Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zekatımı Nasıl Ödeyeceğim? (1 Kullanıcı)

aarsimaa

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı Günler,
Zekat konusunda bir çok kişiye danıştığım fakat hala karar veremediğim bir husus var. Yardımcı olursanız Allah razı olsun.
Yıl içerisinde belli aylarda hisse senedi aldım. Örneğin Ocak ayında 200 tl, Şubatta 1500 tl, ....Haziranda 3000 tl,...Ekimde 600 tl.. gibi her ay X ve Y hisse senedinden aldım. bunların zekat hasabına girmesi için 1 yıl geçmesi lazım üstünden ve zekatını vereyim. Ama bazı aylarda aldığım hisse senedi fiyatı 81 gr altını geçerken bazı aylar geçmiyor. Ama şu an hisse senetlerindeki toplam paraya bakarsak ki ( 15000 tl civarında ) 81 gr altını geçiyor. Bu paranın zekatını her ayı ayrı ayrı mı vereceğim yoksa toplam para üzerinden mi vereceğim? Toplam para üzerinden vereceksen 1 yıllık süre için ne zamanı baz alacağım?

_YUSUF_

Yönetici
Hayırlı günler
Elinizde 81 gram altın ne zaman olmuşsa, bu sürenin üzerinden bir yıl geçtikten sonra zekatını vereceksiniz.
Elinizde bulunup bir yıl dolmadan 81 gramdan aşağıya düşmüş ise zekat kalkar fakat sene dolmadan tekrar 81 grama cikarsa sene sonunda 40/1 verilir.

Son düzenleme:

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Nakit ve nakit tipinde olanlar 81. gıram altına göre baz alınırlar.

diger gayrimenkullerin ve hayvan gibi malların hesabı değişiktir.

YUsuf abinin dediği gibi o mülk e ne zaman ulaştıysan o an baz alınır.

Zenginliğin artıysa aşşağı düşmedi yada sabit kaldıysa 1 senelik süre icinde zekat farz olur.

bu ay elime gecti 100 gr altınım vardı 3 ay sonra 50 gr kaybettim veya yedim.

bu zenginlemiş sayılmaz.

Zengin olarak 1 yıl gecirmek şart.

Allah zekatını düşünenleri bile esirgesin ; Hele verenleri cennete kapı yapsın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt