Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Acil bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. (1 Kullanıcı)

berat28

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar ben bir şey sorcam...
Ben aranıza yeni katıldım...
Gerçekten güzel ve faydalı bir site içinde ne aradığımsa buluyorum yalnız size bir kaç konuda bir şey danışcaktım...
1)KURAN'I KERİM den ben mesela bir kağıda ayet yazmıştım arapça okunuşu şeklinde ama yazarken yanlışlık yapmışım onu nasıl günah işlemeden ve zarar vermende yok edebilirim. Ben şöyle yaptım. kağıdı küçük parçalara ayırıp okunamayacak hale getirene kadar yırttım .Sonra çöpe attım. Sizce yanlışmı yaptım en doğrusu nedir ?Beni bu konuda aydınlatırsanız seviirim?

2)Diğer bir sorumda Esmaları herkese zikredebilir mi? Ben yein yeni namaz kılmaya başlıyorum. bu zamana kadar kılmıştım ama tövbe edip tekrar kılmayı düşünüyorum bırakmamasanıca sizce nereden başlamalıyım yoksa başlamamam mı gerekir?
Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Gerçekten doğru bilgilere ihtiyacım var .

berat05

Yönetici
Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu

Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu

Değerli kardeşimiz

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz....

Bahsettiğiniz önemli ayet-hadis ve dini bilgileri olan kağıtları yırtıp atmaktan ziyade yakmanızı tavsiye ederim..

Bunun haricinde Din tek bir kişiye bağlı değildir...Herkesedir. Dolayısıyla ibadetlerinizi her zaman yerine getirmeniz önemlidir.

Rabbimin emir ve farzları ne ise , bunları okuyup öğrenmek ,uygulamak ve tebliğ etmek buluğa ermiş-aklı yerinde her bir kişi için geçerlidir.

Namazınıza hemen başlayınız..kılamadıklarınızı kaza edersiniz...TEVBE ve İSTİĞFAR ile Rabbimize sığınarak , bilmediğinizi ehli sünnet yolunda olduğunu bildiğiniz Hocalara sorarak öğreniniz..

Namazınızı bırakmayınız...Bizim en büyük kurtarıcımız odur değerli kardeşim...

Rabbim merhamet etmeyi ve bağışlamayı sever ..RAHİM'dir celle celaluhu

Selam ve dua ile Rabbime emanet olunuz.

berat28

Kayıtlı Kullanıcı
birde bir şey sorcam benim ismim berat ismiimin tam ebced değeri nedir ?

Y0lcu

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar ben bir şey sorcam...
Ben aranıza yeni katıldım...
Gerçekten güzel ve faydalı bir site içinde ne aradığımsa buluyorum yalnız size bir kaç konuda bir şey danışcaktım...
1)KURAN'I KERİM den ben mesela bir kağıda ayet yazmıştım arapça okunuşu şeklinde ama yazarken yanlışlık yapmışım onu nasıl günah işlemeden ve zarar vermende yok edebilirim. Ben şöyle yaptım. kağıdı küçük parçalara ayırıp okunamayacak hale getirene kadar yırttım .Sonra çöpe attım. Sizce yanlışmı yaptım en doğrusu nedir ?Beni bu konuda aydınlatırsanız seviirim?

2)Diğer bir sorumda Esmaları herkese zikredebilir mi? Ben yein yeni namaz kılmaya başlıyorum. bu zamana kadar kılmıştım ama tövbe edip tekrar kılmayı düşünüyorum bırakmamasanıca sizce nereden başlamalıyım yoksa başlamamam mı gerekir?
Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Gerçekten doğru bilgilere ihtiyacım var .

Allah'ın selamı üzerinize olsun. Öncelikle Allah bilmeden yaptıklarınızdan değil kalplerinizin bilerek yaptığından sorumlu tutar. Kusursuz kul yoktur. Çünkü kusursuzluk Allah'a mahsustur. Önemli olan Allah'ın izniyle insanın Kuran'ı kalbinde değiştirmeden anladığı şekilde tutup koruyabilmesidir.Doğru bilgiye gelince Allah kesin bilgi edinmek isteyenler için ayetlerini açıklamıştır.Bütün alemlere bir öğüt ve doğru yolda gitmek isteyenler için de yol gösterici olarak Kur’an’ı göndermiştir.

Kovulmuş şeytanın şerrinde,vesvesesinden ve yanımda bulunmasından Allah'a sığınırım.Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
33/5….. Hata ile yaptığınız bir işte size hiçbir günah yoktur. Fakat kasten yaptığınız şeylerde size günah vardır. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
29/48. Sen şu Kur’an’dan önce hiçbir kitap okumuyor ve onu sağ elinle yazmıyordun. o takdirde batıl peşinde koşanlar, şüpheye düşerlerdi.
29/49. Hayır, o, kendilerine ilim verilenlerin kalplerindeki apaçık âyetlerdir. Bizim âyetlerimizi ancak zalimler inkâr eder.
2/78. Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab’ı bilmezler. Onların bütün bildikleri bir sürü
kuruntulardır. Onlar sadece zanda bulunurlar.
2/79. Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın katındandır” derler. Vay ellerinin yazdıklarından ötürü onların hâline! Vay kazandıklarından dolayı onların hâline!
2/174. Allah’ın indirdiği kitaptan bir kısmını gizleyip onu az bir bedel ile değişenler ; işte onlar
karınlarına ateşten başka bir şey doldurmuyorlar. Kıyamet günü Allah, onlarla ne konuşacak, ne de
onları temize çıkaracaktır. Onlar için elem dolu bir azap vardır.
2/175. İşte bunlar hidayeti verip sapıklığı, bağışlanmayı verip azabı satın alanlardır. Onlar ateşe karşı ne kadar da dayanıklıdırlar(!)
2/176. Bu da, Allah’ın, Kitab’ı hak olarak indirmiş olması sebebiyledir. Kitap konusunda anlaşmazlığa düşenler ise derin bir ayrılık içindedirler.
3/78. Onlardan bir grup var ki, Kitab’dan olmadığı hâlde Kitab’dan sanasınız diye
Kitap’tanmış gibi dillerini eğip bükerler ve, “Bu, Allah katındandır” derler. Hâlbuki o,
Allah katından değildir. Bile bile Allah’a karşı yalan söylerler.
3/79. Allah’ın, kendisine Kitab’ı, hükmü ve peygamberliği verdiği hiçbir insanın, “Allah’ı bırakıp
bana kullar olun” demesi düşünülemez. Fakat “Öğretmekte ve derinlemesine
incelemekte olduğunuz Kitap uyarınca rabbânîler (Allah’ın istediği örnek ve dindar kullar) olun.” Derler.
3/80. Onun size, “Melekleri ve peygamberleri ilâhlar edinin.” diye emretmesi de düşünülemez. Siz
müslüman olduktan sonra, o size hiç inkârı emreder mi?
3/199. Kitap ehlinden öyleleri var ki, Allah’a, size indirilene ve kendilerine indirilene, Allah’a derinden saygı duyarak inanırlar. Allah’ın âyetlerini az bir değere satmazlar. Onlar var ya, işte onların, Rableri
katında mükâfatları vardır. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir.

Diğer sorularına gelince.Esmaları herkes zikredebilir. Bunun için isminin ebced değerini bilmen gerekmiyor.Göklerde ki ve yerde ki her şey Allah’ı zikrediyor,tespih ediyor. O’na hangi isimle seslenirsen seslen en güzel isimler O’nundur. O halde sen onlarla Allah’a dua et. Bil ki her isteğinin cevabını verecek olan yine Allah’tır. Bizleri Allah’tan başkası kurtaramaz ve biz O’ndan başka bir sığınakta bulamayız. Sen dinini yalnız Allah’tan öğren, Rabbinin sana vahyettiğini oku.Namazını kıl.Çünkü namaz insanı kötülükten ve hayasızlıktan alıkoyar. Allah’ın zikri en büyük ibadettir.

7/180. En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin ve O’nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır
17/44. Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar Allah’ı tespih ederler. Her şey O’nu hamd ile tespih eder. Ancak, siz onların tespihlerini anlamazsınız. O, halîm’dir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir), çok bağışlayandır.
59/21. Eğer biz, bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. İşte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz.
59/22. O, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan Allah’tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O,
Rahmân’dır, Rahîm’dir.
59/23. O, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü
eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi,
düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah’tır. Allah, onların ortak
koştuklarından uzaktır.
59/24. O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır.En güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
2/177. İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyene ve kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta
kendileridir.
66/8. Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter,
peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar
akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. “Ey Rabbimiz!
Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter” derler.
9/109. Binasını takva (Allah’a karşı gelmekten sakınmak) ve O’nun rızasını kazanmak temeli üzerine kuran kimse mi daha hayırlıdır, yoksa binasını çökmeye yüz tutmuş bir yarın kenarına kurup, onunla birlikte kendisi de cehennem ateşine yuvarlanan kimse mi? Allah, zalimler topluluğunu doğru yola erdirmez.
9/110. Kurmuş oldukları binaları, kalpleri paramparça olmadıkça yüreklerinde sürekli bir kuşku olarak kalmaya devam edecektir. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
35/29. Şüphesiz, Allah’ın kitabını okuyanlar, namazı kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden, gizlice ve açıktan Allah yolunda harcayanlar, asla zarar etmeyecek bir ticaret umabilirler.
35/30. Allah, kendilerine mükâfatlarını tam olarak versin ve kendi lütfundan daha da artırsın diye . Şüphesiz O, çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir.
41/41. Kur’an kendilerine geldiğinde onu inkâr edenler mutlaka cezalarını göreceklerdir. Şüphesiz o, çok değerli ve sağlam bir kitaptır.
41/42. Ona ne önünden ne de ardından batıl gelemez. O, hüküm ve hikmet sahibi, övülmeye lâyık olan Allah tarafından indirilmiştir.
41/43. Sana ancak, senden önceki peygamberlere söylenenler söylenmektedir. Hiç şüphesiz senin Rabbin hem bağışlama sahibidir, hem de elem dolu bir azap sahibidir.
18/1. Hamd, kuluna Kitab’ı indiren ve onda hiçbir eğrilik yapmayan Allah’a mahsustur.
18/2,3,4. Katından gelecek şiddetli bir azap ile uyarmak, salih ameller işleyen mü’minleri, içlerinde ebedî olarak kalacakları güzel bir mükâfat ile müjdelemek ve “Allah, bir çocuk edindi” diyenleri de uyarmak için dosdoğru bir kitap kıldı
20/123. Allah, şöyle dedi: “Birbirinize düşman olarak hepiniz oradan inin. Eğer tarafımdan size bir yol
gösterici (kitap) gelir de, kim benim yol göstericime uyarsa artık o, ne (dünyada) sapar ne de
(ahirette) sıkıntı çeker.”
20/124. “Her kim de benim zikrimden yüz çevirirse, mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu
kıyamet gününde kör olarak haşrederiz.”
20/125. O da şöyle der: “Rabbim! Dünyada gören bir kimse olduğum hâlde, niçin beni kör olarak haşrettin?”
20/126. Allah, “Evet, öyle. Âyetlerimiz sana geldi de sen onları unuttun. Aynı şekilde bugün de sen
unutuluyorsun” der.
20/127. Haddi aşan ve Rabbi’nin âyetlerine inanmayanları işte böyle cezalandırırız. Şüphesiz ahiret azabı daha
şiddetli ve daha kalıcıdır.
15/98. O hâlde, Rabbini hamd ile tesbih et (yücelt) ve secde edenlerden ol.
15/99. Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.
3/95. De ki: “Allah, doğru söylemiştir. Öyle ise hakka yönelen İbrahim’in dinine uyun. O, Allah’a ortak
koşanlardan değildi.”

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt