Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

12 İneklik Kadın.. (1 Kullanıcı)

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
12 İneklik Kadın!

Kadının herhangi bir mal cinsiyle değerlendirilmesi elbette kabul edilebilir bir durum değil ama Zig Zaglar kitabından bir bölüm aktarmak istiyorum size.

Hepimize ders olacak bir olay bence. Teşekkürler Ofelya... Uzun yıllar önce Hawai adalarından Ohao'da insanlar alışık olmadıkları bir olaya tanıklık ederler. Ohao'da müstakbel bir koca bir aileye kızlarıyla evlenebilmek için belli sayıda inek vermek zorundadır. Yani bizdeki başlık parası gibi bir uygulamaymış bu.

Odönemde, adada iki kızı olan bir adam yaşamaktadır. Büyük olanı bizim toplumumuzdaki deyişle 'kabul görmeyen' tiptendir. Neredeyse bir cüce kadar kısadır. Babası ona üç inek fiyat biçmiştir. Ama iyi pazarlık yapan biri çıkarsa tek ineğe 'fit' olmaya razıdır, hatta hiç inek almadan da verebilecek durumdadır. Baba muhteşem bir güzellik ve cazibenin iyi huyla birleşmesinin örneği olan küçük kızdan ise çok kolay kurtulacağını bilmekte ve geleceğinden hiçbir endişe duymamaktadır.

Adanın en zengini olan Johny Lingo bu evin kapısına geldiğinde herkes onun küçük kızı isteyeceğini düşünür. Oysa o herkesin tahmininin dışında bir şey yapar. Yaşlı adamı sevince boğarak büyük kıza talip olur. İhtiyar sevincinden neredeyse havalara uçmaktadır. Hem çok zengin hem de eli açık insan olarak tanındığı için en azından standart fiyatın karşılığı olarak üç ineği ödeyeceğini düşünür.

Johny kızı istemeye yanında tam 12 inekle gelince, yaşlı baba neredeyse kalpten gitmek üzeredir. O günlerde normal balayı bir yıl sürerdi ama 12 ineklik gelin aldıysanız herhalde üç ineklik balayı ile yetinmezsiniz. Böylece gelin ve damat iki yıllık balayı niyetiyle bilinmeyen yerlere gitmek üzere yola çıkarlar. Damatla gelinin dönmesinin beklendiği gün onları görür görmez haber vermek üzere köyün dışına bir gözcü gönderilir.

Gün doğduktan az sonra gözcünün sesi duyulur. Doğal olarak gelenler gelinle damat mı diye merak ederler. Gözcü öyle tahmin ettiğini ama emin olamadığını söyler. Adam Johny'i hemen tanımış fakat kızdan emin olamamıştır. Kız aşina gelmiştir. Ama yaklaşan kadın çok güzel, zarif ve kendinden emin birisidir. Çift iyice yaklaştığında hiç kimsenin tereddütü kalmaz. Kızın güzelliği cazibesi ve çekiciliği en eleştirici gözlerde bile reddedilmeyecek ölçüdedir. Yakından bakanlar Johny'nin 12 inek karşılığında iyi alışveriş yaptığını düşünürler.

Johnny 12 inek ödedi, kız 12 ineklik bir kadın haline geldi.' Bu hep böyle olmaktadır. Eşinize, sevgilinize verdiğiniz değer, ona kazandırdığınız değerdir. Aslında 'doğru adam' doğru kadını inşa eder. Doğru kadın da doğru adamı.

HEP BU ANI BEKLEMİŞTİM

Her gün çöp kovanızın ne kadar çok dolduğunun bilmem farkında mısınız? Hem alışverişi gereğinden fazla yapmaktan, dolapta kullanılmadan son kullanma tarihi geçen ürünler, çürüyen sebze meyveler yüzünden hem aslında geri dönüşüm malzemesi olmasına rağmen aynı yere atılan plastik, cam, kağıt gibi malzemelerden çöp kovaları hemen doluverir. Gelişmiş ülkelerde bu saydıklarımın ev atıklarıyla aynı yere atılması astronomik cezalar ödetir adama.

O yüzden herkes çöplerini ayırarak atar. Evde kendimce ayrı poşetlere koyup ev atıklarına karışmasına engel oluyordum ama işin profesyonelce yapılmasını istiyordum doğrusu. Evvelki gün Sarıyer Belediyesi her eve geri dönüşüm kutuları dağıttı. Hemen heyecanla aldım. İnanın 2 günde doluverdi kutu. Darısı diğer belediyelere İnşaallah.

İkbal Gürpınar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt