Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Abide şahsiyet Ali Haydar efendi.. (1 Kullanıcı)

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim.Buforum aracılığla size bişey sorcam.İçinde olduğunuz için soracağım(sanırım öle olmalı).Mahmut efendi gülen hoca efendiye sarığını verdiğimi.Aralarında bir muhabbet söz konusumu.yAPTIĞI ÇALIŞMALAERI DESTEKLEDİ GİBİ.HAni olmaz değil olurda.Tavırlarını az çok biliyoruz cemaatinde...Nette kaynaksız bu şekilde haberler dolaşıyor forumlardada..Cevap verdikten sonra silcem ben yazımı.Eğer verirseniz tabii. dua ile

Ve aleyküm selam..

uzaktan yakından hiç alakası yok..
lakin efendinin uslubunda kimse ile cedelleşmek yoktur.. o hep doğruları söyler felan yanlış söylüyor filan hata ediyor diye hitab etmez.. ama efendi hz. lerimizin cemaatinin büyük hocaları.. mehmet talü, ahmed mahmud ünlü, hüseyin avni ve ali eren hocalar ortak çalışma ile bir kitap yazdılar.. "yahudi ve hristiyanlar cennete girecek diyen, cennete giremez.." ve kitabın adı bu..

nur cemaati kenara dursun, fethullah gülenin başı çektiği diyalog, hoşgörü fikirlerini kesinlikle desteklemeleri düşünülemez.. bu o camianın kendi kendilerine gelin güvey olmalarıdır...

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
haberin aslı aşağıdaki gibidir...

Mahmut Ustaosmanoğlu Hazretleri (Mahmut Efendi Hazretleri) Allah’ın sevgili Dostlarından büyük bir Kutub'tur. İnanıyoruzki, kendilerinin Himmet ve Duaları sayesinde,Ümmeti Muhammedin dünyadaki mağduriyet ve mazlumiyeti olması gerekenden daha az tecelli etmekte ve İslam adına gösterdiğimiz gevşeklik ve tenbelliğe istinaden, belki başımıza taşlar yağması İlah-i adaletin bir gereği olmasına karşın, Mahmut Efendi ve diğer tüm Hak Dostlarının yüzü suyu hürmetine Allah Rahman ve Tevvab isimlerinin tecelli ettirerek, bu musibetleri hafifletmektedir.

geçen sene, İsmail Büyükçelebi Abi ile beraber birkaç kişi Mahmut Efendiyi ziyarete geliyorlar ve Mahmud Efendiye: 'Efendim; Hocamıza(Fethullah Gülen) sizin selamınızı arz ettiğimizde hüzünleniyor, gözleri doluyor. Size çok selamları var. Dualarınızı bekliyor. Sizden sizi hatırlatacak bir hatıra bekliyor ' diyorlar. Mahmut Efendi de mübarek başından sarığını çıkarıp veriyor. (Geçen sene Afyonda Abdulhak Hocanın (Mahmut Efendinin önceki ders istiharecisi) yaptığı Ege Bölgesi Hocalar Toplantısında da anlatıldığını muhterem bir kardeşimiz anlatmıştı.)

Zaten Hak Dostları, herzaman birbirlerine hürmette kusur etmez, dualarında biribirlerini ihmal etmezler,aynı bu örnekte görüldüğü üzere!

O kitabı biliyorum bende okumadım ama sohbetlerdende aşikarlığım var.Bu konuyu başka yerde okudum yayınlayan kişide çarşamba cemaatinden olduğunu söylemişti yurt dışında yaşıyor.Hani bu yüzden çok şaşırdım.Güya dialaoga karşıymış ama şöyle bir gerçekte varmış.Okulları yaptığı ,diğer hizmetler.Bunlar inkar edilememezmiş.Hey allahım ne günlere kaldık

efendiye okul diyince tabiri caiz ise küplere biniyor... efendi türkiyedeki okulların düzeninden razı değil ki yabancı ülkelerde açılan okullardan razı olsun...

dediğim gibi tamamen kendi kendine gelin güvey olma durumu...

Emir Sadullayev

Kayıtlı Kullanıcı
Es Selamu Aleyküm,

Allah celle celâluhu razı ve hoşnut olsun bu faydalı paylaşımınız için abi...Rabbimiz şefaatlerine nail olan kullardan eylesin İnşAllah-u Teâla...Dualarınızda bu aciz abde de yer verirseniz ziyadesiyle memnun edersiniz...

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh ishakyakup kardeşim.
Allah razı olsun, Emeklerinize sağlık, İstifadelendik İnşaAllah,
Allah’a emanet olun, Selam ve baki dua ile kalın.

aglayan karanfil

Kayıtlı Kullanıcı
allah emegi geçen kardeşlerimden razı olsun....abide şahsiyetler...

aglayan karanfil

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm nevin kardeşm.adaşm.özellikle sana bişey sormak istiyorum rahatsız etmezsem eger.onca bilgiyi buraya nasıl aktarıyosn arkadaşm.bilgisayar kullanmayı çok bilmiyorm.yardımcı olurmusun cnmyaa."elimde öyle güzel yazı ve bilgiler varki paylaşmak istiyorm...yardmcı olurmusun.hakkını helalet şimdiden...rabyar veyardımcın olsn.

berat05

Yönetici
essalamün aleyküm verahmetullahi ve berakatuhu

Büyük islam alimlerinin sadece adlarını biliyoruz.ARAŞTIRMIYOR VE ÖĞRENMİYORUZ.Oysa Ne kadar güzel örnekler bize...

O'nların hayatları ayrı ayrı derstir bize..Rabbim yollarından gitmeyi nasip eylesin inşallah...

İlk sayfasını büyük bir zevkle okudum..devamını da okuyacağım inşallah..
Birde eski türkçemiz olabilseydi...(ağır okuyorum anlayabilmek-öğrenmek adına)

Allah c.c. razı olsun değerli kardeşim...

Daha daha devamını bekleriz inşallah

berat05

Yönetici

son sayfalarıda şu an bitirebildim.Tek tek okudum..son satırlarda da...duygularımı ifade edemiyorum...

Allah c.c. yolunda giden ve hiç bir suçu bulunmayan bu alimlerimizin tek suçu sarığı ve cübbeyi savunmak değildi elbette....
O'nların iradeli duruşlarını bile hazmedememişler...Sebebsiz...sonuçsuz ....idama mahkup edip olayı kendilerince kapatmışlar...ama AHİRETTE HESAP ÇETİN OLACAK ELBET

Yarabbim...O'nlar gibi İSLAM için çalışabilmeyi, zalimlerin karşısında dimdik durabilmeyi,ölsekte HAK'tan vazgeçmemeyi nasip eyle amin....

Allah c.c. razı olsun...

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
son sayfalarıda şu an bitirebildim.Tek tek okudum..son satırlarda da...duygularımı ifade edemiyorum...

Allah c.c. yolunda giden ve hiç bir suçu bulunmayan bu alimlerimizin tek suçu sarığı ve cübbeyi savunmak değildi elbette....
O'nların iradeli duruşlarını bile hazmedememişler...Sebebsiz...sonuçsuz ....idama mahkup edip olayı kendilerince kapatmışlar...ama AHİRETTE HESAP ÇETİN OLACAK ELBET

Yarabbim...O'nlar gibi İSLAM için çalışabilmeyi, zalimlerin karşısında dimdik durabilmeyi,ölsekte HAK'tan vazgeçmemeyi nasip eyle amin....

Allah c.c. razı olsun...

cok güsel ifade etmişsiniz duygularınızı ...

UиU†мαЧαĿIм Kİ...

DÜиЧαDα ßİ мαHKємє VαЯSα αHİЯє††є Dє ßİ мαHKємє VαЯ

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
ÇİVİ GİBİ DUR

Efendi Hazretleri geçtiğimiz yıllarda yine Çavuşbaşın'da dinlenmede iken hatme hace yapılıyor. Hatme haceden sonra İshak Hoca aşrı şerif okuyor. Aşrı şerif okurken hafif sallanan İshak hoca'yı Efendi Hazretleri'miz omuzundan tutuyor ve ''Bende bir keresinde aşrı şerif okurken Efendi Babam beni omuzumdan tutarak 'Böyle çivi gibi ol' buyurdu.Sende öyle ol'' buyurmuş.
(Alıntıdır)

Selamun Aleyküm,
Madem siz bu kadar emekle onu tanıttınız bende küçük bir yaşantısıyla ekleme yapayım dedim...
Allah razı olsun...

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
ARAF
28. Çirkin bir iş işledikleri vakit, “Biz atalarımızı bunun üzerinde bulduk, Allah da bize bunu emretti” derler. De ki: “Şüphesiz, Allah çirkin işleri emretmez. Siz bilmediğiniz şeyleri Allah’ın üzerine mi atıyorsunuz?”

29. De ki: “Rabbim adaleti emretti. Her secde yerinde yüzlerinizi (ona) doğrultun. Dini Allah’a has kılarak ona ibadet edin. Sizi başlangıçta yarattığı gibi (yine ona) döneceksiniz.”

30. Allah bir kısmına hidayet etti, bir kısmına da sapıklık layık oldu. Çünkü onlar Allah’ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Kendilerinin de doğru yolda olduklarını sanıyorlardı

37. Kim, Allah’a karşı yalan uyduran veya onun âyetlerini yalanlayanlardan daha zalimdir? İşte onlara kitaptan (kendileri için yazılmış ömür ve rızıklardan) payları erişir. Sonunda kendilerine melek elçilerimiz, canlarını almak için geldiğinde, “Hani Allah’ı bırakıp tapınmakta olduğunuz şeyler nerede?” derler. Onlar da, “Bizi yüzüstü bırakıp kayboldular” derler ve kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerine şahitlik ederler.

38. Allah şöyle der: “Sizden önce gelip geçmiş cin ve insan toplulukları ile birlikte ateşe girin.” Her topluluk (arkasından gidip sapıklığa düştüğü) yoldaşına lanet eder. Nihayet hepsi orada toplandığı zaman peşlerinden gidenler, kendilerine öncülük edenler için, “Ey Rabbimiz! Şunlar bizi saptırdılar. Onlara bir kat daha ateş azabı ver” derler. Allah der ki: “Her biriniz için bir kat daha fazla azap vardır. Fakat bilmiyorsunuz.”

39. Öncekiler sonrakilere, “Sizin bize karşı bir üstünlüğünüz yoktur. Artık kazanmış olduğunuz şeylere karşılık, azabı tadın” derler.

40. Âyetlerimizi yalanlayanlar ve o âyetlere uymayı kibirlerine yediremeyenler var ya, onlara göklerin kapıları açılmaz. Onlar, deve iğne deliğinden geçinceye kadar cennete de giremezler!6 Biz suçluları işte böyle cezalandırırız.

41. Onlar için cehennem ateşinden döşek, üstlerinde de cehennem ateşinden örtüler var. İşte biz zalimleri böyle cezalandırırız.

42. İman edip salih ameller işleyenlere gelince -ki biz kişiye ancak gücünün yettiğini yükleriz- işte onlar cennetliklerdir. Onlar orada ebedi kalıcıdırlar.

43. Biz onların kalplerinde kin namına ne varsa söküp attık. Altlarından da ırmaklar akar. “Hamd, bizi buna eriştiren Allah’a mahsustur. Eğer Allah’ın bizi eriştirmesi olmasaydı, biz hidayete ermiş olamazdık. Andolsun Rabbimizin peygamberleri bize hakkı getirmişler” derler. Onlara, “İşte yaptığınız (iyi işler) sayesinde kendisine varis kılındığınız cennet!” diye seslenilir.

44. Cennetlikler cehennemliklere, “Rabbimizin bize va’dettiğini biz gerçek bulduk. Siz de Rabbinizin va’d ettiğini gerçek buldunuz mu?” diye seslenirler. Onlar, “Evet” derler. O zaman aralarında bir duyurucu, “Allah’ın laneti zalimlere!” diye seslenir.

45. Onlar Allah yolundan alıkoyan ve onu, eğri ve çelişkili göstermek isteyenlerdir. Onlar ahireti de inkar edenlerdir.

46. İkisi (cennet ve cehennem) arasında bir sur A’râf üzerinde de bir takım adamlar vardır. Cennet ve cehennemliklerin hepsini simalarından tanımaktadırlar. Cennetliklere, “Selam olsun size!” diye seslenirler. Onlar henüz cennete girmemişlerdir, ama bunu ummaktadırlar.

47. Gözleri cehennemlikler tarafına çevrildiği zaman, “Ey Rabbimiz! Bizi zalim toplumla beraber kılma” derler.

48. A’râftakiler simalarından tanıdıkları bir takım adamlara da seslenir ve şöyle derler: “Ne çokluğunuz, ne de taslamakta olduğunuz kibir size bir yarar sağladı!”

49. “Sizin, ‘Allah bunları rahmete erdirmez’ diye yemin ettikleriniz şunlar mı?” (Sonra cennetliklere dönerek) “Haydi, girin cennete. Size korku yok. Siz üzülecek de değilsiniz” derler.

50. Cehennemlikler de cennetliklere, “Ne olur, sudan veya Allah’ın size verdiği rızıktan biraz da bizim üzerimize akıtın” diye çağrışırlar. Onlar, “Şüphesiz, Allah bunları kafirlere haram kılmıştır” derler.

51. Onlar dinlerini oyun ve eğlence edinmişler ve dünya hayatı da kendilerini aldatmıştı. İşte onlar bu günlerine kavuşacaklarını nasıl unuttular ve âyetlerimizi nasıl inkar edip durdularsa biz de onları bugün öyle unuturuz.9

"Onlara; 'Allah'ın indirdiğine uyun' denildiği zaman onlar, 'Hayır! Biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız' dediler...” (Bakara: 2/170

Bu âyet gösteriyor ki, bir hak (doğru) delile dayanmayan katıksız taklit, din hakkında yasaklanmıştır. Belli bir bilgisizliğe, sapıklığa uyup onu taklit etmek, aklen bâtıl olduğu gibi; şüpheli olan hususta da delilsiz taklit, din açısından câiz değildir. Açıkça belli olmayan hususlarda delilsiz söz söylemek ve o yolda hareket etmek, bilmediği bir şeyi Allah’a iftira olarak söylemek ve şeytana uyup bilgisizce hareket etmektir. Nitekim “Allah’ın indirdiği Kur’ân’a ve diğer açık delillere, parlak belgelere ve bunların hükümlerine uyun” denildiği zaman Arap müşrikleri, taassupla böyle yapmış ve böyle söylemişlerdi ki, bu âyet bu sebeple inmiştir. Bir rivâyette de böyle diyen ve âyetin inmesine sebep olanlar, yahûdilerden bir gruptur. “Allah’ın indirdiğine uyun” dendiği zaman bunlar: “Hayır, biz babalarımızı neyin üzerinde bulduysak ona tâbi oluruz. Çünkü onlar bizden hayırlı, bizden daha bilgiliydiler” demişler, yapılan bu teklifteki âyet ve delilleri hiç düşünmeyerek taassuba sapmışlardır. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, c. 1, s. 482-483

Onlara İbrahim'in haberini de aktar-oku: Hani, babasına ve kavmine: "Siz neye kulluk ediyorsunuz?" demişti. Demişlerdi ki: "Putlara tapıyoruz, bunun için sürekli onların önünde bel büküp eğiliyoruz." Dedi ki: "Peki, dua ettiğiniz zaman onlar sizi işitiyorlar mı?", "Ya da size bir yararları veya zararları dokunuyor mu?", "Hayır" dediler. "Biz atalarımızı böyle yaparlarken bulduk." (İbrahim) Dedi ki: "Şimdi, neye tapmakta olduğunuzu gördünüz mü?", "Hem siz, hem de eski atalarınız?", "İşte bunlar, gerçekten benim düşmanımdır; yalnızca alemlerin Rabbi hariç", "Ki beni yaratan ve bana hidayet veren O'dur;" "Bana yediren ve içiren O'dur;", "Hastalandığım zaman bana şifa veren O'dur;", "Beni öldürecek, sonra diriltecek olan da O'dur, "Din (ceza) günü hatalarımı bağışlayacağını umduğum da O'dur;" (Şuara Suresi, 69-82)
Onlara; "Allah'ın indirdiklerine uyun" denildiğinde, derler ki; "Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulduğumuz şeye uyarız." Şayet şeytan, onları çılgınca yanan ateşin azabına çağırmışsa da mı (buna uyacaklar)? (Lokman Suresi, 21)

Hayır; dediler ki: "Gerçekten atalarımızı bir ümmet üzerinde bulduk ve doğrusu biz onların izleri (eserleri) üstünde doğru olana (hidayete) yönelmiş (kimse)leriz." (Zuhruf Suresi, 22

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt