Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

yirmi saniye (1 Kullanıcı)

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı
Cüneyd-i Bağdadi Hz...

Cüneyd-i Bağdadi Hz...

YİRMİ SANİYEDE

Şeytan hizmetçi kılığına girmiş ve yirmi sene Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri'nin yanına gidip gelmişti. Bir türlü gönlüne vesvese vermeye, ona istediklerini yaptırmaya muvaffak olamamıştı. Birgün:
- Ey Üstad! Yoksa siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? dedi.
Hazreti Cüneyd:
- Sen lanetli İblissin. İlk geldiğin andan beri seni tanıyorum, buyurdu.
Şeytan:
- Ey Sultanü'l Muhakkikin! Sizin kadar yüksek dereceye ulaşan başka bir büyük zat tanımıyorum. Yirmi senedir size hiçbir isteğimi yaptırmaya muvaffak olamadım, dedi.
- Defol mel'un! Şimdi de beni kendini beğenme hastalığına düşürerek mahvetmek mi istiyorsun! Yirmi senede yapamadığını yirmi saniyede mi yapacaksın? Yıkıl karşımdan! diye bağırdı.

* * *

İnsanın en zayıf damarı "Sensin!" denilerek, koltuğunun altına girmektir. Nice cahil, günahkar, kendisini alim ve faziletli zannederek bu şekilde İslam'a zarar vermiş, verdirilmiştir. Günümüzün de en teklikeli hastalıklarından da birisi budur.

KAYNAK: AKAR, Mehmet; Mesel Denizi, Nil Yayınları, İstanbul 2001, s. 147-148

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim.Çok hakılısınız.Ego hastalığı çağın en kötü nefis belası.Örnekleri günümüzde fazlasıyla mevcut.Hani ben kendimden de biliyorum.Onları hiç düşünemiyorum.Kendi nefslerine göre yorum yapıyorlar.Emeklerine sağlık kardeşimB)

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim.Çok hakılısınız.Ego hastalığı çağın en kötü nefis belası.Örnekleri günümüzde fazlasıyla mevcut.Hani ben kendimden de biliyorum.Onları hiç düşünemiyorum.Kendi nefslerine göre yorum yapıyorlar.Emeklerine sağlık kardeşimB)

Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatüh.
Yorumunuz için teşekkürler kardeşim,

Bilginin derinliklerine dalanlar alçak gönüllüğü öğrenirler. En tehlikeliler, yarım bilgililerdir. Bunlar bildiklerini sanarak davranırlar. Yarı pişmiş bilgi, yarı pişmiş ekmek gibidir. Yarı pişmiş ekmek, yarı hamurdur; mideye oturur. Yarı pişmiş bilgi de beyine oturur. Oturmakla da kalmaz, kişiye olmadık işler yaptırır. Çevremize baktığımız da ise bir yığın çiğler ordusu.

Kalbimiz, bir tür misafirhane gibidir. Hayat boyu meydana gelen iç ve dış tesirlere ev sahipliği yapar durur. Bu tesirlerin en önemlisi de, irade dışı meydana gelen iç fısıltılardan oluşur. Bu fısıltıların bir kısmı iyi huylu, bir kısmı kötüdür. Bu durumda ev sahibine düşen; iyileri ağırlayıp, kötüleri uğurlamaktır.

Vesvese ancak şeytanı dost edinen kimseleri etkiler. Bu durum Kur’an-ı Kerim’de şöyle dile getirilmiştir: “Şeytanın nüfuzu, ancak onu dost edinenlere ve Allah’a ortak koşanlaradır.” (Nahl, 100)

Selam ve baki dua ile kalın kardeşim.

islamcı2

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun emegine sağlık kardeş...

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
==20 saniye===

==20 saniye===

Şeytan hizmetçi kılığına girmiş ve yirmi sene Cüneyd-i Bağdadî Hazretleri'nin yanına gidip gelmişti. Bir türlü gönlüne vesvese vermeye, ona istediklerini yaptırmaya muvaffak olamamıştı.

Birgün:
- Ey Üstad! Yoksa siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? dedi.
Hazreti Cüneyd:

- Sen lanetli İblissin. İlk geldiğin andan beri seni tanıyorum, buyurdu.

Şeytan:

- Ey Sultanü'l Muhakkikin! Sizin kadar yüksek dereceye ulaşan başka bir büyük zat tanımıyorum. Yirmi senedir size hiçbir isteğimi yaptırmaya muvaffak olamadım, dedi.
- Defol mel'un! Şimdi de beni kendini beğenme hastalığına düşürerek mahvetmek mi istiyorsun! Yirmi senede yapamadığını yirmi saniyede mi yapacaksın? Yıkıl karşımdan! diye bağırdı.

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm, hayırlı sabahlar...
emegine saglık kardeşim...
güzel bi paylaşım olmuş...
selam ve dua ile..

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selamm abalacımm
sizede hayırlı sabahlarr
sizinde gözlerinize saglıkk
selametlee......

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim hayırlı sabahlar olsun inşallah açmış olduğunuz konu daha önce 8 10 defa daha açılmış :) izniniz olursa form kirliliğini ortadan kaldırmak için konular birleştirilecektir inşaallah
Böylece bu konuyu ilk defa açan kardeşimizin konusu altında birleşecektir
Hayırlı paylaşımlar dilerim inşaallah...:)

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
saol kardeşim RABBİM şeytanın şarrinden muhafaza eylesin.

Cikmaz~Sokak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim bizi seytanin serinden, korusun.. Amin .
Allah razi olsun, paylasimin için.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt