Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

6-nisan-2012-cuma (1 Kullanıcı)

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]Selamün Aleyküm.[/FONT]​

[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif] [/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif]
6
NİSAN
2012
[/FONT]
84581807.gif
[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif] [/FONT]​
[FONT=Courier New, Courier, mono]
aaaaaws0wc0.gif
[/FONT]​
637b7fbd21646075604265037748f806.gif
484975az4grljt6zvn9.gif
637b7fbd21646075604265037748f806.gif
[/FONT]
[FONT=Courier New, Courier, mono][/FONT]

137cd051fdfe.gif
[/FONT]​
[/FONT]

flow69fx3.gif
dinigif12zk5ns.gif
flow69fx3.gif
[/FONT]

bismillah7yh6xyvw0.gif
[/FONT]
ligne119.gif
Hicrî Kamerî :15 CEMÂZİL-EVVEL 1433

linje7.gif
[/FONT]
Hicrî Şemsî : 1390
Rûmî : 24 Mart 1428
Kasım : 151

50787113.gif

Cuma​
Fahri Korutürk'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi (1973) - Bursa'nın fethi (1326) - Anadolu Ajansı'nın kuruluşu (1920)​

29093330.gif

[Gündüzün uzaması 3 dak. - Ezânî sâat 1 dakika geri alınır.]

14962316.gif
14962316.gif

Ben zikrolunduğum zaman, evliya kullarım hatırlanır. Onlar anılınca da, ben hatırlanırım. Hadîs-i şerîf
5d8f03d6caa1d250d1d4f0812db24118.gif
minimincy770049eo8mv9.gif

Ahireti verip dünyayı almak, yani Halktan halka yüz çevirmek akılsızlıktır. İmâm-ı Rabbânî Rahmetullahi Aleyh

94370602.gif
94370602.gif

medahms

Kayıtlı Kullanıcı

flow69fx3.gif
dinigif12zk5ns.gif
flow69fx3.gif

AYET
Âl-i İmrân[SIZE=+3] Sûresi
bismillah.gif
[/SIZE]
Medine döneminde inmiştir. 200 âyettir. Sûre, adını 33. âyette geçen “Âl-i İmrân” tamlamasından almıştır. İmrân, Hz.Mûsâ ile Hz.Hârûn’un babasıdır. Âl-i İmrân, İmrân ailesi demektir.

1. وَمَا أَصَابَكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ فَبِإِذْنِ اللّهِ وَلِيَعْلَمَ الْمُؤْمِنِينَ
  2. وَلْيَعْلَمَ الَّذِينَ نَافَقُواْ وَقِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْاْ قَاتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَوِ ادْفَعُواْ قَالُواْ لَوْ نَعْلَمُ قِتَالاً لاَّتَّبَعْنَاكُمْ هُمْ لِلْكُفْرِ يَوْمَئِذٍ أَقْرَبُ مِنْهُمْ لِلإِيمَانِ يَقُولُونَ بِأَفْوَاهِهِم مَّا لَيْسَ فِي قُلُوبِهِمْ وَاللّهُ أَعْلَمُ بِمَا يَكْتُمُونَ
  3. الَّذِينَ قَالُواْ لإِخْوَانِهِمْ وَقَعَدُواْ لَوْ أَطَاعُونَا مَا قُتِلُوا قُلْ فَادْرَؤُوا عَنْ أَنفُسِكُمُ الْمَوْتَ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
  4. وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ
  5. فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

166-167- İki topluluğun karşılaştığı günde başınıza gelen musibet de Allah'ın izniyledir. Bu da müminleri belirlemesi ve hem de münafıklık yapanları ayırt etmesi içindir. Ve onlara: "Geliniz, Allah yolunda savaşınız veya (hiç olmazsa) savunmaya geçiniz." denilmişti. Onlar ise: "Biz savaşmasını (veya savaş olacağını) bilseydik arkanızdan gelirdik." demişlerdi. Onlar, o gün, imandan çok küfre yakındılar. kalblerinde olmayanı ağızlarıyla söylüyorlardı. Allah neyi gizlediklerini daha iyi bilendir.
168- Kendileri oturup kaldıkları halde kardeşleri için: "Eğer bize uysalardı öldürülmezlerdi" dediler. Onlara de ki: "Eğer iddianızda doğru iseniz, kendinizden ölümü uzaklaştırınız".
169- Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab'leri katında rızıklanmaktadırlar.
170- Allah'ın lütfundan verdiği nimetle sevinçlidirler. Arkalarından kendilerine ulaşamayan kimselere de hiç bir korku olmayacağını ve üzülmeyeceklerini müjdelemek isterler.

BİR HADİS

TEMİZLİKLE İLGİLİ HADİS
Temizlik îmanın yarısıdır...
Ebu Mâlik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):‘Temizlik imanın yarısıdır. “Elhamdülillah” mizanı doldurur. “Subhanallahi Velhamdülillahi” göklerle yer arasını doldurur. Namaz nurdur, sadaka delildir, sabır ışıktır. Kur’an ise, ya lehine, ya da aleyhine bir kanıttır. Tüm insanlar sabah erkenden çıkarlar, kimisi nefsini satar, kimisi de onu ya azat edip kurtarır, ya da tehlikeye atar’ buyurdu.”Müslim
346317uuympmwsqv.gif
DUA

Evden çıkarken okuyacağımız dua;

83_1.gif

"Allah'ın adiyle! Allah bana kâfidir. Allah'a tevekkül ettim. Allah'a dayanmaktan başka kudret ve kuvvet yoktur."

k523cv.gif
k523cv.gif

BİR SÖZ
Veliler her gördüklerini Cenab-ı Hakk'ın kendilerine ikram ettiği feraset nuru ile görürler. Öyle ki bu nur ile baktıklarında uzak ile yakının bir farkı olmaz."
Şah-ı Nakşibend (k.s)
"Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terketmektir."
Hz. Ebû Bekir (r.a)

blumen025cv4.gif
63618258kc3.gif
blumen025cv4.gif

NASİHAT
Ümmetim adına
en çok korktuğum şey, göbek iriliği,
uyku düşkünlüğü
ve tembelliktir. Hz. Muhammed (SAV)
Ölümden niye korkacağım ki?
Ben varken o yoktur,
o gelince de ben olmayacağım. Montaigue
Allah'a, emrine teslim olmakla
yaklaşılabilir. Düşünmekle, hayal ile değil.
İmam Rabbani

medahms

Kayıtlı Kullanıcı
flow69fx3.gif
dinigif12zk5ns.gif
flow69fx3.gif

SOHBET - ALLAHÜ TEÂLÂNIN NİMETLERİ
Herkese her nimeti gönderen, yalnız Allahü teâlâdır. Herşeyi var eden, ancak O’dur. Her varlığı, her an varlıkta durduran hep O’dur. Kullardaki üstün ve iyi sıfatlar, O’nun lütfu ve ihsanıdır. Hayatımız, aklımız, ilmimiz, gücümüz, görmemiz, işitmemiz, söyleyebilmemiz, hep O’ndandır. Saymakla bitirilemeyen çeşitli nimetleri ve iyilikleri gönderen hep O’dur. insanları güçlüklerden, sıkıntılardan kurtaran, duâları kabul eden, dertleri ve belâları gideren hep O’dur. Rızıkları yaratan ve ulaştıran yalnız O’dur.
İhsanı o kadar boldur ki, günah işleyenlerin rızkını kesmiyor. Günahları örtmesi o kadar çoktur ki, emrini dinlemeyen, yasaklarından sakınmayan azgınları, herkese rezil ve rüsva etmiyor ve namus perdelerini yırtmıyor. Affı ve merhameti o kadar çoktur ki, cezayı ve azabı hak edenlere azap vermekte acele etmiyor. Nimetlerini, ihsanlarını, dostlarına ve düşmanlarına saçıyor. Kimseden birşey esirgemiyor. Bütün nimetlerinin en üstünü, en kıymetlisi olarak da, doğru yolu, saadet ve kurtuluş yolunu gösteriyor. Yoldan sapmamak ve Cennete girmek için teşvik buyuruyor. Cennetteki sonsuz nimetlere, bitmez, tükenmez zevklere ve kendi rızasına, sevgisine kavuşabilmemiz için, sevgili Peygamberi Muhammed aleyhisselâma uymamızı emrediyor.
İşte, Allahü teâlânın nimetleri güneş gibi meydandadır. Başkalarından gelen iyilikler, yine O’ndan gelmektedir. Başkalarını vasıta kılan, onlara iyilik yapmak isteğini veren, onlara iyilik yapabilecek gücü ve kuvveti veren, yine O’dur. Bunun için, her yerden, herkesten gelen nimetleri gönderen hep O’dur. O’ndan başkasından iyilik, ihsan beklemek, emanetçiden, emanet olarak birşey istemeye ve fakirden sadaka istemeye benzer. Bu sözlerimizin, yerinde ve doğru olduğunu, cahil olanlar da, âlimler gibi, kalın kafalılar da, zeki ve keskin görüşlü olanlar gibi bilir. insanın, bu nimetleri gönderen Allahü teâlâya, gücü yettiği kadar şükretmesi, insanlık vazifesidir. Aklın emrettiği bir vazife ve bir borçtur.
Herkese Lâzım Olan imân: 7

flow69fx3.gif
dinigif12zk5ns.gif
flow69fx3.gif

ÇOCUĞUNUZA İSİMLER
Erkek : Ömer - Kız : Gülsüm

BİR KISSA
BAKIŞ AÇISI

“Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır”Bir kadının enterasan ve cesaret verici hikâyesi.Adı Thelma Thmpson. “Savaş sırasında” diye anlatmaya başladı, “Kocam New Mexico’daki Mojave Çölü yakınlarındaki Ordu Eğitim Kamplarında bulunuyordu. Kocama yakın olabilmek için, ben de oraya gittim. O yerden nefret ediyordum. Hiç sevmiyordum. Hiç bu kadar bedbaht olmamıştım. Kocam, Mojave Çölünde bir manevraya katılmıştı. Sıcak, dayanılmayacak kadar fazla idi. Ingilizce bilmeyen Meksikalılar ve yerlilerden başka konuşabilecek kimse yoktu. Rüzgâr hiç durmadan esiyor, yediğim bütün yemek, teneffüs ettiğim hava hep kumla doluyordu.O kadar sefil oldum, kendime o kadar acıdım ki sonunda anne ve babama mektup yazdım. Dayanamıyacağımı ve eve döneceğimi bildirdim. Bu hayata bir dakika daha tahammül edemiyeceğimi, burada olmak yerine, hapishanede olmayı tercih ettiğimi söyledim. Babam, mektubuma iki satırla cevap verdi. Hâlâ kulaklarımda çınlayan bu iki satır, bütün hayatımı değiştirdi:İki adam hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar: Bir tanesi çamuru gördü, öteki ise yıldızları.Bu iki satırı tekrar tekrar okudum. Kendimden utanmıştım. Şimdiki durumumun iyi olan taraflarını bulmağa karar verdim: Yıldızlara bakacaktım.Yerli halkla dostluk kurdum ve onların reaksiyonları beni şaşırttı. Yapmış oldukları dokumalar ve çömleklere ilgi gösterdiğim zaman, turistlere satmayı reddettikleri en kıymetli eserlerini bana hediye ettiler. Kaktüslerin hayranlık verici şekillerini, Yukkave Erguvan ağaçlarını tetkik ettim. Kır köpekleri denilen hayvanlar hakkında bilgi sahibi oldum, çöldeki güneşin batışını seyrettim ve çöl yüzeyi milyonlarca sene evvel okyanus tabanı iken orada kalmış deniz kabuklarını aradım.Bu şaşılacak değişikliğin sonu ne oldu? Mojave Çölü değişmemişti. Yerliler de değişmemişti. Fakat ben değişmiştim. Düşünce ve tarzımı, bakış açımı değiştirmiştim. Böyle yaparak, en sefil tecrübeyi, hayatımın en heyecanlı macerası haline getirmiştim. Keşfetmiş olduğum bu yeni dünya bana şevk ve heyecan vermişti. O kadar heyecanlanmıştım ki , bunun hakkında bir kitap yazdım: (Bright ramparst:parlak siperler) adı altında yayınlanan bir roman. Kendi yaptığım hapishaneden dışarı bakmış ve yıldızları bulmuştum.”Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır.

linje7.gif
SOHBET - AİLE SAADETİ
Hikmet ehli bir zat buyuruyor ki:Şu beş şey, kişinin saadetindendir:
  1. Eşinin anlayışlı ve itaatli olması,
  2. Evlâdının uysal ve saygılı olması,
  3. Arkadaşlarının temiz ve samimi olması,
  4. Komşularının iyi olması,
  5. Geçiminin kendi memleketinde olması. Kendi memleketi demek; doğduğu yer demek değildir. İşinin iyi olduğu, salih arkadaşlarının çok olduğu, dinini rahatça yaşayabildiği yerdir.

Şu altı haslet bulunan kadın, gerçekten iyi [saliha] vasfını kazanmıştır.

1. Beş vakit namaza riayetkâr olması,
  2. Kocasına severek itaat etmesi,
  3. Her işte Allahın rızasını gözetmesi,
  4. İnsan çekiştirmekten ve kovuculuktan dilini tutması,
  5. Dünya malına karşı zühd ve kanaat sahibi olması,
  6. Musibetlere karşı sabır ve metanet göstermesi.
Böyle iyi kadın dinin direği, aile yuvasının temeli, ibâdetlere karşı da destek ve yardımcıdır. Bunun aksi olan kadın, iyi kadın olamaz, kendisi güldüğü hâlde kocasını perişan eder.
408727i48e626jo8.gif
BİTKİLER ALEMİ - EN YAŞLI AĞAÇ
en_yasli_agac.jpg
Güney Afrika’nın Limpopo şehrinde bir baobab ağacı o kadar büyüktür ki, yaklaşık 47 metre boyunda. Gövdesinin içi oyulmuş olan bu ağacın boşluğuna, çok rahat olmasalar bile, 54 kişi girmeyi başarabilmiş. Bu baobab ağacının 6000 yıllık olduğu hesaplanıyor. Bu ağacın daha önce de eski çağlarda ev olarak kullanıldığı düşünülüyor.

81eb2.gif

Bediüzzaman'dan VECİZE SÖZLER.
(Ey Nefsim!), Hevesli akılsız çocuklar gibi, muvakkat, ehemmiyetsiz lezzetlerin peşinde koşma! Emirdağ L.1 - 199

fleur2dn8.gif
fleur2dn8.gif

Hakikat Damlaları

Her şey Allah katında ne ifade ediyorsa o kadar kıymete sahip demektir. Önemli olan Allah’ın değer vermesidir.

e14hr3.gif

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
166-167- İki topluluğun karşılaştığı günde başınıza gelen musibet de Allah'ın izniyledir. Bu da müminleri belirlemesi ve hem de münafıklık yapanları ayırt etmesi içindir. Ve onlara: "Geliniz, Allah yolunda savaşınız veya (hiç olmazsa) savunmaya geçiniz." denilmişti. Onlar ise: "Biz savaşmasını (veya savaş olacağını) bilseydik arkanızdan gelirdik." demişlerdi. Onlar, o gün, imandan çok küfre yakındılar. kalblerinde olmayanı ağızlarıyla söylüyorlardı. Allah neyi gizlediklerini daha iyi bilendir.
168- Kendileri oturup kaldıkları halde kardeşleri için: "Eğer bize uysalardı öldürülmezlerdi" dediler. Onlara de ki: "Eğer iddianızda doğru iseniz, kendinizden ölümü uzaklaştırınız".
169- Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab'leri katında rızıklanmaktadırlar.
170- Allah'ın lütfundan verdiği nimetle sevinçlidirler. Arkalarından kendilerine ulaşamayan kimselere de hiç bir korku olmayacağını ve üzülmeyeceklerini müjdelemek isterler.
Âl-i İmrân Sûresi

ve aleykum selam
güzel ve faydali paylasimlariniz için tesekkurler,
baki selamlar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt