Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AĞIZDAKİ TAŞIN HİKMETİ (1 Kullanıcı)

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı
Birgün hazret-i Ebû Bekr 'r.a.', hazret-i Fahr-i âlem seyyid-i veled-i âdem Nebiyyi muhterem ve habîb-i mükerremin 's.a.v.' huzûr-ı şerîflerinde, se'âdetle otururlarken;
Bir bedbaht kötü huylu kimse; bir edebsizlik edip, Ebû Bekre dil uzatıp, yakışıksız sözler söyledi. Hazret-i Server-i kâinât; o edebsiz, Ebû Bekre edebsizlik etdikce; birşey söylemez, ba'zan da tebessüm eder idi. Hazret-i Ebû Bekr; o bedbaht ve edebsizin edebsizliği haddi aşınca; zarûrî olarak gadaba gelip, birkaç söz söyleyince; hazret-i Fahr-i kâinât, se'âdetle ve devletle yerinden kalkıp, gitdi. Hazret-i Ebû Bekr 'radıyallahü teâlâ anh' Sultân-ı Enbiyânın ardına düşüp, yetişdi ve dedi ki:
- Yâ Resûlallah! Niçin, bir hayâsız, edebsizlik edip, gönül incitirken, susu, birşey söylemediniz. Şimdi, ben ona söyleyince, kalkıp, gitdiniz; sebebi nedir.
Hazret-i Fahr-i kevneyn ve Resûl-i sakaleyn 's.a.v.' buyurdu ki:
- Yâ Sıddîk! O hayâsız ve bedbaht sana dil uzatmağa başladığı zemân, Allahü teâlâ bir melek gönderdi ki, o kimseyi karşılayıp, kovacak idi. Sen, hemen gadaba geldin; söylemeğe başladın. O melek gidip, yerine iblîs geldi. İblîs-i la'înin olduğu yerde, ben durmam.
Hazret-i Ebû Bekr-i Sıddîk 'r.a.' ondan sonra, vaktli vaktsiz söz söylememek için, mubârek ağzına bir taş koyar idi. Ne zemân söz söylemek lâzım gelse, evvelâ fikr ederdi. Bir söz söyliyeceği zemân, o sözü kendi kendine nice zemân düşünür, tefekkürden sonra, mubârek ağzından o taş parçasını çıkarıp, ne söz söyliyecek ise söyler idi. Sonra o taş parçasını mubârek ağzına alıp, tesbîh ve tehlîl ile meşgûl olurdu. Kimseye, hayrdan ve şerden dünyâ kelâmı söylemez, eğer kat'î lâzım ise ve çok efdal ise, söylerdi. Yoksa, gecede ve gündüzde tesbîh ve tehlîl ile meşgûl idi.

etruce

Kayıtlı Kullanıcı
RE: AĞIZDAKİ TAŞIN HİKMETİ

s.a ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN İÇİN GERÇEKTEN KİME NE SÖYLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ İYİ DÜŞÜNMELİYİZ HANGİ SÖZÜ NEREDE KULLANMAMIZ GEREKTİĞİNİ...SELAMETLE

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

etruce yazdı:
s.a ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN İÇİN GERÇEKTEN KİME NE SÖYLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ İYİ DÜŞÜNMELİYİZ HANGİ SÖZÜ NEREDE KULLANMAMIZ GEREKTİĞİNİ...SELAMETLE

TABİKİ ÖNCE KONUŞUP ZARARINI ÇEKMEKTENSE DÜŞÜNEREK KONUŞMAK DAHA İYİDİR.RABBİM SİZDENDE RAZI OLSUN KARDEŞİM

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.a. Allah Razı olsun NURUM çok güzel dilendirmişsin emegine sağlık Evet Araya şeytan girme durumu bu her işimizde önümüze çıkar. Bir metodum vardır şeytanın vesvesesine şöyle ki. Eger bir işim dogru gidiyor ve hiç bir engel çıkmıyorsa korkar ve araştırırım işimde neden boyle durum var diye çunkü Allah rızası olan işte şeytan ara bozucudur. Eger bir işte araya girmiyorsa bu onun hoşuna gidiyor demektir. Hamdolsun Rabbime Hamdolsun Öteleri görmeye kabiliyet verene Hamdolsun beni yoktan varedene ve beni Kulluguyla şereflendirene Hamdolsun Gögü yeri ve ikisi arasındakileri yaradan Rabbime. Hamd olsun SSN demeyi sağlayan Rabbime...

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

Siyahgulsevdalisi yazdı:
S.a. Allah Razı olsun NURUM çok güzel dilendirmişsin emegine sağlık Evet Araya şeytan girme durumu bu her işimizde önümüze çıkar. Bir metodum vardır şeytanın vesvesesine şöyle ki. Eger bir işim dogru gidiyor ve hiç bir engel çıkmıyorsa korkar ve araştırırım işimde neden boyle durum var diye çunkü Allah rızası olan işte şeytan ara bozucudur. Eger bir işte araya girmiyorsa bu onun hoşuna gidiyor demektir. Hamdolsun Rabbime Hamdolsun Öteleri görmeye kabiliyet verene Hamdolsun beni yoktan varedene ve beni Kulluguyla şereflendirene Hamdolsun Gögü yeri ve ikisi arasındakileri yaradan Rabbime. Hamd olsun SSN demeyi sağlayan Rabbime...

ALLAH RAZI OLSUN
ŞEYTANIN VESVESESİ BU NA KEŞKE HJER ZAMAN ENGEL OLABİLSEK AMA SİZDE BİLİRSİNİZKİ ŞEYTAN BİZİM ÇİMİZDE RABBİMİZİN RIZASIYLA ÇIKTIK BU YOLA :););)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun.Bunu ilk defa duyuyorum.Bu yazıyla paralellik göstermesi bakımından "kıssadan hisse" bölümünde "sözün önemi" adlı bir yazım var.

mustafa yenal

Kayıtlı Kullanıcı

tabiki insan konuşunca ya hayır söylemeli yada susmalı.selam ve dua ile

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt