Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AH ŞU DİLİMİZİ TUTABİLSEK (gıybet) (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
AH ŞU DİLİMİZİ TUTABİLSEK (gıybet) Birgün büyük alimlerden olan Hasan basri hazreleri öğrencileriyle sohbet ettikten sonra bir öğrencisi kendisine yaklaşır ve şöyle der.
---Efendim dün akşam şu karşıkı evde misafirdim fakat senin hakkında ileri geri konuşuyolardı.Siz böyle kötü biri değilsiniz.Bu duruma çok üzüldüm der.
Bunu üzerine Hasan Basri hazretleri çıkardığı üç altını öğrencisine verir ve

---gidip bu altınları o eve götür ve teşekkür ettiğimi söyle der.
Öğrencisi şaşkınlık içinde ama efendi onlar senin için kötü şeyler söylediler ama sen onları mükafatlandırıyosun deyince Hasan Basri hazreleri şunları söyler;
---Hayır ben onları mükafat için vermiyorum bu altınları onlar benim hakkımda konuşarak yaptıkları iyi amelleri, ibadetlerini bana vermiş oldular.Benim günahlarımı aldılar kendi iyi amellerini bana verdiler.Yani asıl onlar beni mükafatlandırıyolar ama haberleri yok der.

Belki bizde farkında olmadan yada farkında olarak başkaları hakkında gıybet ediyor, sevdiğimiz beklide hiç sevmediğimiz kişilerin günahlarını üzerimize alıyoruz.Tabiki kendi yaptığımız iyi ameller ibadetler beklide boşa gidiyor.Dilimizi tutsak insanlar hakkında yorum yapmasak ne güzel olurdu.Biz ne yapıyoruz hergün başkalarının günahlarını üzerimize alıyoruz sevaplarımız onlara gidiyo ama farkında değiliz.
Hep kadınlar gıybet eder, onlar çok konuşur deriz ama erkeklerde şimdi kadınlardan geri kalmıyo.Herkes için geçerli yani.Bırakalım başkası için yorum yapmayı önce kendimize bakalım.Başkaları hakkımızda ne derse desin eğer biri sizin hakkınızda konuşuyolarsa bırakın günahlarınızı alsınlar, yaptıkları iyi amelleri bize versinler.Biz susalım sukut en büyük hazinedir.Tabi başkaları sizin yanınızda başkasının hakkında konuşuyosa gıybet ediyosa onu uyarın sizi dinlemezse ordan uzaklaşın.O nun günahına ortak olmayın.Binbir güçlükle yaptığınız iyi amelleri, kıldığınız namazları, ibadetleri başkasına vermeyin dilinizi tutun.SUKUT ALTINDIR. :gulegule

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Hep kadınlar gıybet eder, onlar çok konuşur deriz ama erkeklerde şimdi kadınlardan geri kalmıyo.Herkes için geçerli yani.Bırakalım başkası için yorum yapmayı önce kendimize bakalım.Başkaları hakkımızda ne derse desin eğer biri sizin hakkınızda konuşuyolarsa bırakın günahlarınızı alsınlar, yaptıkları iyi amelleri bize versinler.Biz susalım sukut en büyük hazinedir.Tabi başkaları sizin yanınızda başkasının hakkında konuşuyosa gıybet ediyosa onu uyarın sizi dinlemezse ordan uzaklaşın.O nun günahına ortak olmayın.Binbir güçlükle yaptığınız iyi amelleri, kıldığınız namazları, ibadetleri başkasına vermeyin dilinizi tutun.SUKUT ALTINDIR.
SUSALIM KARDEŞLERİM,YERİNE GÖRE KONUŞALIM..A.E.OLUN DUA İLE.

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Hafize Kardeşim şehitlerimize Hatim Başlattim,katkilarinizi Bekliyorum .....a.e.olun Dua Ile.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Neler Giybete Girer Acaba ?işyerinde Olan Olumsuzluklari Paylaşirim Eşimle Giybetmidir?arkadaşlarimizla Yaşadiğimiz Sorunlari Paylaşmam Giybetmi?bir Yerde Duymuştum Tam Hatirlamiyorum Kişinin Yüzünede Söylüyorsan Gibete Girmezmiş.doğrumu Bilmiyorum.selametle Kal Hafize Anne

istikbal

Kayıtlı Kullanıcı
Esselemü alayküm verahmetullahi vebreketuh
Çok güzel bir paylaşım ALLAH C.C. RAZI OLSUN...
Rabbimiz bizlere Hümeze Suresinde şöyle buyuruyor:
1- İnsanları dilleri ile arkalarından Çekiştiren ve karşılarında kaş, göz hareketleri ile onları aşağılayan herkese yazıklar olsun.
2- Malı toplayıp onu teker teker sayana.
3- Malının kendisini ölümsüzleştireceğini zannedene yazıklar olsun.
4- Hayır. O kırıp geçen yere atılacaktır.
5- O kırıp geçen ne olduğunu bilir misin sen?
6- Allah'ın tutuşturulmuş ateşidir o.
7- Tırmanıp yüreklerin üstüne çıkan.
8- Cehennem onların üzerine kapatılacaktır.
9- Uzun sütunlar içinde

..:Tuana:..

Kayıtlı Kullanıcı
bunu daha önceden okumustum tekerur ettım aka okuduğum vakıt aklımdan cıkmadı ne zaman birilerını benım gıybetımı yapıyor olarak gorsem o an bana teselli ve başkalarının gıybetını yapmamak ıcınde bir uyarı oldu .sizlerle bir hadis-i şerifi paylaşmak isterim.

"hesap gunu gelir kıtaplar açılır ve ALLAH ın (c.c) huzuruna bir kul cıkarılır ve defteri eline verilir defteri eline verilince bu kul işlemediği gunahları orada gorunce

-ey rabbım burada bir yanlışlık olmuş olmalı bu defter benım değil.der

bunun üzerine ALLAH celle celaluhu

-ben ne yanlışlık yaptım nede senı unuttum ey kulum,bunlar gıybetını yaparak gunahını aldiğin kişilerin'dir.

ALLAH celle celaluhunun hzuruna başka bir kişi gelir ve onunda defteri eline verilir.Ovakıt bu kul yapmadiği iyilikleri gorur ve ALLAH'a

- ey rabbım bunlar benım sevaplarım değildir.Bir yanlişlık olmasın?der

ALLAH (C.C)

-bunlar senın gunahını alan filan kişinin sevaplarıdır.giybetını yaptıği için sevapları sana nakledilmiştir."

BRC

Kayıtlı Kullanıcı
sükut altındır gerçekten. Allah razı olsun paylaşımınız için.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
sükut altındır gerçekten. Allah razı olsun paylaşımınız için.

Hz Ali ranh buyuruyorkı 'insan belayı dilinden bulur'...
Allah razı olsun...

Fahr-i Alem s.a.v.’in Ebu Zer r.a.’a yapmış olduğu bir nasihatinde şöyle buyurmuşlardır: “Sen çoğu zaman susmayı tercih et. Bu sana, dininde yardımcı olup şeytanı kovar.”
Başka bir mübarek sözlerinde de buyuruyorlar ki: “Kişinin kendisini ilgilendirmeyen hususları terk etmesi, olgun imanın gereğidir..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt