Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AHIR ZAMAN ve KUR'AN'in ILMI (1 Kullanıcı)

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Görddugumuz kadari ile dunya tam bir KAOS icerisinde. Tabii bazilari bu dogal bir olaydir veya nasil olsa gecer!!!! Milletler sefil, aç, parasiz. Katliyamlar aldi basini giodiyor, Müslümanlara karsi bir savas açilidi : Yahudi ve Hristiyan beraber kardeslerimizi katlediliyor. Basimizdaki Politikacilar bizleri somuruyorlar ve Yahudilerin usagi oldular.

Ku'an da soyle geciyor : "Size ne oluyor da, Allah yolunda ve, "Ey Rabbimiz! Bizleri halkı zâlim olan şu memleketten çıkar, katından bize bir dost ver , bize katından bir yardımcı (min la dunka) ver" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz? (4- 75)
Min la dunka (arapca) yani ALLAH'tan gelen bir kurtarici anlamina geliyor.

Bu surede gecen ne bir Politikaci, ne sahtekarin birisi, ne sihirbazin teki. O ALLAH tarafindan gönderilecek ve Peygamber efendimizin soyundan gelen birisi olacak :

“Yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolmadıkça kıyamet kopmaz.” Sonra buyurdu ki: “Sonra benim itretimden -veya (tereddüt ravidendir) Ehl-i Beyt’imden- bir kişi zuhur edecek ve yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi, onu adalet ve eşitlikle dolduracaktır.” Müsned-i Ahmed, c.3, s.36, hadis: 10887

O da Mehdi (as) dir. O KUR'AN'in ilmi ile gelecektir, ve Deccale karsi savasacak.
Mehdi (as) KUR'AN dan FURKANI cikartacak.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: AHIR ZAMAN ve KUR'AN'in ILMI

ellerine saglık kardeşim çok güzel

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

ARKADASLAR!!!!

FURKAN ne dir???

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

anlamadigim su kardesim, Furkan KUR'AN'in adi nasil olabir ki, baktigimizda BAKARA suresinde 53 ayetinde soyle buyuruluyor :
"Hani, doğru yolu tutasınız diye Mûsâ'ya Kitab'ı (Tevrat'ı) ve Furkan'ı vermiştik".

Arti Al-i IMRAN suresi ayet 3;4 te soyle deniliyor :
O, sana Kitab'ı hak ve kendisinden öncekileri doğrulayıcı olarak indirdi. O, daha önce Tevrat'ı ve İncil'i insanlar için birer hidayet olarak indirmişti.Furkan'ı da indirdi. Şüphesiz, Allah'ın âyetlerini inkar edenler için şiddetli bir azap vardır. Allah mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir.

Yani FURKAN kur'an 'in ismi olamaz, cunku Musa (as) verilmisti ve bir kitap olmadigi de kesin, bu ayetlere baktigimizda

( http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=2 )

yani ayni duruma gelik yine, FURKAN nedir

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

Eline, Emeğine sağlık ... Sağolasın ...

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

Göruyorum ki kimse bana cevap vermiyor!!!!

Insallah yakinda birisi bana güzel bir cevap verir de ben de sevinmis olurum.

sorumu tekrarliyorum : FURKAN nerdir???

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

Gordum kadari ile kimse bana FURKAN'in ne oldugunu soylemedi. biraz daha mi bekleyim de cevap vereyim?
Aslinda Ahir zaman, Mehdi (as), KUR'AN' ilmi, yani hepsi FURKAN'a bagli.
nasil mi? eger bklerseniz bir kac gun icerisinde cevap veririm insallah

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

Su gunlerde televiziyonda sunu gormekteyiz ve duymaktayiz :

Mehdi denen birisi yok, o hristiyanliktan gelme bir dusuncedit, yani sonradan eklenme vs.....

Ben Musluman olarak sunu belirtmek isterim :

Kim dese ki Mehdi yok, ben onun imanindan ve islamiyetinden suphe ederim.
Ben bu insanlari kiniyorum, onlari televiziyona getireni de kiniyorum. cunku onlar, dini duygulari su istihmar ediyorlar. Saf veya az bilgili insanlari kandiriyorlar. "Onlar ALIM ya, bilirler, ILAHIYAT facultesini bitirdiler" diye soyler halk.
Onlar OKUMUS CAHIL insanlardir.
bir hadisi serifte soyle deniliyor : "SAAT doneminde (ahir zaman) muslumanlari yoldan cikaran ALIM ve fikih adamlari olacaklar"

Bu nedenle herkesin dikkat etmesi lazim, hele MEHDI (as) hakkinda. bunlara kanmiyalim, kardeslerimizi yoldan cikarmasinlar, hele bu konuda, yani butun Islam dunyasi kabul etti bir olay : Sunni, Sii, Teblih, Sufi vs..... Mehdiyi kabul ediyorlar.

Can kardeslerim, Yahudilerin ve onlarin Kopegi olanlari uymayalim.
ALLAH'a emanet olun

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

Furan nedir :

Furkan Kuran'in derinlerinde olan bir Ilim dir. Onu iyi anlamak icin Musa as min hayatini bilmek icin.
Furkan Butun ilimleri toplamistir. O ilim sayesiyle hz Mehdi as dunyayi duzene koyacaktir.

her devire gore bir mucize :

Musa as Devrinde Sihir cok yaygindi, ve oyle sihirler vardi ki insalanlari sasirtirlardi. ancak Musa as daha buyuk bir guc ile, Sihirbazlarin yilanlari daha buyuk bir yilan ile ( ecderha) silip supurdu)

Hz Isa as devrinde ise TIP onde idi, yani sonradan kor olanlari tedavi edebiliyorlardi. Hz ISA ise oluleri diriltirdi.

Peygamber efendimiz Muhammed (sav) devrinde ise Siir vardi. ve belagat ile yarisirlardi. Kuran ise belagati ile hic kimse yarisamadi yarisamazda ve soyle buyruluyor :

Eğer kulumuza (Muhammed'e) indirdiğimiz (Kur'an) hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir sûre getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, Allah'tan başka şahitlerinizi çağırın (ve bunu ispat edin). (2:23)

simdiki zamanin onde olan sey Ilim ve teknoloji, yani Mehdi as ona karsilik daha buyuk bir ilim ile, daha buyuk bir teknoloji ile gelecektir.
O teknolojinin adi Furkan dir, yani buyuk bir Makine.

devami sok yakinda insallah....
sorulariniz icin internet adresim vardir isteyen mesaj cekebilir
selamet ile ......

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

ehlilfurkan yazdı:
Furan nedir :

Furkan Kuran'in derinlerinde olan bir Ilim dir. Onu iyi anlamak icin Musa as min hayatini bilmek icin.
Furkan Butun ilimleri toplamistir. O ilim sayesiyle hz Mehdi as dunyayi duzene koyacaktir.

Musa as Devrinde Sihir cok yaygindi, ve oyle sihirler vardi ki insalanlari sasirtirlardi. ancak Musa as daha buyuk bir guc ile, Sihirbazlarin yilanlari daha buyuk bir yilan ile ( ecderha) silip supurdu)

Hz Isa as devrinde ise TIP onde idi, yani sonradan kor olanlari tedavi edebiliyorlardi. Hz ISA ise oluleri diriltirdi.

Peygamber efendimiz Muhammed (sav) devrinde ise Siir vardi. ve belagat ile yarisirlardi. Kuran ise belagati ile hic kimse yarisamadi yarisamazda ve soyle buyruluyor :

Eğer kulumuza (Muhammed'e) indirdiğimiz (Kur'an) hakkında şüphede iseniz, haydin onun benzeri bir sûre getirin ve eğer doğru söyleyenler iseniz, Allah'tan başka şahitlerinizi çağırın (ve bunu ispat edin). (2:23)

simdiki zamanin onde olan sey Ilim ve teknoloji, yani Mehdi as ona karsilik daha buyuk bir ilim ile, daha buyuk bir teknoloji ile gelecektir.

selamet ile ......
Ingilizce bilen bu adrese bakabilir
http://www.lemessie.net/index.php

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

ehlilfurkan yazdı:
Furan nedir :

selamet ile ......

S.A. KARDEŞİM
ÖNCELİKLE AÇTIĞIN BU FORUM İÇİN ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ÇOK HOŞUMA GİTTİ.
BİRDE FURKAN NEDİR? SORUN VARMIŞ EN SONUNDA KENDİN CEVAPLAMIŞSIN ARKASI YARIN DİYE....

BENDE SANA FİZİLAL-İL KURAN YAZARI BÜYÜK ALİM ŞEHİD SEYYİD KUTUP'TAN YAZAYIM İSTEDİM.

FURKAN SURESİ 1. AYETİN TEFSİRİ...

"Eğri ile doğruyu biribirinden ayıran Kur'anı, tüm insanları ve cinnleri uyarsın diye kulu Muhammed'e indiren Allah'ın şanı yücedir."

Ayetin orijinalinde geçen "Tebareke" kelimesi `Tefaale" kalıbında, "bereket" kökünden türemiş bir kelimedir. Fazlalık, sürekli çoğalma, tükenmezlik ve yücelik anlamlarını birarada ifade eder. Ayette yüce Allah'ın adı doğrudan doğruya geçmiyor, onun yerine "Kur'an'ı indiren" sıfatı kullanılıyor. Böylece Kur'an ile yüce Allah arasında sıkı bir bağ olduğu vurgulanıyor, okuyucunun dikkati bu sıkı ilişki üzerinde yoğunlaştırılıyor. Çünkü bu surenin tartışma konusu, Peygamberimizin peygamberliğinin doğruluğu ile Kur'anın Allah tarafından indirildiği gerçeğidir.

Burada Kur'an, "ayırıcı", "ayıraç" (furkan) adı ile anılıyor. Çünkü bu kitap doğru ile eğriyi (Hak ile batıl'ı) ve doğru yol ile sapık yolu biribirinden ayırır. Hatta o, yaşama tarzları ile insanlık tarihinin dönemlerini de biribirlerinden ayırd eden bir kriter işlevi görür. Çünkü Kur'an, gerek vicdanlara egemen olan değerler sistemi anlamında ve gerekse pratik hayata yansıyan somut uygulamalar anlamında belirgin ve kendine özgü bir hayat tarzının ana hatlarını çizer. Öyle ki, bu hayat tarzı, insanlığın daha önce tanıdığı diğer hayat tarzları ile karıştırılamaz. Yine bu kitap, insanlık tarihinin daha önceki hiç bir dönemi ile karıştırılamayacak olan, hem duygu ve hem de pratik uygulamalar düzeyinde kendine özgü olan ayrı bir tarih dönemini temsil eder. İşte Kur'an bu geniş ve yaygın anlamda bir "ayırd edici", bir "ayıraç"tır. O insanlık tarihinin çocukluk dönemini noktalayıp olgunluk çağını başlatan, somut olağanüstü mucizeler dönemini kapatarak akla dayalı mucizeler çağını açan, yerel ve süreli peygamberlikler dönemini sona erdirip evrensel, sürekli peygamberlik misyonunu başlatan, "tüm insanlar ve cinnler için uyarıcı" olan bir ayıraç, bir kriter, bir tarih çizgisidir.

K.S.E.O.

tuanacanta

Kayıtlı Kullanıcı

sa
allah razı olsun m tekık kardesım
doyurucu ve saglam kaynaklı bır bılgı sunmussunuz
dogrusu makına falan pek oyle mantıklı gelmedı bana gercı daha cevabını bıtırmedı arkadas .
bakalım ne cıkacak bende merak edıyorum dogrusu

ehlilfurkan

Kayıtlı Kullanıcı

Sevgili mtekik,
ilk once senden ozur dilerim, cunku cevabi gec yazidigim icin (internetimde sorun var idi)

Dedin ki Furkan'in anlami ayird eden, hak ve batili ayird edendir. evet ilk anlami Odur, kesinlikle tersini demiyorum.
ancak sunu bilelim ki, KURAN'in derinlerinden buyuk bir ilim var (bioloji, simya, sihir, ramil vs...) ve bildigimiz gibi bir ayetin 7 anlami var, ve O 7 anlamin yedi anlami var. Yani bir yazilis sekli var bir de gizlenmis yonleri vardir.
gelelim Fukanb konusuna : Bedir savasinin obur ismi FURKAN savasidir veya yevmel furkan (Yani Furkan gunu ). Baktigimizda, ENFAL suresinde ayet 29 soyle yaziliyor :

يَاأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ
yani trukce meali : Ey iman edenler! Eğer Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız o size FURKANI verir ve sizin kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar. Allah büyük lütuf sahibidir.
tabii arapca bilmemiz lazim ki anlayalim, cunku turkce mealini baktigimiz zaman soyle yaziyor :
Ey iman edenler! Eğer Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız o size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter, sizi bağışlar. Allah büyük lütuf sahibidir.
Bilelim ki Bedir savasi hicrinin 2.yili, yani tam 12 seneden beri Peygamber efendimize Vahi verilmis ve tabii ki KURAN'i KERIMi d, ve su andan sonra desek ki Furkan ayird eden demektir, bir yanlis islemis oluruz, ayet apacik ortada ve 12 sene boyunce dogruyu yanlisi, hakki batili ayird edemezlermiydi?
bunun cevabini size birakiyorum.
Selamet ile
ALLAHA emanet olun

Turk-Ay

Kayıtlı Kullanıcı

internette gezinirken Furkan konusuyla ilgili şöyle bir yazıya rastladım aynen aktarıyorum. FRK kökünden bir türevdir, (Fraction/Freak vb.gibi) FARK+lılık kelimesinden. Farklı kişiye “FARUK”; Farklı bir NESNEYE de “FURKAN” deniyor. “Faruk” doğru ve yanlışı ayıran farklı kimse demek. Furkan da aynı şeyi yapan İLAHİ bir nesne (Mesela Kur'an) demek. Sünnetullah biri HAK diğeri BATIL olan iki yolun hangisinin doğru olduğunu KİTABIYLA bildirir. Kur'an'ın adı sadece Furkan değildir. (Zalikel) Kitab, NUR, İLİM, TAFSİL, MÜBİYN vb. Biri de Kur'an diye geçer. Bir başka yerde ise ZİKR'dir. Furkan kelimesinin bir diğer bilimsel-teknolojik adı da turnosol kâğıdı gibi ya da "İOT gibi açığa çıkaran" diye de 49 anlama sahiptir. Kur'an'ın Furkan oluşuyla, FARKLI bir kitap oluşmaktadır. Çünkü Allah'ımızın tüm cin ve insanlara gönderdiği göksel kitaplar ve sayfalar tamamen TAHRİF olmuştur. Yani Kur'an'ı Mübiyn gelene kadar Allah'ımızın kelimesi/kelamı/vahyi HİÇ KALMAMIŞTI! Ta ki KUR'AN geldi ve artık Allah'ın korunmuş KELAMI (Allah Zikr'i >>> Zikri biz indirdik onu korumak da bize düşer... ayeti). Allah'ın SÖZÜ >>> ZİKRİ geldi ve artık NEYİN doğru neyin eğri olduğunu anladık. Mesela Kur'an'da olmadığı halde insanları taşlayıp öldürmek gibi. "Furkan >>> FARK ettirten”. Neyin farkına varıyoruz? Daha önceki kitaplar YOK edilmiş ve kul sözü (Hadis) haline gelmişti. Ama artık Allah'ın SÖZÜ -orijinal sözü- yani ALLAH'ın birebir/mot-a-mot konuşması artık FURKAN sayesinde var. Kur'an Allah'ımızın "Konuşma balonu"dur. Ama önceki kitaplarda böyle bir şey yoktu. Tevrat tahrif edilmişti. İncil ise SÖZLÜ (Hitap) vahy idi ve buharlaşmıştı. Zebur da yoktu. Mezmurlar diye bir şiir/kaside bölümü var ki, ona da ilahi kitap diyene aşkolsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt