Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

18.Kasım.2009 Zilhicce 'nin 1 'i (1 Kullanıcı)

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
HATIRLATMA! (Zilhicce ayına giriyormuşuz)

18. Kasım. 2009 Zilhiccenin 1'i... Zilhicce Ayında Oruç Tutmanın Sevabı...

Kur'ân-ı Kerim'de Fecr sûresinde "Ve on geceye yemin olsun." ifadesinde kastedilen on gece bazı kaynaklara göre Ramazan ayının son on günü veya Muharrem'in ilk on günü olarak belirtilse de genel görüş, bu mübarek on günün Zilhicce ayının ilk on günü olduğudur.

Kamerî ayların onikincisi olan Zilhicce ayı, İslâm'ın beş esasından olan hac ibadetinin yerine getirildiği aydır. Bu mübarek ayın 1'inden 10'una kadar olan zaman dilimi "leyali-i aşere", yani on mübarek gecedir. 10'uncu gün ise Kurban Bayramının ilk günüdür. Peygamber Efendimiz (sav) bugünlerin önemini şöyle ifade ediyor:

"Salih amellerin Allah'a en ziyade sevgili olduğu günler bu on gündür! Ondaki her bir günün orucu bir yıllık oruca (sevapça) eşittir. Ondaki bir gece kıyamı (ibadetle ihya edilmesi) Kadir gecesinin kıyamına (ihyasına) eşittir.

Peygamber Efendimizin zevcesi Hafsa (r.a) diyor ki:
"Resulullah (sav) dört şeyi terk etmezdi: Aşure günü orucu, Zilhicce'nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sünneti."

Ebu'd-Derda (r.a) Zilhicce ayının önemini şöyle anlatıyor: "Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, çok dua ve istiğfar etmelidir. Çünkü Resulullah (sav):
"Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun" buyurdu.

Zilhicce'nin ilk dokuz günü oruç tutanın, ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çocuğu belâlardan korunur, günahları affedilir, iyiliklerine kat kat sevab verilir, ölüm anında ruhunu kolay teslim eder, kabri aydınlanır, Mizan'da sevabı ağır basar ve cennette yüksek derecelere kavuşur." (Şir'a)

Allah indinde Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdülillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin! (Abd b. Humeyd, Müsned, 1-257)

Allahu Teâlâ'nın bereketli kıldığı, Kur'ân-ı Kerim'de üzerine yemin edilen, Zilhicce'nin ilk on gecesinde yapılan amellere 700 misli sevab verileceğini Peygamber Efendimiz (sav) müjdeliyor. Bugünler bizlere tevbe etme ve kısa zaman dilimlerinde tekrar çok semere elde etme fırsatının verildiği günlerdir. Biz de Peygamber Efendimize tabi olarak, gündüzleri oruçla geçirmeli, sadaka vermeli, Allahu Teâlâyı zikretmeliyiz.

nesrin_77

Kayıtlı Kullanıcı
Selam aleyküm.
Allah ( cc ) razı olsun.
Şükürler olsun bu mübarek günlere.
Allah' a ( cc ) ısmarladık.

neslihantuncel

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim paylaşımın için bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu.İnşallah Rabbim kabul eder dualarımızı.

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
Allah 1000 Kere Razi Olsun.çok Ii Oldu öğrendiğim.inşallah O Günü Elimizden Geldiğince çok Ii Değerlendirmeye çalişalim.rabbim Dularimizi Kabul Etsin(amin)

elifimbenim(MERHUME)

Kayıtlı Kullanıcı
S.a. Kardesim Cok Güzel Bir Hatirlatma Oldu Ben De Bu Orucu Okumuştum Fakat Unutmuşum En Azindan Bir Kac Gününü Tutarim Allah Senden Razi Olsun Sevabindan Sanana Yazsin A.e.ol

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
Allah 1000 Kere Razi Olsun.çok Ii Oldu öğrendiğim.inşallah O Günü Elimizden Geldiğince çok Ii Değerlendirmeye çalişalim.rabbim Dularimizi Kabul Etsin(amin)

Senden de razı olsun kardeşim.İnşallah Rabbim o gücü versin en iyi şekilde değerlendirmeyi nasip etsin.Amin.A.E.O.

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
S.a. Kardesim Cok Güzel Bir Hatirlatma Oldu Ben De Bu Orucu Okumuştum Fakat Unutmuşum En Azindan Bir Kac Gününü Tutarim Allah Senden Razi Olsun Sevabindan Sanana Yazsin A.e.ol

Rabbim senden de razı olsun inşalllah kardeşim.İnşallah sevaplarımız kat kat artsın hanelerimize yazılsın.Amin.
Rabbime Emanet ol..

selenny

Kayıtlı Kullanıcı
ellerine sağlık emeğine sağlık a.e.o

A

Arzu_76

selamün aleyküm Rabbim razı olsun inşallah

Rabbim gönlünüzün muradını versin.

Yazıcıdan çıktısını aldım herkesi bilgilendireceğim

Dua ile inşallah

ddeemmeett

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun.rabbim inşiallah ibadetlerimizi yapmayı nasip eder

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
Allah sizden razı olsun inşallah. Benim de bilgim yoktu ama öğrendim sayenizde çok sağolun. İnşallah tutacağım. Allah yardımcımız olsun. Selametle kalın.

gözyasi_21

Kayıtlı Kullanıcı
eger bu konuyla ilgili bi çetele olusturursanız bende bu ayda yapılması gerekenleri yapabilirim lütfen :( allah razı olsun

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Allah c.c. razı olsun ben bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum ve yarından itibaren uygulamayada başlıcam hakkınızı helal edin bu arada avatardaki resme bayıldım çok güzel
Selametle Rabbime emanetsiniz:H

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt