Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

60 yıllık oruç sevabı (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
(Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir.) [İ. Gazali, Ebu Musa el Meden

Violin

Kayıtlı Kullanıcı
Hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Yarın mutlaka tutacağım. Allah razı olsun.

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Aynen bende tutacağım bunu bize ulaştırdığın için teşekkürler. Emin ol bu yazıyı görüpte oruç tutanların sevabından sende nasipleneceksindir.

Violin

Kayıtlı Kullanıcı
Aynen bende tutacağım bunu bize ulaştırdığın için teşekkürler. Emin ol bu yazıyı görüpte oruç tutanların sevabından sende nasipleneceksindir.

Kesinlikle. Orucum başlamıştır benim :) Allah nice oruçlar tutmayı nasip etsin.

T

tevbekarım

Allah razı olsun paylaşım için teşekkürler..Rabbim orularımızı kabul etsin inşaallah
yalnız bişi söylemek istiyorum 27. gün yarın oluyor değil mi bugün Recebi şerifin 26.günü

T

tevbekarım

Az önce değindiğim konuyla alakalı olarak bir yerde cevap buldum istifadelerinize sunuyorum kardeşlerim.Her bilginin en doğrusunu Allah bilir.selam ve dua ile

Kandil gecelerinin oruçları ne zaman tutulur, geceden önceki gün mü sonraki gün mü?
Soru
BU GECE BERAT GECESİ BUNULA İLGİLİ ORUCU BUGÜN MÜ TUTMALIYIZ YARIN MI TUTMALIYIZ? ALLAHA EMANET OLUN?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilir.

Mesela mirac kandili cumayı cumartesiye bağlayan gece ise cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.

Regaib kandili perşembe ile cuma arasındaki gece olduğuna göre cuma günü oruç tutmak efdaldir. Bundan önce perşembe günü de oruç tutulabilir.

T

tevbekarım

Mirac günü (yani gecenin sabahı) oruç tutan ve sadaka veren kimse, 60 ay devamlı ibadet etmiş ve 200 köle azad etmiş sevabı alır.

Receb ayının son üç günü içinde bir gün varki, o günü oruç ile yakalayan 100 sene gündüz oruç tutmuş ve gece namaz kılmış sevabı alır.
Recep ayının (Regaib Kandili) 15'inde tutulan oruç 30 yıllık oruca denktir. Ayrıca Receb ayında tutulan bir gün oruç 600 sene ibadetten efdaldir.

Şaban ayının ilk ve son Perşembesini oruçlu geçireni, ALLAH'u Teâlâ Cennetine koymayı üzerine alıyor. ("Bana kavuşmak isteyen Şaban ayında 3 gün oruç tutsun." Hadis'i Şerif)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt