elbet dualar eder
af ıcınsevap ıcın cabalar durur
evetoncelıkle ahıret
sonra kışı düşünür der kı
ben cok cabalıyorum ama yıne de bu dunya da engellerle karşılaşıyprum der
ben de bunu şüöyle yoruyorum
demek kı daha cok caba ve eğer kı sabredersek ve o engellere rağmen ısyan etmezsek
ahırettekı yerımız ınşaallah yukselır
bızlere fenalık ve kotuluk düşünen ınsanlara enınde sonunda kazdıkları kuyuya kendılerı düşer
şımdı bağlantı kurmak bıraz zor olabılır ama dunya hayatı ve ahıret hayatı arasında kı ınce kopruyu kendı bılgılerımle vurgulamak ıstedım
her ne olursa olsun
ben eğer doğruysam onumdekı engel allah ın ıznıyle kalkacaktır
boyle düşünuyorum ve her cabamızın mukafatnı alacağız ınşaallah
allaha emanet ol
selam ve dua ıle

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Ve Aleykumselam Hocam...

Ve Aleykumselam Hocam...

selamunaleykum emeğıne sağlık mavci
bu konuyla ılgılı o kadar cok yazacaklarım var kı
ama cok uzun olur ve cok da meşgul etmek ıstemem
evet
herkes dunya hayatına bıraz da olsa tamah eder
nasıl mı
ıyı yaşamak mutlu bır yuva
sağlıklı cocuklar ıster
bu gıbı
bu arada da ahıretınıde düşünür elbet dualar eder
af ıcınsevap ıcın cabalar durur
evetoncelıkle ahıret
sonra kışı düşünür der kı
ben cok cabalıyorum ama yıne de bu dunya da engellerle karşılaşıyprum der
ben de bunu şüöyle yoruyorum
demek kı daha cok caba ve eğer kı sabredersek ve o engellere rağmen ısyan etmezsek
ahırettekı yerımız ınşaallah yukselır
bızlere fenalık ve kotuluk düşünen ınsanlara enınde sonunda kazdıkları kuyuya kendılerı düşer
şımdı bağlantı kurmak bıraz zor olabılır ama dunya hayatı ve ahıret hayatı arasında kı ınce kopruyu kendı bılgılerımle vurgulamak ıstedım
her ne olursa olsun
ben eğer doğruysam onumdekı engel allah ın ıznıyle kalkacaktır
boyle düşünuyorum ve her cabamızın mukafatnı alacağız ınşaallah
allaha emanet ol
selam ve dua ıle

Güzel ve içten yorumunuz için teşekkürler...
" Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışınız." Hadis-i Şerifi uyarınca hareket etmeliyiz hocam...
Ama tercih etmek noktasında Ahireti tercih etmeliyiz...
Naslı yaşarsak, nasıl muamelede bulunursak öyle de ölürüz, muamele görürüz...
Yaptığımız her iyiliğin zerre kadar da olsa sevabını alacağız inşallah...
Allah CC. bize kaldıramayacağımız yükü yüklemesin inşallah...
Allaha emanet olun...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Değerli Abimiz..
Yüce Rabbimiz c.c razı olsun inşallah.. Yine çok değerli bir paylaşımdı. Müslümanın talip olması gereken gerçek yurdun nimetlerine ulaşmak için, dünyadaki birtakım süslere sağır olması gerektiğini anlatan güzel ve istifadeli bir paylaşımdı.. Rahman c.c hepimize, nimetlerin asıl yurdunu nasip etsin, takvadan ayırmasın bizleri inşallah.. Amin.
Rabbimize emanet olunuz. Selam ve Dua ile.

emine2

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim

mavci

Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamün Aleyküm Değerli Abimiz..
Yüce Rabbimiz c.c razı olsun inşallah.. Yine çok değerli bir paylaşımdı. Müslümanın talip olması gereken gerçek yurdun nimetlerine ulaşmak için, dünyadaki birtakım süslere sağır olması gerektiğini anlatan güzel ve istifadeli bir paylaşımdı.. Rahman c.c hepimize, nimetlerin asıl yurdunu nasip etsin, takvadan ayırmasın bizleri inşallah.. Amin.
Rabbimize emanet olunuz. Selam ve Dua ile.

Allah CC. cümlemizden razı olsun Aliye kardeşim...
Dualarınıza gönülden AMİN diyorum...
Bizler yolcuyuz...
Dünyada misafiriz...
Asıl YURT Ahirettir...
İnşallah burada güzel şeyler ekelim...
Ahirette de güzel şeyler biçelim...
Allaha emanet olunuz kardeşim...

emeğine sağlık kardeşim

Allah CC. razı olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt