Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

40 hadis kartelası (1 Kullanıcı)

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
(Mü"min) kardeşine tebessüm etmen, sadakadır.
İyiliği emredip, kötülükten sakınman sadakadır.
Yolunu kaybeden kimseye, yol göstermen sadakadır.
Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da
senin için sadakadır. Tirmizi, Birr, 36

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Kisra Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a bazı şeyler hediye etti, Aleyhissalâtu vesselâm ondan bu hediyeleri kabul etti. Diğer krallar da ona hediyede bulundular, o da onlardan bunu kabul etti."

Tirmizî, Siyer 23, (1576).

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Seleme İbnu'l-Ekva' radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm ile birlikte yedi gazve yaptım. Ayrıca çıkardığı seferlerden de dokuzuna katıldım. Bir defasında başımızda Ebu Bekr radıyallahu anh, bir defasında da Üsame İbnu Zeyd radıyallahu anhüma vardı."

Buhari, Megaazi, 87; Müslim, Cihad 148, (1815).

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
wp10.jpg

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Zerr (r.a.) şöyle anlatır:
Ey Allah'ın Resulü! Yeryüzünde (ibadet için) yapılan ilk mescit hangisidir? diye sordum. "Mescid-i Haram" buyurdu. Ben: Sonra hangisi? dedim. Allah Resulü: "Mescid-i Aksa" buyurdu. Ben: Bu iki mescidin kuruluşu arasında ne kadar zaman vardır? dedim. Allah Resulü: "Kırk sene vardır. Namaz sana nerede yetişirse namazı orada kıl. İşte orası bir mescittir" buyurdu.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 808

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Abbâs İbnu Abdilmuttalib (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in şöyle söylediğini işittim: "İmanın tadını, Rabb olarak Allah'ı, din olarak İslâm'ı, peygamber olarak Muhammed'i seçip râzı olanlar duyar."

Müslim, İman 56, (34); Tirmizî, İmân 10, (2625).

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
[FONT=tahoma,]Ebu Davud, Zekat 4, (1582)[/FONT][FONT=tahoma,]Ravi (r.a.):[/FONT][FONT=tahoma,]Abdullah İbnu Muaviye el'Gaziri[/FONT][FONT=tahoma,]Hadis:[/FONT][FONT=tahoma,]Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Üç şey vardır. Kim onları yaparsa imanın tadını alır: Sadece Allah'a kulluk eden, Allah'tan başka ilah olmadığını bilen, her yıl gönül hoşluğuyla zekatını veren! Zekatını da yaşlı, uyuzlu, hasta, değersiz, küçük hayvanlardan vermez, aksine mallarının orta hallilerinden verir. Zira Cenab-ı Hakk ne en iyisinden vermenizi emretmiştir, ne de en adisinden olana razı olmuştur." [/FONT]

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
bismillah7yh6xy.gif

[FONT=tahoma,]Müslim, Zühd 64, (2999)[/FONT][FONT=tahoma,]Ravi (r.a.):[/FONT][FONT=tahoma,]Süheyb İbnu Sinan[/FONT][FONT=tahoma,]Hadis:[/FONT][FONT=tahoma,]Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı birşey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır". B)B)[/FONT]

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Kim kırk sabah Allah'a ihlâslı olursa, kalbinden lisanına hikmet çeşmeleri akmaya başlar."

Rezîn tahric etmiştir. Hadis Hilyetü'I-Evliya'da Ebu Eyyüb el-Ensariden merfu olarak kaydedilmiştir, (5,189); keza hadisi Câmi'u's-Sagîr'de de bulmaktayız (Feyzu'l-Kadir 6, 43).

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
bismillah7yh6xy.gif

Selman (radiyallahu anh) diyor ki: "Elinden geliyorsa, carsiya ilk giren olma. Oradan son cikan da olma. Cunku carsi, seytanin, (insanlari sasirtmak icin kiyasiya) savas verdigi yerdir, bayragi da orada dalgalanir."
Muslim, Fedailu's-Sahabe 100,(2451).

Hz. Omer (radiyallahu anh): "Bizim carsimizda dini bilen kimseler saticilik yapsin" buyurmustur.
Tirmizi, Vitr 21, (487).

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ka'b İbnu Mâlik'in anlattığına göre: "Hanımı, kendine ait bir zinet eşyasını Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a götürüp: "Ben bunu tasadduk ediyorum" demiştir. Aleyhissalâtu vesselâm kendisine: "Kadının kendi malından (da olsa) bağışı kocasının izni olmadan caiz değildir. Acaba sen Ka'b'den izin aldın mı?" demiştir. Hanım "Evet!" deyince, hanımın kocası Ka'b İbnu Mâlik'e (bir adam göndererek): "Sen Hayre'ye zinetini tasadduk etmesine izin verdin mi?" diye sordurmuş, Ka'b: "Evet!" deyince Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kadının hibesini kabul buyurmuştur."

mustafa zerey

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Hepimizden Razi Olsun,essalamin Aleyke Ya Resülullah...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Abdullah İbnu'ş-Şihhîr (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Elhâhümü't-tekâsür sûresini okurken yanına geldim. Bana: "İnsanoğlu malım malım der. Halbuki âdemoğlunun yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sağlığında tasadduk edip gönderdiğinden başka kendisinin olan neyi var? (Gerisini ölümle terkeder ve insanlara bırakır."

Müslim, Zühd 3, 4, (2958); Nesâî, Vesâya 1 (6, 238); Tirmizî, Tefsir, Tekâsür, (3351).

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Allah, sizden birinizin yaptığı işi, ameli ve
görevi sağlam ve iyi yapmasından hoşnut olur.

Taberani, el-Mu'cemü'l Evsat,1/275;Beyhaki,Şu'abü'l-İman,4/334.

tuanna eftelya

Kayıtlı Kullanıcı
sizin en hayırlılarınız hanımlarına karşı en iyi davrananlarınızdır...tirmizi.rada'11 mace.nikah.50

tuanna eftelya

Kayıtlı Kullanıcı
insanların peygamberlerden öğrendikleri sözlerden biride; utanmadıktan sonra dilediğini yap sözüdür...buhari.enbiya 54 ebu davud.edep.6

tuanna eftelya

Kayıtlı Kullanıcı
iman etmedikçe cennete giremezsiniz.birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda)iman etmiş olamazsınız...müslim.iman 93.tirmizi.sıfatul kıyame.56

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ebü Saîd (R.a) anlatıyor: "Resülullah (S.a.v) buyurdular ki: "Kimin yanında fazla hayvan varsa, onu hayvanı olmayana versin. Kimin de fazla azığı varsa onu azığı olmayana versin."
Resülullah, bazı mal çeşitlerini bu suretle saymaya devam etti. Öyle ki, bizden hiç kimsenin (yol sırasında) herhangi bir fazlalıkta hakkı olmadığı düşünvesine vardık."

Müslim, Lukata 18, (1728); Ebü Dâvud, Zekât 32, (1663).

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt