Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ahir zamanda gelecek topluluk (1 Kullanıcı)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
Resulallah (s.a.v) Efendimiz, bir defasında Ebu Hureyre (r.anh) Hazretlerine öğüt ve nasihatte bulundular:
" Ey Ebu Hureyre! Sen, insanlar çekindikleri zaman çekinmeyen, insanlar ateşten emin olmak istediklerinde korku duymayan topluluğun yolu üzerinde bulun!"
Ebu Hureyre (r.anh) dedi ki:
" Ya Resulallah! Onların vasfını bana anlat ki onları tanıyayım!"
" Onlar benim ümmetimden, ahir zamanda gelecek bir topluluktur ki; kıyamet gününde, tıpkı peygamberlerin haşrolunduğu gibi haşrolunacaklardır. İnsanlar, durumları gösterilip de onları gördükleri zaman, onların peygamber olduklarını sanacaklar. Ta ki ben; 'Ümmetimdir, Ümmetimdir!...' deyip de kendilerini tanıtıncaya kadar... Nihayet halk onların peygamber olmadıklarını anlayacak. Şimşek ve rüzgar misali gelip gidecekler, nurlarından mahşer ehlinin yüzleri kamaşacak!"

Dedim ki, " Ya Resulallah! O halde bana onların yaptıklarına dair bir misal verde, ben de onlara katılayım!"
"Ey Ebu Hureyre! Bu topluluk, zor ve güç bir yola girerek peygamberlerin derecesine kavuşurlar. Allah kendilerini doyurduktan sonra açlığı, giydirdikten sonra çıplaklığı, içirdikten sonra susuzluğu tercih ederler; Allah'ın katındakine ümitlerini bağlayıp bunları terkederler. Hesabından korku duyarak helali dahi bırakırlar. Dünyada sadece bedenleri ile ilgi gösterirler, onun herhangi bir şeyiyle iştigal etmezler.
Onların Rabb'lerine olan itaatleri karşısında, melekler ve peygamberler dahi hayrete düşer. Ne mutlu onlara, ne mutlu onlara! Allah'ım onlarla benim aramı birleştirmesini ne kadar çok isterdim!"

Sonra Resulallah (s.a.v) onlara duyduğu iştiyaktan dolayı ağladı ve:
" Allah yer ehline azap etmeyi murad ettiğinde onlara nazar eder de, azabı derhal onlardan geri çevirir. Onun için Ey Ebu Hureyre, sen onların yolu üzerinde bulun! Onların yoluna karşı gelen, vereceği hesabın şiddetinden tir tir titreyecektir!" buyurdu.

Betul37

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ahir zamanda gelecek topluluk

SELAMUNALEYKUM KARDESIM
ELLERINE SAGLIK
A.E.O

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı

nuresma yazdı:
Resulallah (s.a.v) Efendimiz, bir defasında Ebu Hureyre (r.anh) Hazretlerine öğüt ve nasihatte bulundular:
" Ey Ebu Hureyre! Sen, insanlar çekindikleri zaman çekinmeyen, insanlar ateşten emin olmak istediklerinde korku duymayan topluluğun yolu üzerinde bulun!"
" Onlar benim ümmetimden, ahir zamanda gelecek bir topluluktur ki; kıyamet gününde, tıpkı peygamberlerin haşrolunduğu gibi haşrolunacaklardır. İnsanlar, durumları gösterilip de onları gördükleri zaman, onların peygamber olduklarını sanacaklar. Ta ki ben; 'Ümmetimdir, Ümmetimdir!...' deyip de kendilerini tanıtıncaya kadar... Nihayet halk onların peygamber olmadıklarını anlayacak. Şimşek ve rüzgar misali gelip gidecekler, nurlarından mahşer ehlinin yüzleri kamaşacak!"

Dedim ki, " Ya Resulallah! O halde bana onların yaptıklarına dair bir misal verde, ben de onlara katılayım!"
"Ey Ebu Hureyre! Bu topluluk, zor ve güç bir yola girerek peygamberlerin derecesine kavuşurlar. Allah kendilerini doyurduktan sonra açlığı, giydirdikten sonra çıplaklığı, içirdikten sonra susuzluğu tercih ederler; Allah'ın katındakine ümitlerini bağlayıp bunları terkederler. Hesabından korku duyarak helali dahi bırakırlar. Dünyada sadece bedenleri ile ilgi gösterirler, onun herhangi bir şeyiyle iştigal etmezler.
Onların Rabb'lerine olan itaatleri karşısında, melekler ve peygamberler dahi hayrete düşer. Ne mutlu onlara, ne mutlu onlara! Allah'ım onlarla benim aramı birleştirmesini ne kadar çok isterdim!"

" Allah yer ehline azap etmeyi murad ettiğinde onlara nazar eder de, azabı derhal onlardan geri çevirir. Onun için Ey Ebu Hureyre, sen onların yolu üzerinde bulun! Onların yoluna karşı gelen, vereceği hesabın şiddetinden tir tir titreyecektir!" buyurdu.

B)"VENIĞMELMEVLA VENIĞMELVEKİYL.B)

YÜREĞİNE SAĞLIK, İŞTE İSLAMIN ÖZ"Ü İŞTE İSLAMIN SÖZÜ.

ALLAH"A EMANET,EMANETE SAHİP OLUNUZ
SELAM VE DUA İLE.

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

eline emegine saglik Allah razi olsun.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Resulaydin yazdı:
nuresma yazdı:

B)"VENIĞMELMEVLA VENIĞMELVEKİYL.B)

YÜREĞİNE SAĞLIK, İŞTE İSLAMIN ÖZ"Ü İŞTE İSLAMIN SÖZÜ.

ALLAH"A EMANET,EMANETE SAHİP OLUNUZ
SELAM VE DUA İLE.

Allah razı olsun.
selam ve dua ile..

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

gurbetten yazdı:
eline emegine saglik Allah razi olsun.

Rabbim razı olsun sizden de

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum.. Allah c.c. razı olsun kardeşimB)B)

gazan

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Allah razi olsun

RE: Allah razi olsun

Selamun Aleyküm,

Müjde'ye cosmak bazen bir fitne niteligindedir. Sadece netice'ye vardiginda insan cosar. Bu güne kadar hiç bir insan Ahiret'e varmis degildir. Ahiret Kiyamet'ten sonra gelir, gerçek netice Ahiret'e varip hesabi görmektir. Gönüller orada cosar.

Orada Amel defterin hangi ele verilecegi belirlenen bir karar yeri'dir. Ahiret bir son'dur, sinav aleminin sonudur.

Efendimiz (S.A.V) bizlere en büyük mucize olan Kur'an'i emanet etmistir, hangimiz onun isiginda giderse kurtulusa erer. Simdi Hadisler, Kur'an'in bazi zor anlasilan bölgelerini aydinlatmaktadir, fakat Hadis'in Kur'an'la bagdasmiyan bir konumu varsa o Hadis'ten biraz uzaklasmak lazim. Cünkü Peygamber efendimiz (S.A.V.)'in vefatindan sonra kat kat sahte paygamberler ve sahte Hadis propagandacilar zuhur etmistir. Onun için bazi Hadislere dikkat edelim. Simdi sahih Hadisler var, onlarin bazilari günümüzde bile tartisma konusu halindedir. Tek tartismadigimiz konu Kur'an'dir. Önce Kur'an'dan isik alalim.

Hz Ayse (R.A), Efendimiz (S.A.V.)'i söyle tanimlamistir : "O, gezen bir Kur'an'dir"
Onun için önce Kur'an sonra Hadisler'i beyan edelim, Islam alemi için daha uygun olur.

Allah hepinizden razi olsun

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

gazan yazdı:
Selamun Aleyküm,

Müjde'ye cosmak bazen bir fitne niteligindedir. Sadece netice'ye vardiginda insan cosar. Bu güne kadar hiç bir insan Ahiret'e varmis degildir. Ahiret Kiyamet'ten sonra gelir, gerçek netice Ahiret'e varip hesabi görmektir. Gönüller orada cosar.

Orada Amel defterin hangi ele verilecegi belirlenen bir karar yeri'dir. Ahiret bir son'dur, sinav aleminin sonudur.

Efendimiz (S.A.V) bizlere en büyük mucize olan Kur'an'i emanet etmistir, hangimiz onun isiginda giderse kurtulusa erer. Simdi Hadisler, Kur'an'in bazi zor anlasilan bölgelerini aydinlatmaktadir, fakat Hadis'in Kur'an'la bagdasmiyan bir konumu varsa o Hadis'ten biraz uzaklasmak lazim. Cünkü Peygamber efendimiz (S.A.V.)'in vefatindan sonra kat kat sahte paygamberler ve sahte Hadis propagandacilar zuhur etmistir. Onun için bazi Hadislere dikkat edelim. Simdi sahih Hadisler var, onlarin bazilari günümüzde bile tartisma konusu halindedir. Tek tartismadigimiz konu Kur'an'dir. Önce Kur'an'dan isik alalim.

Hz Ayse (R.A), Efendimiz (S.A.V.)'i söyle tanimlamistir : "O, gezen bir Kur'an'dir"
Onun için önce Kur'an sonra Hadisler'i beyan edelim, Islam alemi için daha uygun olur.

Allah hepinizden razi olsun

ve aleykum selam

amenna Kur'an en büyük mucizedir. ve vahyi barındıran muazzam bir hayat rehberidir.
ancak şu da var ki çocuğun altı kirlendi diye çocuk atılmadığı gibi, hadis ve sünneti de içinde uydurma olanlar var diye toptan reddedemeyiz.değil mi? ayrıca Kur'an- ı Kerim'i anlayabilmek ve yorumlayabilmek için de Asr-ı saadette yaşananları ve Peygamber efendimizin söylediklerini bilmemiz, en azından öğrenmeye çabalamamız gerekmektedir diye düşünüyorum.
forma yazdığım hadisi Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiğini göz önüne alarak paylaşmak istedim.
uyarınız için Allah razı olsun.
selam ile...

Kaan Erdem

Yönetici

SELAMÜNALEYKÜM KARDEŞİM ALLAH CC RAZI OLSUN SELAM V EDUA İLE KALIN.FAYDALI BİR PAYLAŞIM OLMUŞ SELAMETLE.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
SELAMÜNALEYKÜM KARDEŞİM ALLAH CC RAZI OLSUN SELAM V EDUA İLE KALIN.FAYDALI BİR PAYLAŞIM OLMUŞ SELAMETLE.
aleykum selam Rabbim sizden de razı olsun. selam ve dua ile..A.e.olun

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

Ne mutlu onlara, ne mutlu onlara! Allah'ım onlarla benim aramı birleştirmesini ne kadar çok isterdim!"
S.ALEYKÜM ALLAH(c.c.)RAZI OLSUN BU GÜZEL PAYLAŞIM İÇİN..ELİNİZE,EMEĞİNİZE SAĞLIK..NE BÜYÜK BAHTİYARLIK DEĞİL Mİ ALLAH(c.c.)RIZASINI KAZANMAK İÇİN BIRAKIN HARAMI,HELALİ BİLE TERKEDEBİLMEK..NE BÜYÜK BİR MÜJDE DEĞİL Mİ EFENDİLER EFENDİSİNİN(s.a.v.)ASIRLAR ÖNCE VERDİĞİ MÜJDE..GERÇEKTEN DE ÇOK ZOR BİR ASIRDAYIZ AMA SÜNNET-İ SENİYYE DAİRESİNDEN AYRILMAZSAK KURTULUŞUMUZ DA O DERECE KOLAY OLUR RABBİMİN İZNİYLE..BAKSANIZA EFENDİMİZ(s.a.v.)NE GÜZEL DE SÖYLÜYOR:''NE MUTLU ONLARA,NE MUTLU ONLARA''..RABBİM BU GÜZEL MÜJDEYE NAİL OLANLARDAN EYLESİN BİZLERİ İNŞAALLAH..ALLAHA(c.c.)EMANET OLUN,S.ALEYKÜM

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt