Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

abdestle ilgili (1 Kullanıcı)

metinb

Kayıtlı Kullanıcı
abdestin sonunda kadr suresini okumassak ve abdest alırken duaları okumassak abdest almış sayılırmıyız?yani abdeste başlarken niyet ve euzu besmele çektikten sonra organlarımız yıkamayı bitirdikten sonra kelime-işehadet getirerek abdest alırsak bu abdest geçerli olurmu?

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: abdestle ilgili

neden olmasın samimi olarak aldıktan sonra bilmeyenler napacak ozaman

kardeşim için rahat olsun....

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

şimdi de gusül ile ilgili bi sorum olacak;
insanın dişlerinde hafiften diştaşı yani tartar tabakası olması gusülü bozar mı?

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

metinb yazdı:
şimdi de gusül ile ilgili bi sorum olacak;
insanın dişlerinde hafiften diştaşı yani tartar tabakası olması gusülü bozar mı?
buna da bir yanıt alabilirsem çok sevinirim

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

arkadaşlar gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.ben alevi bi ailenin çocuğuyum dolayısı ile bana abdest,gusül ve namaz öğretilmedi son 3 aydır kendi çabalarımla abdest alıp namaz kılmaya çalışıyorum.ve kafama takılan bazı sorular var.bu sorulara cevap verirseniz umarım bu çok hayırlı bi iş olacaktır.sorularım ise;
1-abdest alırken mekruh ile alınan abdest geçerli olur mu?mesela yüze su çarparak abdest almak veya abdest suyunu üzerine sıçratarak almak abdesti geçersiz kılar mı?.yani herhangi bir abdest mekruhu abdesti geçersiz kılar mı yoksa abdest geçerli olurda sadece dinimizin uygun görmediği davranıştan mı sayılır?yani mekruh ile alınan abdesti tekrarlamak mı gerekir?tabi dediğim mekruhlar isteksizce yapılan mekruhlardır
2-abdestte her organı yıkarken her organ için(sol kol da dahil) ayrı ayrı besmele çekilmeli midir?çekilmesse abdest geçersiz mi olur?
3-namaz kılarken oturuşlarda sağ ayağımız parmakları üzerine dikili olmassa namaz geçersiz mi olur?
cevaplarınızı bekliyorum.lütfen detaylı bi şekilde beni bilgilendirin.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

abdestin sonunda kadr suresini okumassak ve abdest alırken duaları okumassak abdest almış sayılırmıyız?yani abdeste başlarken niyet ve euzu besmele çektikten sonra organlarımız yıkamayı bitirdikten sonra kelime-işehadet getirerek abdest alırsak bu abdest geçerli olurmu?

Abdestin sonunda kadr suresini okumak ve abdest alırken abdest dualarını okumak abdestin farzlarından değildir sünnettir.Bu nedenle bunları yapmassakta namaz abdestiniz olur.abdest alırken kelime-i şehadet söylemek te sünnettir o nedenle abdestiniz bu durumda da olur.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

arkadaşlar gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.ben alevi bi ailenin çocuğuyum dolayısı ile bana abdest,gusül ve namaz öğretilmedi son 3 aydır kendi çabalarımla abdest alıp namaz kılmaya çalışıyorum.ve kafama takılan bazı sorular var.bu sorulara cevap verirseniz umarım bu çok hayırlı bi iş olacaktır.sorularım ise;
1-abdest alırken mekruh ile alınan abdest geçerli olur mu?mesela yüze su çarparak abdest almak veya abdest suyunu üzerine sıçratarak almak abdesti geçersiz kılar mı?.yani herhangi bir abdest mekruhu abdesti geçersiz kılar mı yoksa abdest geçerli olurda sadece dinimizin uygun görmediği davranıştan mı sayılır?yani mekruh ile alınan abdesti tekrarlamak mı gerekir?tabi dediğim mekruhlar isteksizce yapılan mekruhlardır
2-abdestte her organı yıkarken her organ için(sol kol da dahil) ayrı ayrı besmele çekilmeli midir?çekilmesse abdest geçersiz mi olur?
3-namaz kılarken oturuşlarda sağ ayağımız parmakları üzerine dikili olmassa namaz geçersiz mi olur?

Allahü teala inşaallahü teala gayretinizi daim eylesin.Doğru yoldan ayırmasın.
Farz:Kesin emirlerdir olmazsa olmaz anlamındadır.
Vacip:Yapılması kesin delille emredilmemişsede yapılması lazım olanlardır.
Sünnet:Yapılırsa sevabı çoktur yapılmazsa azap yoktur.
Sual: Abdestin farzı kaçtır?
CEVAP
Abdestin farzı dörttür:
1- Yüzü, bir kere yıkamak. Yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır.
2- İki kolu, dirsekleri ile birlikte, bir kere yıkamak.
3- Başın dörtte bir kısmını mesh etmek, yani yaş eli başa sürmek.
4- İki ayağı, iki yandaki topuk kemikleri ile birlikte, bir kere yıkamaktır.
Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir?
CEVAP
Bazıları şunlardır:
1- Abdeste başlarken, Besmele okumak.
2- Elleri, bilekleri ile beraber, üç kere yıkamak.
3- Ağzı, ayrı ayrı su ile üç kere yıkamak.
4- Burnu, ayrı ayrı su ile, üç kere yıkamak.
5- Kaş, sakalı ve bıyık altındaki görünmeyen deriyi, yüzü yıkarken ıslatmak.
6- Yüzünü yıkarken, iki kaşın altını ıslatmak.
7- Sakalın, sarkan kısmını mesh etmek.
8- Sakalın, sarkan kısmını sağ elin yaş parmaklarını tarak gibi sokarak hilallemek.
9- Dişleri bir şey ile ovmak, temizlemek.
10- Başın her tarafını bir kere mesh etmek.
11- İki kulağı bir kere mesh etmek.
12- El ve ayak parmaklarının arasını hilallemek.
13- Enseyi üçer bitişik parmaklarla, bir kere mesh etmek.
14- Yıkanacak yerleri, üç kere yıkamak.
15- Yüzü yıkarken abdeste kalb ile niyet etmek.
16- Tertibe riayet etmek. Yani uzuvları sıra ile yıkamak.
17- Delk etmek, yani yıkanan yerleri ovmak.
18- Muvalat. Yani her uzvu birbiri arkasından yıkarken başka işle uğraşmamak.
Sual: Abdesti bozan şeyler özetle nelerdir?
CEVAP
Yedi şey abdesti bozar:
1- Önden ve arkadan çıkan şeyler. (Kulağa akıtılan ilaç, ağzından çıksa, idrar yoluna konan pamuk, ıslanıp düşse, kadınların rahme koyduğu ilaç, geri gelse abdesti bozar.)
2- Ağızdan çıkan necis şeyler. (Ağız dolusu kusmak, kan tükürmek bozar.)
3- Deriden kan ve irin gibi şeylerin çıkması. (Hastalık sebebi ile, gözünden yaş akması, burnundan veya kulaktan gelen kan ve irinin dışarı çıkması bozar.)
4- Uyumak. (Bir yere dayanıp uyusa, dayandığı şey alınınca düşecek gibi olursa bozulur.)
5- Bayılmak. (Sarası tutarsa veya delirse abdest bozulur.)
6- Namazda kahkaha ile gülmek.
7- Mübaşeret-i fahişe, yani karı koca çıplak olarak avret yerlerini sürtünmek.

Daha geniş bilgi için:www.dinimizislam.com

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Özür dilerim 3.Sorunuzun cevabıysa ayakları oturunca kıbleye karşı dikmek sünnettir.O nedenle namazınıza zarar vermez.

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

mektubat yazdı:

Allahü teala inşaallahü teala gayretinizi daim eylesin.Doğru yoldan ayırmasın.
Farz:Kesin emirlerdir olmazsa olmaz anlamındadır.
Vacip:Yapılması kesin delille emredilmemişsede yapılması lazım olanlardır.
Sünnet:Yapılırsa sevabı çoktur yapılmazsa azap yoktur.
Sual: Abdestin farzı kaçtır?
CEVAP
Abdestin farzı dörttür:
1- Yüzü, bir kere yıkamak. Yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır.
2- İki kolu, dirsekleri ile birlikte, bir kere yıkamak.
3- Başın dörtte bir kısmını mesh etmek, yani yaş eli başa sürmek.
4- İki ayağı, iki yandaki topuk kemikleri ile birlikte, bir kere yıkamaktır.
Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir?
CEVAP
Bazıları şunlardır:
1- Abdeste başlarken, Besmele okumak.
2- Elleri, bilekleri ile beraber, üç kere yıkamak.
3- Ağzı, ayrı ayrı su ile üç kere yıkamak.
4- Burnu, ayrı ayrı su ile, üç kere yıkamak.
5- Kaş, sakalı ve bıyık altındaki görünmeyen deriyi, yüzü yıkarken ıslatmak.
6- Yüzünü yıkarken, iki kaşın altını ıslatmak.
7- Sakalın, sarkan kısmını mesh etmek.
8- Sakalın, sarkan kısmını sağ elin yaş parmaklarını tarak gibi sokarak hilallemek.
9- Dişleri bir şey ile ovmak, temizlemek.
10- Başın her tarafını bir kere mesh etmek.
11- İki kulağı bir kere mesh etmek.
12- El ve ayak parmaklarının arasını hilallemek.
13- Enseyi üçer bitişik parmaklarla, bir kere mesh etmek.
14- Yıkanacak yerleri, üç kere yıkamak.
15- Yüzü yıkarken abdeste kalb ile niyet etmek.
16- Tertibe riayet etmek. Yani uzuvları sıra ile yıkamak.
17- Delk etmek, yani yıkanan yerleri ovmak.
18- Muvalat. Yani her uzvu birbiri arkasından yıkarken başka işle uğraşmamak.
Sual: Abdesti bozan şeyler özetle nelerdir?
CEVAP
Yedi şey abdesti bozar:
1- Önden ve arkadan çıkan şeyler. (Kulağa akıtılan ilaç, ağzından çıksa, idrar yoluna konan pamuk, ıslanıp düşse, kadınların rahme koyduğu ilaç, geri gelse abdesti bozar.)
2- Ağızdan çıkan necis şeyler. (Ağız dolusu kusmak, kan tükürmek bozar.)
3- Deriden kan ve irin gibi şeylerin çıkması. (Hastalık sebebi ile, gözünden yaş akması, burnundan veya kulaktan gelen kan ve irinin dışarı çıkması bozar.)
4- Uyumak. (Bir yere dayanıp uyusa, dayandığı şey alınınca düşecek gibi olursa bozulur.)
5- Bayılmak. (Sarası tutarsa veya delirse abdest bozulur.)
6- Namazda kahkaha ile gülmek.
7- Mübaşeret-i fahişe, yani karı koca çıplak olarak avret yerlerini sürtünmek.

Daha geniş bilgi için:www.dinimizislam.com
ilginiz için teşekkürler benim asıl anlamak istediğim;mekruh ile alınan abdest geçerlimidir?mesela abdest suyunu üzerine sıçratılarak(istemeden) alınan abdest geçerlimidir?

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

ilginiz için teşekkürler benim asıl anlamak istediğim;mekruh ile alınan abdest geçerlimidir?mesela abdest suyunu üzerine sıçratılarak(istemeden) alınan abdest geçerlimidir?

Estağfirullah.Mekruh ile alınan abdest geçerlidir efendim.

metinb

Kayıtlı Kullanıcı

teşekkür ederim.Allah razı olsun mektubat kardeşim.bu mekruhlardan elimden geldiğince uzak durmaya çalışıyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt